شما اینجا هستید.: خانهعضویتدستاوردهاجشنواره برترین‌ها

دستاوردها

آخرین اخبار

25 مهر 1396
هر بانو می تواند يك سفير فناوری باشد؛
25 مهر 1396
همفکری برای پیشرفت علمی و فناوری جهان اسلام با تشکیل شبکه فعال دانشجویی؛

اهداف کلی جشنواره برترین‌ها و اجلاس سالیانه پارک

يكي از اصلي‌ترين اهداف پارك‌هاي فناوري، ايجاد بستري مناسب براي شركت‌هاي دانش‌بنيان و مراكز تحقيق و توسعه جهت رشد و پويايي در زمينه‌هاي مختلف فناوري مي‌باشد. از مهم‌ترين شاخص‌هايي كه پارك‌ها را جهت رسيدن به اين اهداف ياري مي‌نمايد، ايجاد فضايي مناسب جهت افزايش همكاري و هم‌افزايي بين شركت‌هاي دانش‌بنيان عضو پارك و تسهيل ارتباطات و تعامل بين‌ آن‌ها است. اين ارتباطات و ديدارهاي رودر‌‌‌‌رو، اين امكان را به شركت‌هاي دانش‌بنيان مي‌دهد تا با ديگر مراكز و شركت‌ها نيز آشنايي يافته و از آخرين تحولات، دستاوردها و اقدامات آنان آگاهي يابند و در نتيجه از شرايط كلي كشور در زمينه‌هاي مختلف فناوري آگاهي كافي داشته باشند.

پارك فناوري پرديس با رويكردي حمايتي و تشويقي همواره در نظر داشته است تا از راه‌های مختلف به ايجاد و توسعه اين بستر بپردازد. به همين منظور پارك هر ساله اجلاسي را با حضور مديران عامل شركت‌هاي عضو، سياست‌گذاران حوزه فناوري، تصميم سازان حوزه صنعت و فناوري و اعضاي هيات امنا و شوراي پارك برنامه‌ريزي مي‌نمايد.

هدف اصلي از برگزاري جشنواره برترین‌ها و اجلاس سالیانه:

  • ارائه گزارش فعاليت‌هاي يكساله پارك،
  • ديدار مديران عامل شركت‌هاي عضو با يكديگر،
  • آگاهي ازآخرين اقدامات و‌ دستاوردهاي شركت‌هاي عضو،
  • رونمايي از دستاورد‌‌هاي برجسته فناورانه
  • انتخاب بهترين شركت‌هاي عضو پارك و سازمان‌ها و افراد همكار در زمينه‌‌هاي مختلف مي‌باشد.

اولين دوره اين اجلاس، سال 1382 با حضور 35 شركت، كه در آن زمان عضو پارك بودند، در محل باشگاه نهاد رياست جمهوري برگزار شد. جشنواره برترين‌هاي پارك ايده‌اي بود كه در هفتمين اجلاس ساليانه به مرحله اجرا رسيد. با توجه به حضور پررنگ متخصصان، نخبگان و مديران عامل شركت‌هاي عضو و دستاوردهاي ويژه و منحصر به‌فرد شركت‌ها از هشتمين اجلاس ساليانه، موضوع رونمايي از دستاورد‌‌‌هاي فناورانه شركتهاي عضو پارك نيز به اين برنامه اضافه شد.

( دانلود خلاصه گزارش های دوره های مختلف جشنواره برترین ها و اجلاس سالیانه)چهاردهمین اجلاس ساليانه پارك فناوري پرديس

چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و مدیران عامل شرکت های عضو پارک فناوری پردیس در سالن همایش این پارک برگزار شد. رییس پارک فناوری پردیس با ارائه گزارشی از عملکرد این پارک در سال 94 گفت: این پارک تاکنون 9.8 میلیون دلار صادرات رسمی داشته، ضمن آنکه با رشد پنج و نیم درصدی درآمد مواجه بوده است. وی، هزینه تحقیق و توسعه در این پارک را 1220 میلیارد ریال ذکر کرد و یادآور شد: در سال گذشته 1160 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری جدید در توسعه فضاهای پژوهشی و فناوری شده است. صفاری‌نیا با اشاره به بومی‌سازی 107 عنوان دانش فنی در کشور از سوی محققان این پارک، اظهار کرد: در سال گذشته 198 نشان و گواهینامه دریافت شده است. به گفته وی، در حال حاضر 15 شرکت عضو پارک فناوری پردیس موفق به دریافت تاییدیه دانش‌بنیانی شدند، ضمن آنکه بیشترین میزان تسهیلات اعطا شده از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های مستقر در این پارک بوده است.

دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در این مراسم اظهار کرد: امروز خوشحالم می‌بینم بسیاری از مباحثی که از روز اول مطرح کردیم، امروز تبدیل به گفتمان علمی و فناوری در کشور شده است. وی با بیان این که امروز شاهد ایجاد فرهنگ جدیدی حتی در مراکز علمی سایر استان‌ها هستیم عنوان کرد: در گذشته مفاهیمی همچون آموزش یا پژوهش جزو وظایف دانشگاه‌ها مطرح بود. اما امروز واژه کارآفرینی و اقتصاددانش بنیان نیز در کنار این مباحث قرار گرفته است. معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین افزود: طی صد سال گذشته با اتکا به پول فروش نفت، فرهنگ غنی و پنج هزارساله کارآفرینی را در کشورمان نابود کردیم. باید بدانیم که سرمایه اصلی هر کشور، نیروی انسانی آن است که ویژگی‌هایی همچون اعتماد به نفس و خودباوری را دارد. رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، با بیان اینکه باید نیروی انسانی صاحب با اعتماد به نفسی را در کشور تربیت کنیم که از شکست نترسد گفت: دولت باید فرهنگسازی کرده و بستر را آماده کند تا زیست بوم کارآفرینی در کشور ایجاد شود. نیروی جوان کشور نباید فقط منتظر استخدام دولتی باشد. استخدام دولتی اعتماد به نفس و خلاقیت جوانان را از بین می‌برد. ملتی که خلاقیت در آن وجود ندارد پیشرفت نمی‌کند. وی با اشاره به این که امروز علم و فناوری در کشورها حرف نخست را می زند تصریح کرد: خوشحالم که بحث‌های همچون شرکت‌های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان تبدیل به گفتمان در کشور شده است. این تغیر رویکرد تغییری مثبت در کشور محسوب می‌شود. وی همچنین ابراز کرد: در حال حاضر شرکت‌های دانش بنیان در کشور پیشرفت خوبی کرده‌اند. در بازدیدی که روز گذشته از یکی از این شرکت‌ها در اراک داشته‌ایم، این شرکت خط تولید و دستگاهی را بدون هیچ کمک دولتی ساخته است که تا دیروز در کشور وجود نداشت. این دستگاه یکی از مشکلات ما در مخزن‌های CNG را برطرف می کند. این همان ایجاد زیست بوم کارآفرینی و بهره گیری از خلاقیت در کشور است. ستاری با بیان این که فضای مناسب باید برای آغاز کسب و کار شرکت‌ها ایجاد شود، گفت: پارک فناوری پردیس چتری برای شرکت‌های دانش بنیان است. امروز شاهد آن هستیم که زیست بوم کارآفرینی در این پارک ایجاد شده است.


در این مراسم از شرکت نارین ایده پاسارگاد به عنوان همگرای برتر صنعت و دانشگاه، شرکت مدیریت پروژه های صنعتی ابدال به عنوان جهان گرای برتر، شرکت آسان پرداخت پرشین به عنوان ارزش آفرین برتر، صندوق توسعه فناوریهای نوین به عنوان هم افزای برتر، شرکت حسگر سازان آسیا به عنوان فن آفرین برتر، شرکت پژوه گستر مهدی به عنوان کار آفرین برتر، شرکت حسگر سازان آسیا به عنوان فناور برتر، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به عنوان همیار برتر شرکتهای عضو پارک پردیس، معاونت حقوقی ریاست جمهوری به عنوان سازمان برتر همکار پارک و شرکتهای عضو، شرکت فناوری فراطیف پویا بعنوان نو آور برتر و شرکت سازگان ارتباط به عنوان برترین شرکت دانش بنیان پارک فناوری پردیس، جایزه ویژه خود را از دکتر ستاری و هیات امنای پارک دریافت کردند.


همزمان با برگزاری چهاردهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس، هشت محصول دانش‌بنیان شرکتها با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور رونمایی شد. اسامی این هشت طرح به شرح ذیل است:

داروی دالفیرا برای بهبود علائم حرکتی در مبتلایان به بیماری ام‌اس
با توجه به مشکلاتی که بیماری ام‌اس برای افراد ایجاد می‌کند، چنانچه این محصول به موقع تامین نشود و یا اینکه بیمار برای تامین هزینه‌های آن دچار مشکل باشد، شرایط نامطلوبی در بیمار عارض می‌شود. این دارو همواره به اندازه نیاز کشور برای بیماران مبتلا به ام‌اس از خارج کشور تامین شده است و تولید آن در داخل کشور سبب قطع یا کاهش وابستگی به کشورهای خارجی خواهد شد. مطرح‌ترین برند دارنده دانش فنی ساخت این محصول که از طریق مبادی قانونی وارد کشور می‌شود، مربوط به کشور ایالات متحده آمریکا است.

شرکت نانوحیات‌دارو مستقر در پارک فناوری پردیس موفق به تولید این دارو شده است. این محصول دارای تاییدیه از سازمان غذا و دارو و مرجع ذی‌صلاح نظارتی در کیفیت محصول است. قیمت تمام‌شده محصول تولیدشده داخلی معادل یک‌چهارم مشابه محصول خارجی است که از این نظر هزینه درمان کمتری بر بیماران مبتلا به ام‌اس تحمیل می‌شود. این دارو صرفه‌جویی ارزی معادل سه میلیون دلار را در پی خواهد داشت.


رادیو ماکروویو دیجیتال
این دستگاه به منظور برقراری ارتباطات رادیویی دو طرفه روی فرکانس مستقل کاربرد دارد و شرکت‌ مخابرات و شرکت‌های تابع آن و نیروهای انتظامی و نظامی از مشتریان این دستگاه به شمار می‌روند. رادیو ماکروویو دیجیتال تولیدشده در کشور یک رادیو پی‌دی‌اچ دید مستقیم دارای قابلیت‌های مختلف و انتخابی مناسب برای ارتباط در فواصل دور است. سرعت نصب بالا، استفاده از آنتن مجتمع داخل، امنیت ارتباط با رمزکننده داخلی، پایداری ارتباط توسط تنوع دایورسیتی، مصونیت در برابر تداخل عمدی و غیرعمدی و پیدا کردن کانال خالی و امکان بررسی وضعیت فرکانسی منطقه از جمله مزایای این محصول است. با شرایط محصول ساخته شده، تنها کشور فرانسه دارای دانش فنی ساخت این محصول است.

دستگاه بارگذاری دینامیکی خطی
دستگاه بارگذاری دینامیکی مورد استفاده در بارگذاری دینامیکی سازه‌ها، قطعات و مکانیزم‌های صنعتی، خودرویی و هوایی و همچنین تست‌های خستگی و میز لرزه، تست عملکرد و دوام قطعات و مکانیزم‌هایی مانند سیستم تعلیق خودرو و سیستم تعلیق چرخ‌ها و بال هواپیما است. این محصول مورد استفاده مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه‌های تخصصی و مراکز آموزشی و علمی است.
امکان شبیه‌سازی اثر زلزله بر سازه‌ها، دارا بودن نرم‌افزار پیشرفته مجهز به الگوریتم‌های فیدبک‌دار و شبیه‌سازی هیبریدی، امکان استفاده از نرم‌افزار دستگاه برای انجام کارهای پژوهشی نو، دقت عملکردی بالا و کاهش هزینه و راه‌اندازی از جمله ویژگی‌های این دستگاه به شمار می‌رود. دانش فنی این محصول در اختیار کشورهای آلمان و آمریکا است.
الگوریتم فیدبک‌دار و تحلیل هیبریدی در این محصول برای اولین بار توسط محققان پارک فناوری پردیس ارائه شده است.

درایو آسانسوری
درایو آسانسوری قابلیت استفاده در انواع آسانسورهای کششی یا غیرهیدرولیک را دارد. این دستگاه قابلیت تشخیص بین طبقه‌ای برای بهینه‌سازی زمان حرکت در فواصل کوتاه را دارد.
فناوری ساخت این محصول در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد و در ایران نیز از سال‌ها پیش این دستگاه ساخته می‌شده است؛ اما تعداد محدودی از شرکت‌های تولیدکننده درایو موتور الکتریکی با توجه به دقت و امنیت بالای مورد نیاز در درایو آسانسوری اقدام به تولید این نوع درایوها کرده‌اند.

دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات
این دستگاه برای اندازه‌گیری زاویه تماس دینامیکی مایعات برای دستیابی به خواص ویژه و کاربردی آنها به کار می‌رود که مشتریان اصلی آن آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، تولیدی و صنعتی، صنایع رنگ‌سازی، مرکب‌سازی، چسب‌سازی و واحدهای تولید مواد شیمیایی است.
امکان اسکن زاویه تماس بر روی تمام نقاط، امکان استخراج اطلاعات مربوط به یکنواختی سطح و امکان آنالیز آماری داده‌ها از جمله ویژگی‌های فنی این دستگاه به شمار می‌رود.
فناوری این دستگاه در اختیار کشورهای آمریکا، آلمان و انگلیس است. محصول ساخته شده در کشور علاوه بر دقت بالا، در اندازه‌گیری، قابلیت رقابت از نظر کیفی و فنی را با نمونه خارجی دارد. این دستگاه حداقل 50 هزار دلار صرفه‌جویی ارزی دارد.

یونیت نظارت و کنترل مرکزی سیستم شارژر
این سیستم قابلیت کنترل، مانیتورینگ و حفاظت از شارژرها و باتری‌های نصب‌شده در اتاق‌های باتری و پایش و نظارت بر اجزای سیستم را برعهده دارد. این محصول در مراکز مخابراتی، نیروگاهی، کنترل راه‌آهن، مترو و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربرد دارد.

این محصول دارای ویژگی‌هایی همچون قابلیت ارتباط با تنوعی از شارژرهای موجود در صنایع مختلف، ثبت و نگهداری دائم رخدادها به منظور تحلیل رفتار سیستم توسط کاربرد، هوشمندی بیشتر نسبت به محصولات مشابه در حفاظت از باتری و سطوح مختلف حفاظتی برای امنیت اطلاعات سیستم است. مطرح‌ترین کشورهای دانش فنی ساخت این محصول و نشان تجاری آن مربوط به کشورهای استرالیا، آلمان، نروژ، آمریکا و تایوان می‌شود. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و نیاز کشور به این محصول می‌توان سالانه مبلغی بالغ بر سه میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی ناشی از تولید این محصول پیش‌بینی کرد.

داروی نوروتک
این دارو برای کنترل علائم نوروپاتی بیماران مبتلا به دیابت تجویز می‌شود. این دارو دارای منشأ گیاهی و عوارض جانبی محدودتر نسبت به داروهای شیمیایی است. این محصول با مشخصات آن دارای نمونه خارجی نیست و داروهای شیمیایی تجویزشده برای درمان و تسکین بیماران از جهت مواد تشکیل‌دهنده و اثرات درمانی، متفاوت از این محصول است. مهمترین مزیت این دارو نسبت به داروهای شیمیایی این است که با توجه به گیاهان به کاررفته در این محصول اثرات ضدالتهابی و ضددردی موثری ایجاد می‌کند که در عوارض بسیار محدود و کمتر از داروهای موجود، رضایت بیماران را تامین می‌کند.

محصولات مصرفی درمان‌های پیشرفته ناباروری (کاتتر IUI، سوزن آسپیراسیون، تخمدان، کیت آماده‌سازی اسپرم)
این محصولات وسایل کمکی و مصرفی برای انجام عمل‌های IUI و IVF و فریز جنین در درمان بیماری‌های ناباروری کاربرد دارد. محصولات کیت آماده‌سازی اسپرم برای اولین بار در دنیا تولید شده و دارای پتنت ثبت اختراع آمریکا است. ساده کردن انجام عمل‌های ناباروری، بومی‌سازی روش تولید محصول و استانداردسازی تولید آن، طراحی منحصر به فرد و امکان استفاده از تکنولوژی تولید این محصولات در تولید محصولات دیگر از دیگر مزایای این محصولات به شمار می‌رود. کشورهای آمریکا، فرانسه، استرالیا، ایتالیا و ژاپن دارای دانش فنی این محصول هستند. قیمت تمام‌شده این محصولات یک‌پنجم مشابه خارجی بوده و در صورت به کارگیری صددرصدی ظرفیت تولید، سالیانه حدود دو میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی در پی خواهد داشت.


گزارش تصویری