طرح‌های بین‌المللی

آخرین اخبار

31 اردیبهشت 1397
با تلاش پارک فناوری پردیس، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
31 اردیبهشت 1397
یکی از بهترین موقعیت‌های اراضی پارک فناوری پردیس واگذار می‌شود؛

نمایشگاه فناوری و نوآوری


نمايشگاه‌هاى بين‌المللى با گرايش‌هاي علمي-فناوري پل ارتباطى بين بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققين کشورهاى گوناگون مى‌باشندکه تنها براى نمايش کالاها و انجام مذاکرات تجارى پيرامون آنها برگزار نمى‌شوند، بلکه اطلاعات گوناگون در زمينه قيمت‌هاى رقابتى در سطح جهاني، آخرين استانداردهاى کيفي، آخرين پيشرفت‌هاى صنعتي، دستاوردهاى پژوهش علمى و ايده‌هاى اقتصادى - تکنولوژى نيز در خلال برگزارى نمايشگاه‌ها مورد تبادل قرار مى‌گيرند

به وجود آوردن زمينه مساعد جهت انجام ملاقات‌هاى سياسى و اقتصادى بين بلندپايگان کشورها، جهت ايجاد حسن تفاهم ميان آنها، بيانگر بعد ديگرى از فلسفه وجودى نمايشگاه‌هاى بين‌المللى مى‌باشد، تا جائى که امروزه اين نمايشگاه‌هاى بين‌المللى به‌صورت يکى از کارآمدترين ابزارها جهت گسترش و تعميق مناسبات سياسي، فرهنگى درآمده‌اند.

همچنين آشنائى مردم و متخصصين با تکنولوژى‌هاى مدرن و تکنيک‌هاى جديد در سطح جهانى، بالا بردن سطح کمى و کيفى توليد و آشنا ساختن کشورهاى مختلف با امکانات و استعدادهاى توليدى ، انگيزه ديگر برگزارى نمايشگاه بين‌المللى به شمار مى‌ آید.

در سال هاي اخير همواره اخبار مربوط به موفقيت‌هاي جمهوري اسلامي در حوزه هاي مختلف علمي و فناوري در سطح بين‌المللي منتشر شده است و موقعيت استراتژيك ايران، جمعيت ۷۵ ميليون نفري و منابع انساني مستعد، منابع و ذخاير خدادادي و... اين كشور را تبديل به يك فرصت ارزنده براي سرمايه‌گذاران و صاحبان تكنولوژي براي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري آنها نموده است. اين ظرفيت‌ها فرصت مناسبي به منظور صادرات دانش و فناوري هاي داخلي به خارج از كشور و همچنين شناسايي توانمندي هاي ديگر كشورها در حوزه فناوري هاي نو و وارد كردن آن به داخل كشور فراهم شده است.

با توجه به فقدان نمايشگاهي بين‌المللي كه در برگيرنده تمامي حوزه‌هاي فناوري باشد، با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري و سفارت ج.ا.ايران در روسيه دو دوره نمايشگاه در سالهاي ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با همت پارك فناوري پرديس در كشور برگزار گرديد.

اولين نمایشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته با همكاري سفارت ج.ا.ايران در مسكو و با حضور بيش از ۸۰ نفر از متخصصین روسي در قالب ۵۲ شركت فناور به مدت سه روز، در اسفندماه سال ۱۳۹۰ در تهران برگزار گرديد. در اين نمايشگاه، شرکت‌های روس آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود را در زمینه‌هایی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، انرژی، نفت و گاز، فناوری زیستی، هوافضا و ساخت تجهیزات به معرض نمایش گذاشتند.

با تكيه بر دستاوردهاي سال اول در كمك به تامين برخي از نيازهاي كشور در حوزه صنعتي و فناوري، «دومين نمايشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته»، از تاريخ ۷ لغايت ۹ اسفندماه ۹۱ در محل مركز آفرينش‌هاي كانون پرورش فكري (سالن حجاب) برگزار گرديد كه در آن ۱۲۰ نفر از متخصصين كشورهاي روسيه، بلاروس و اوكراين در قالب ۷۰ شركت حضور يافتند.

سومين دوره اين نمايشگاه با عنوان «اولين نمايشگاه بين‌المللي فناوري و نوآوري و سومين نمايشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته» طي روزهاي دوم تا چهارم خردادماه سال 93 در محل دائمي نمايشگاههاي تهران برگزار گرديد. در اين دوره بيش از 60 شركت خارجي از 8 كشور جهان و 70 شركت دانش‌بنيان داخلي به عرضه توانمندي‌هاي فناورانه خود پرداختند. انعقاد بيش از 14 سند همكاري بين طرفهاي ايراني و خارجي از جمله دستاوردهاي دوره سوم برگزاري بوده است.

پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتکس ۲۰۱۶) با حضور ۲۵۰ شرکت داخلی و خارجی دوم تا چهارم خردادماه سال 94 برگزار گردید. در این نمایشگاه 91 شرکت دانش بنیان ایرانی که توانسته اند صادرات محصولات داشته باشند دستاورد فناوری خود را در حوزه‌های آی تی ، نانو ، بایو ، نفت و گاز و خودروی الکتریکی ارائه می‌ دهند. در حاشیه برگزاری نمایشگاه ،نشست‌های بین المللی و شبکه سازی نوآوری نیز برگزار گردید تا تجربه های کشورهای مختلف در آنها به شرکت های ایرانی ارائه شود.

در ششمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (INOTEX2017)بیش از 50 شرکت دانش‌بنیان و نوآور داخلی، 17شرکت نوآور از 10 کشور خارجی، استارت‌آپ و 10 شتابدهنده حضو داشتند. پارک فناوری پردیس در این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره‌های پیشین تلاش کرد تا تجمع کاملی از اعضای اکوسیستم نوآوری در کشور را گرد هم آورد، برای این منظور در طبقه همکف سالن میلاد 50 استارت‌آپ ایرانی و 16 استارت‌آپ ایرانیان خارج از کشور جایگاه‌های ویژه‌ای را در اختیار داشتند تا بتوانند در طول 4روز نمایشگاه علاوه بر معرفی خود به بازدیدکنندگان و بازار، شانس خود برای یافتن سرمایهگذار را امتحان کنند. در بخشی از نمایشگاه 10 غرفه نیز برای شتابدهنده‌های مطرح در نظر گرفته شده بود و آنها با گفتگو با شرکتکنندگان و ایدهپردازان، درصدد جلب حمایت و همراهی افراد خلاق علاقمند به راهاندازی استارت‌آپ بودند. اما در طبقه فوقانی ششمین نمایشگاه فناوری و نوآوری (INOTEX2017) تعدادی از شرکت‌های موفق دانش‌بنیان ایرانی و خارجی دستاوردهای نوآورانه خود برای توسعه اکوسیستم نوآوری کشور ارائه کرده اند. در این رویداد، 17شرکت از کشورهای مختلف دنیا مانند چین، اتریش، ترکیه، رومانی و روسیه به منظور مشارکت و همکاری با نوآوران ایرانی حاضر شدهاند


www.inotex.com

گزارش ششمین دوره نمایشگاه


گزارش پنجمین دوره نمایشگاه