اخبار

«مجتمع حل اختلاف تخصصي ویژه امور شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان» برای نخستین بار در کشور تاسیس شد و فعالیت خود را زير نظر قوه قضاييه در پارک فناوری پردیس آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، محمدحسن كياني، رييس مركز ماكيت معنوي قوه قضاييه و سرپرست مجتمع حل‌اختلاف تخصصي ويژه امور شركتهاي دانش‌بنيان و نخبگان، با تاييد اين خبر گفت: اين مجتمع به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پارک فناوری پردیس و قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، برای نخستین بار در ایران، در پارک فناوری پردیس شروع به کار کرد. 

كياني اظهار داشت: این شورا که با شماره 26 ثبت شده، با توجه به وجود هزاران مخترع و شرکت دانش‌بنیان در سراسر کشور، به ویژه در پارک‌های «فناوری» و «علم و فناوری» و ضرورت تاسیس شورای حل اختلاف با رویکرد «رسیدگی تخصصی به اختلافات مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه علم و فناوری»، طراحی و اجرا شده است.

سرپرست مجتمع حل اختلاف تخصصي افزود:  قضات این شورا علاوه بر داشتن اختیارات ذکر شده در مواد 9 و 11 قانون شوراهای حل اختلاف، مطابق با ماده 8 قانون ذکر شده، به درخواست اشخاص حقیقی و حقوقی، امکان رسیدگی به اختلافات و ایجاد صلح و سازش در کلیه امور مدنی و حقوقی، کلیه جرائم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرائم غیرقابل گذشت را نیز خواهند داشت.

رييس مركز مالكيت معنوي قوه قضاييه ادامه داد: در صورتی که در تمامی قرادادهای بین اشخاص حقیقی و حقوقیِ فعال در جامعه علمی کشور، شرط داوری «شورای حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان» لحاظ شود، طرفین قرارداد امکان بهره‌مندی از مزایای تخصصی شورا را خواهند داشت. همچنین امکان مراجعه به شورا، در صورت عدم پیش‌بینی نقش داوری برای شورا در قرارداد، بعد از وقوع اختلاف وجود خواهد داشت.

شایان ذکر است، تمامی مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند جهت ارتباط با این مجتمع یا کسب اطلاعات بیشتر، روزهای شنبه و دوشنبه از ساعت 15 تا 18 با شماره‌های 76250034 و 76250033 تماس حاصل کنند.

گفتنی‌ست، نهاد شورای حل اختلاف پس از افزایش حجم دعاوی و پرونده‌های ارجاعی به دادگستری، به منظور کاهش مراجعات مردمی و افزایش مشارکت‌ آنها در رفع اختلاف‌های محلی و حل مشکلاتی که ماهیت قضایی ندارند یا از پیچیدگی قضایی کمتری برخوردارند، تاسیس شد. بعد از مدتی با آشکار شدن ضرروت تخصصی شدن شوراهای حل اختلاف در جهت رسیدگی سریع‌تر و با دقت‌تر به پرونده‌ها، شوراهای حل اختلاف تخصصی تاسیس شدند. شوراهای حل اختلاف اصناف، مانند شورای حل اختلاف ویژه بانکها یا امور پزشکی، از این دسته هستند.


  • بازدیدکنندگان: 162
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ