اخبار
12 آبان 1397
عضو هیات مدیره شرکت پیشگامان کیفیت کیش خبر داد:

امروزه برخی از تولیدات داخلی به سطح خوبی از کیفیت دست یافته‌اند، اما به دلیل دارا نبودن استاندارد های لازم از حضور در بازارها به خصوص بازارهای جهانی  بازمانده‌اند.

شرکت پیشگامان کیفیت کیش از سال 93 فعالیت خود را ذیل مرکز توسعه کسب و کار فناوری پارک فناوری پردیس با هدف استانداردسازی و بهبود عملکرد سازمان‌ها، پیاده سازی استانداردهای مدیریت کیفیت متناسب با نیازهای هر سازمان، آغاز کرد که براساس اهداف و چشم‌اندازهای ترسیم‌ شده، دفتر تحقیق و توسعه را در پارک با هدف ارائه به شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان را فعال نمود. شعبه‌ی جزیره کیش نیز در حوزه ارائه خدمات به شرکت های نفت و گاز فعالیت دارد. از طرفی واحدهای فناور مرکز رشد و شرکت‌های صنعتی در زمینه پیاده سازی سیستم های مدیریت کیفیت، نشان CE، استانداردهای ملی ایران نیز از مشتریان این شرکت به شمار می‌روند

مرضیه شمسیانی عضو هیات مدیره شرکت پیشگامان کیفیت کیش با اشاره به دوره های آموزشی برگزار شده توسط این شرکت، بیان کرد: «شرکت های داخل پارک و شرکت های نوپا، معمولا به مشاوره هایی درباره راه های اخذ استانداردهای مورد نیاز، احتیاج دارند. همچنین درخواستی که شرکت های دانش بنیان در مراحل اولیه از ما دارند این است که به آنها درباره استانداردهایی که باید داشته باشند، مشاوره بدهیم. این دوره ها بر روی اطلاعات شرکت ها و نحوه تصمیم گیری و عملکرد آنها بسیار تاثیر گذار بوده است.»
وی با اشاره به زمان برگزاری دوره های آموزشی گفت: «به صورت ماهیانه کلاس های آموزشی را برای شرکت ها برگزار می کنیم. دوره های آموزشی براساس نیازسنجی و درخواست شرکت ها زیر نظر مرکز توسعه کسب و کار  فناوری برگزار شده و با توجه به یارانه پرداختی از سوی پارک شرکت ها می توانند با پرداخت هزینه کمتری در جلسات آموزشی شرکت کنند.

صادرات محصولات و نیاز به داشتن استانداردها
شمسیانی با اشاره به استانداردهایی که باید توسط شرکت ها اخذ شود، گفت: «در حوزه تجهیزات پزشکـی، ISO 13485  الـزام وزارت بهداشـت و اداره کـل تجـهیزات پزشـکی اسـت، در حـوزه خـودرو استـاندارد IATF 16949 خواستـه صنعـت خـودرو  است، در حوزه نفت و گاز استاندارد ISO/TS 29001 و HSE و ISO 14001 در بحث محیط زیست است که شرکت ها باید برای دریافت گواهینامه آنها اقدام کنند.»

شمسایی به مشکلاتی که در زمینه صادرات محصولات وجود دارد اشاره کرد و گفت: «متاسفانه شرکت های دانش بنیان بعد از ثبت اختراع و تولید محصول برای گرفتن گواهینامه ها و استانداردهای ملی و عمومی اقدام نمی کنند. مشکلی که شرکت ها در خصوص گرفتن این استانداردها دارند، هزینه هایی است که باید بپردازند. برای مثال، یک شرکت برای اخذ استاندارد CE، مجبور است حدود مبلغی بین 100 تا 150 میلیون تومان هزینه کند و شرکت های دانش بنیان معمولا نمی توانند این هزینه را بپردازند.»

این محقق درباره فرهنگ سازی که پارک در سال گذشته با اجرای موفق برنامه ترنج توانست به آن دست یابد، گفت: «برخی از مدیران شرکت های نوپا تمایلی به گرفتن استانداردهای عمومی یا ملی ندارند به همین دلیل ما نیاز به فرهنگ سازی در این زمینه داریم. پارک برای فرهنگ سازی مناسب در این زمینه، در سال گذشته اقدامات خوبی انجام داد و ما نیز به عنوان کارگزار با آنها همکاری کردیم به عنوان مثال در رویداد ترنج،  ما چند پنل مشاوره داشتیم که به شرکت های نوپا و دانش بنیان راهنمایی هایی ارائه می دادیم.»

شمسایی درباره صادرات محصولات بدون استاندارد به کشورهای دیگر گفت: «اگر محصولات تولید شده توسط شرکت های دانش بنیان، استانداردهای لازم را نداشته باشند، شرکت ها تنها می توانند به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و عراق محصولاتشان را صادر کنند  و نمی توانند به بازارهای پردرآمد اروپایی دسترسی داشته باشند. در حال حاضر، شرکت ها با داشتن نشان CE می توانند با تولیدات مشابه کشورهای دیگر رقابت کنند و در داخل کسب درآمد داشته باشند.»

مراحل کسب استاندارد:
شمسیانی درباره مراحل کسب استاندارد گفت: «دو نوع استاندارد داریم، یکی استاندارد سیستمی است که برای کل شرکت پیاده سازی می شوند که بین 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد تا پیاده سازی شود و گواهینامه آن نیز 3 سال اعتبار دارد ولی هر سال باید هزینه ای را بابت تمدید اعتبار، شرکت ها پرداخت کنند و یکی هم استانداردهای مختص محصول مثل نشان CE و ISIRI است. »
او ادامه داد: «شرکت ما، خدمات پشتیبانی نیز ارائه می دهد و به مدت سه سال، شرکت ها را به روز نگه می داریم. سازمان ها از این طرح استقبال کردند، چون در طول این سه سال،  حفظ استاندارد اهمیت زیادی دارد و  پیش آمده که شرکت ها بعد از گذشت یک سال از تاریخ گرفتن استاندارد، قابلیت ها و توانمندی های خود را از دست می دهند و مشکلاتی بوجود می آید که کار را برای گرفتن استاندارد سخت می کند.»
  • بازدیدکنندگان: 184
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ