اخبار
11 دی 1397

گرامیداشت ابن‌رزاز جزری با مشارکت بیش از پنج‌هزار دانش‌آموز از هفت‌کشور جهان و تولید و ارسال یک‌هزار و هفتصد فیلم کوتاه پایان یافت و در مراسمی از منتخبین این مسابقه تجلیل خواهد شد.

به گزارش پارک فناوری پردیس و به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، در این دوره از مسابقه، دانش‌آموزان در یک فرصت 9 ماهه می‌بایست آثار و آزمایش‌های علمی خود را تا پایان شهریورماه به دبیرخانه مسابقه دانش‌آموزی نور ارسال می‌کردند. در این مدت پنج‌هزار و 122 دانش‌آموز در قالب 2 هزار و 183 گروه ثبت‌نام کردند و یک هزار و 733 فیلم به سایت دبیرخانه ارسال شد.

این مسابقه، شاهد مشارکت چشمگیر دانش‌آموزان جهان اسلام از کشورهای عراق، تانزانیا، تونس، پاکستان، افغانستان، ترکیه و ایران بود.

بعد از اتمام مهلت فراخوان، آثار دریافتی برای ارزیابی به تیم داوران انتقال پیدا کرد. داوران مسابقه دانش‌آموزی نور را، مربیان و معلمان باسابقه از نهادهای مختلف دانش‌آموزی تشکیل می‌دهند که بعد از اتمام داوری، اسامی منتخبین در پایگاه اینترنتی مسابقه، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور به‌عنوان یکی از رویدادهای بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در حوزه دانش‌آموزی هرسال یک‌بار برگزار می‌شود که هدف از برگزاری آن، ایفای نقش در انگیزش علمی نسل نوجوان جهان اسلام، ایجاد افقهای نوین در زمینه علم و فناوری و کمک به رشد استعدادهای درخشان است.

مسابقه دانش‌آموزی نور که هرساله به نام و بزرگداشت یكی از دانشمندان بزرگ جهان اسلام برگزار می‌‌شود، در دوره نخست خود با عنوان «مسابقه دانش‌آموزی نور؛ گرامیداشت ابن هیثم» به مناسبت یک هزارمین سال انتشار کتاب المناظر ابن‌هیثم، ریاضی‌دان و فیزیک‌دان شهیر جهان اسلام و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان برگزار شد. موضوع این دوره از مسابقه که مباحث نور و کاربردهای آن بود، مشارکت بیش از چهارهزار دانش‌آموز در سراسر کشور را با ارسال 1650 فیلم ثبت کرد و از صاحبان 200 اثر برگزیده، تقدیر شد.

مسابقه دانش‌آموزی نور در سال دوم برگزاری خود‌، گرامیداشت پروفسور جکییینگ؛ برگزیده جایزه مصطفی(ص) 2015 نام گرفت. این دوره از مسابقه در تمامی حوزه‌های علمی همچون فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، ریاضیات، نجوم و یا ترکیبی از علوم مختلف بود که در نهایت بیش از پنج هزار دانش‌آموز، دو هزار فیلم از آزمایش‌های علمی خود را ارسال کردند و در آیین پایانی آن نیز از 100 گروه دانش‌آموزی منتخب، تقدیر شد.

دور سوم مسابقه دانش‌آموزی نور به نام و بزرگداشت ابن‌رزاز جَزَری در دو بخش مدارس و پژوهش سراها در حوزه رباتیک برگزار شد. الجزری از مؤثرترین دانشمندان در علم رباتیک و بدون شک بنیان‌گذار مکانیزم‌های مکانیکی در جهان بوده است. فراخوان این دور از مسابقه از ابتدای دی‌ماه سال گذشته منتشر شد و شهریورماه سال جاری پایان یافت. موضوع این دوره از مسابقه، ساخت فیلمهای علمی کوتاه یک‌دقیقه‌ای توسط دانش‌آموزان با موضوع ساخت سازوکارهای (مکانیزم‌های) حرکتی و آزمایشهایی در مباحث مختلف مکانیک بود.


  • بازدیدکنندگان: 273
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 2 1

1 نظرات

پاسخ