اخبار
18 آذر 1394
با هدف تسهیل و کمک به رفع اختلافات حقوقی واحدهای فناور صورت گرفت:

نخستین مجتمع شورای حل اختلاف تخصصی ویژه امور شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان در پارک فناوری پردیس به بهره‌برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، آیین افتتاح نخستین مجتمع شورای حل اختلاف تخصصی ویژه امور شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان با حضورعباسعلی دریانی معاون قضایی دادگستری و رییس شورای حل اختلاف استان تهران، محمد حسن كياني، رييس مركز مالكيت معنوي سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، حیدر فتاحی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پردیس، مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس و جمعی از نمایندگان دادگستری و مدیران ستادی پارک فناوری پردیس برگزار شد.

بنا به این گزارش این مرکز با هدف اقدامات پیشگیرانه وقوع اختلاف و آگاهی بخشی شرکت‌های دانش‌بنیان از حقوق مالکیت‌ها و حقوق فردی با نگاه تخصصی ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان و حل موضوعات اختلافی از طریق صلح و سازش آغاز به كار كرد.

در ابتداي اين مراسم محمد حسن کیانی گفت: با توجه به اینکه در نقشه جامع علمی کشور، تاسیس نهادهای حل اختلاف در حوزه علم و فناوری مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است به همین دلیل نهادی با عنوان شورای حل اختلاف حوزه علم و فناوری را در پارک فناوری پردیس راه اندازی کردیم.

وی با بیان اینکه این شورا در راستای پیگیری‌های پارک فناوري پردیس، مرکز مالکیت فکری، دادگستری تهران، معاون قوه قضاییه و ریاست شورای حل اختلاف درخصوص ایجاد شوراهای تخصصی حل اختلاف شکل گرفته است، گفت: اختلافات در حوزه علم و فناوری بیشتر مربوط به شرکت های دانش بنیان است.

به گفته سرپرست شورای حل اختلاف حوزه علم وفناوری، این شورا صلاحیت حل کلیه اختلافات حوزه علم، دانش و فناوری را دارد.

کیانی خاطرنشان کرد: قلمرو تخصصی این شورا ویژه شرکت های دانش بنیان مستقر و خارج از پارک های علم وفناوری است.

وی افزود: بیشتر دیدگاه شورای حل اختلاف حوزه علم و فناوری، حل اختلافاتی است که در حوزه دانش و فناوری حادث می شود و بر مبنای صلح و سازش مشکلات این شرکت ها را برطرف می کند، همانگونه که همه شوراهای حل اختلاف این رویه را در پیش می گیرند.

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: البته در ابتدا قصد داریم که به واسطه این شورا، شرکت‌های دانش بنیان را از تکالیف خود مطلع کنیم، تا این، مقدمه‌ای برای کاهش اختلاف در حوزه علم وفناوری باشد.

کیانی گفت: شورای حل اختلاف در حوزه علم و فناوری متشکل از متخصصان اهل فن و حقوقی است تا بتوانند برای فصل خصومت در این حوزه موثر باشند.

وی بابیان اینکه البته ایجاد چنین شورایی از سال ۱۳۹۳ تاکنون در حال پیگیری بوده است، گفت: سرانجام موفق شدیم این شورا را در پارک فناوری پردیس تشکیل دهیم.

مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس نيز ضمن تاکید بر لزوم تاسیس این مرکز اظهار داشت: تاسیس شورای حل اختلاف تخصصی، ویژه شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد مرکز تخصصی در جهت حل و فصل اختلاف بین شرکت‌های فناوری و اشخاص حقیقی در زمینه‌های علمی و فناوری است.

وی عنوان کرد: اعضای این شورا متشکل از اشخاص معتبر با تجربه و آشنا به مسائل علم و فناوری و حقوقی هستند تا شرکت‌های فناوری با مطرح کردن اختلاف و مناقشات خود در این شورا، بتوانند با سرعت بیشتر و دقت بالاتر و هزینه‌های کمتر، دعاوی و اختلافات خود را حل و فصل نمایند.

در ادامه، دریانی رییس شورای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه شورای حل اختلاف یک نهاد مردمی است گفت: جامعه‌ای که عدالت محور باشد مطمئنا آرامش بر جامعه حاکم خواهد شد ضمن اینکه شورا صرفا یک نهادی است که جایگاه حاکمیتی در حوزه قضایی را دارد اما مهمترین مقوله در حل اختلافات اراده مردمی در رسیدگی‌ها است.

وی در ادامه بیان کرد: خوشبختانه ازبدو فعالیت شورای حل اختلاف بیش از 45 میلیون پرونده رسیدگی شده است و به همین میزان بار رسیدگی به دعاوی از دوش دادگستری‌ها برداشته شده است.

معاون دادگستری کل کشور ضمن خرسندی از آغاز به کار نخستین شعبه تخصصی ویژه شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در یک فضای همسو مانند پارک فناوری پردیس بیان داشت: با توجه به اینکه پارک فناوری پردیس به عنوان یک برند ملی و بین‌المللی مطرح است یقینا مباحث حقوقی نیز در حوزه‌های تخصصی دانش بنیان درخصوص آشنایی با حقوق فردی و مالکیت اختراعات بوجود خواهد آمد که ما به طور جدی توسعه صلح را دراولویت تمامی دعاوی قرار خواهیم داد.

گفتنی است در پایان این مراسم و پس از بازديد دفاتر شورا، میهمانان از نمایشگاه محصولات فناورانه شركت‌هاي عضو پارک بازدید نمودند.

  • بازدیدکنندگان: 1802
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ