اخبار
09 شهریور 1398
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه:‌ پارک فناوری پردیس نماد اقتصاد دانش بنیان است

«غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، صبح امروز طی هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، به تشریح نقش مهم اقتصاد دانش‌­بنیان پرداخت و آن را راه اصلی تقویت ساختار اقتصادی کشور دانست.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، «غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، صبح امروز طی هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، به تشریح نقش مهم شرکت‌­های دانش‌­بنیان در انتقال ساختار اقتصادی ضعیف کشور به ساختاری قوی پرداخت و حمایت وزارت امور خارجه از حوزه اقتصاد دانش‌­بنیان را اعلام کرد.

انصاری در ابتدای صحبت خود ضمن ابراز خوشحالی از حضور در پارک فناوری پردیس، روحیه خودباوری و اراده موجود در حوزه فناوری و نوآوری کشور را تحسین کرد و گفت: یکی از آثار انقلاب اسلامی که در این چهل سال، همواره همراه ما بوده، اعتماد به نفسی است که انقلاب اسلامی به ملت ایران داد. انقلاب اسلامی این اعتماد به نفس را نه تنها به مردم ایران بلکه به کشورهای دیگر هم داد. امروز ملت­‌های منطقه، به اعتماد به نفسی رسیدند که ائتلاف‌­های بزرگ نظامی را به زانو درآورده‌­اند. امروز ملت­‌ها دریافته‌­اند که اگر اراده کنند، می‌­توانند. بزرگترین نتیجه اعتماد به نفسِ ملت ما این است که امروز ملت ما به شعار «ما می‌توانیم» به کمک خدا و پشتیبانی او، جامه عمل پوشانده است.

معاون دپیلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با اشاره به سفرهای اخیر محمد جواد ظریف گفت: امروز ما از نظر سیاسی در سطح منطقه و دنیا از شرایط بسیار خوبی برخورداریم. سفرهای دور دنیای آقای ظریف را مشاهده می­‌کنید و احوالش را می­‌‌شنوید. سفر ایشان به نشست گروه هفت، سفر بسیار افتخار آفرینی بود و امیدوار هستیم که موفقیت‌­های دیگر هم حاصل شود. همچینین از نظر توان نظامی امروز هیچ کس در منطقه فکر تجاوز و زورگویی به ایران را ندارد. این نتیجه تلاش‌­های ملت قهرمان ایران بوده و هست. اما در بعد اقتصادی با مشکلات بسیار جدی و ساختاری روبرو هستیم.

انصاری، ضمن اعلام اینکه به نظر او راه برون رفت از چالش‌های اقتصادی، اقتصاد دانش بینان است، تصریح کرد: تنها راه اصلاح اقتصاد سوبسید زده ما در طولانی مدت، حمایت از اقتصاد دانش بنیان توسط همه ارکان نظام است. دو ویژگی در اقتصاد دانش بنیان وجود دارد که در اقتصاد سوبسید زده و سیاست زده ایران نیست. اول اینکه براساس شعار «ما می­‌توانیم»، اعتماد به نفس و اراده قویِ منتج از انقلاب اسلامی، این حرکت‌­ها شکل گرفته است. این ویژگیِ بسیار مهمی است که ما به آن افتخار می­‌کنیم. ویژگی‌ای که راه نفوذ و گسترش انقلاب اسلامی است. انقلابی که مبتنی بر دانش و توانمندی شکل گرفته است. 

وی افزود: ویژگی دیگر اقتصاد دانش­ بنیان، جوان بودن اعضای آن است. جوانانی با فکرهای نو. با توانمندی و دسترسی به دانش روز و اراده‌­ای بسیار قوی. اراده‌­ای که ما آن را در بسیجی­‌های اول انقلاب دیده­‌ایم. تلاش همه آنهایی که امروز با همه سختی­‌های سیستم اداری کشور، مقاومت کرده و این تشکیلات عظیم را در پارک فناوری پردیس -که نماد تلاش برای اقتصاد دانش بنیان است- ایجاد کرده­‌اند، دست کمی از تلاش بسیجی­‌های اول انقلاب که کشور را نجات دادند، ندارد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه، از تغییر منبع بودجه کشور در آینده‌­ای نزدیک خبر داد و افزود: من نوید این را می­‌دهم که بر اساس گزارش­‌های آقای نوبخت، بودجه سال آینده کشور بودجه بدون نفت خواهد بود. این آغازی بسیار میمون و مبارک است. برای تبدیل کردن این تغییر بودجه به تغییر ساختار اقتصادی کشور، راه بسیار سختی را پیش رو داریم. راهی که زمان بسیاری می­‌برد و مشکلات بسیاری بر سر راه آن است.

انصاری با بیان اینکه از نظر او تنها راه زمینه‌­سازی تغییر ساختار اقتصادی کشور تمرکز بر اقتصاد دانش­‌بنیان است، گفت: با تمرکز بیشتر بر اقتصاد دانش‌­بنیان می­‌توانیم این انتقال بسیار عظیم را انجام دهیم. انتقال اقتصادی آسیب پذیر، به اقتصادی توانمند. اقتصادی که امروز منطقه خاورمیانه به حضور فعال آن نیاز دارد. امیدواریم که با همتی که مدیران این شرکت‌­ها به خرج داده‌­اند و خواهند داد، بتوانیم این دوران انتقال را به خوبی طی کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی محمد جواد ظریف با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره اقتصاد دانش‌­بنیان که در راستای اهمیت ثروت ­آفرین بودنِ این نوع اقتصاد است، ادامه داد: امیدواریم که هر حرکت در جهت اقتصاد دانش بنیان با نتیجه‌های عملی و ورود به بازار همراه باشد. در این قسمت نقش وزارت امور خارجه نقش بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

انصاری از وجود اداره کل اقتصاد مقاومتی در معاونت اقتصادی وزارت امورخارجه خبر داد که ذیل وظایف خود به اقتصاد دانش­‌بنیان و فناوری­‌های نو هم می­‌پردازد. او با اعلام این خبر اظهار کرد: از نظر ساز و کار آمادگی داریم و همه نمایندگی‌های ما افتخار می‌­کنند که بتوانند اطلاعات شرکت­‌های شما را داشته باشند، آنها را در اختیار طرف­‌های خارجی خود قرارداده و برای ورود سرمایه های خارجی زمینه‌­سازی کنند. در این صورت است که می­‌توانیم ضمن آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی شرکت‌­های خارجی، از سرمایه­ و توانمندی‌­های آنها در جهت توانمندسازی کشور، استفاده کنیم. وزارت امور خارجه با همه نمایندگی‌­های خود در خدمت این حرکت بسیار وزین و افتخار آفرین خواهد بود. امیدواریم با اطلاعاتی که در اختیار ما می‌­گذارید، بتوانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

انصاری در ادامه سخنانش از سامانه‌ای برای جمع­‌آوری اطلاعاتشرکت‌­ها خبر داد و گفت: بخش اول سامانه که اطلاعات کشورهای میزبان را در اختیار تجار ایرانی قرار می دهد، تکمیل شده است. امروز این سامانه یکی از پایگاه های پر مراجعه است. امیدورایم بخش دوم آن که اطلاعات شرکت­‌های خصوصی و دولتیِ ایرانی خواهد بود، تا پایان سال جاری تکمیل شود. طبیعتاً شرکت­‌های دانش بنیان جایگاه ویژه‌­ای در این سامانه خواهند داشت. این بانک اطلاعاتی کمک بزرگی برای معرفی این شرکت‌­های دانش‌­بنیان به بازارهای خارج از کشور است.

  • بازدیدکنندگان: 262
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ