اخبار
04 خرداد 1395
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم افتتاحیه نشست شبکه سازی فناوری؛

دکتر بهزاد سلطانی در نشست بین‌المللی شبکه‌سازی فناوری با اشاره به سند 20 ساله کشور افزود: در یکی از بندهای این سند آمده است که ایران باید به کشور توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی و فناوری در سطح منطقه تبدیل شود و در حال حاضر که دوران پسابرجام را می‌گذرانیم، امیدوارم که به دوران پایان تحریم دست یابیم.

 

وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر ایران دارای بحران اقتصادی است، ادامه داد: علاوه بر آن، در یکی از بندهای دیگر آن بر تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل تاکید شده است که ما در حال حاضر نتوانستیم به خوبی این بند را محقق کنیم.

 

سلطانی با اشاره به مذاکرات مثبت بین‌المللی برای رفع تحریم‌ها ابراز امیدواری کرد که تا پایان سند 20 ساله کشور که 10 سال از آن گذشته است، این مهم محقق شود.

 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه 90 درصد اقتصاد کشور مربوط به صنایع با فناوری پایین‌ است، یادآور شد: بر این اساس لازم است تا درآمد ناخالص داخلی کشور بر اساس صنایع موجود و چگونگی بهره‌برداری از دستاوردهای این صنایع تعریف شود.

 

وی با اشاره به وضعیت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور اظهار کرد: درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال 94، دو میلیارد دلار بوده است در حالی که این رقم در سال 93، 500 میلیون دلار گزارش شد.

 

سلطانی سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی را دو دهم درصد ذکر کرد و یادآور شد: برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 باید رشد سالیانه هشت درصد داشته باشیم، از این رو پیش‌بینی می‌شود که تا 1404 تولید ناخالص ملی رقمی بالغ بر 2600 میلیارد دلار شود.

 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت حرکت کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: حرکت ما به سمت اقتصاد دانش‌بنیان باید مبتنی بر فناوری و نوآوری باشد، ولی در حال حاضر جایگاه ایران در مسیری بین این دو مقوله قرار دارد. از این رو لازم است تا اکوسیستم کارآفرینی و نظام‌های نوآوری با رویکرد توسعه تکنولوژی ایجاد شود.

 

وی عمده‌ترین مشکل کشور بعد از رسیدن به نوآوری را نحوه توسعه نوآوری ذکر کرد و ادامه داد: این امر به درستی در کشور شناسایی نشده است و ما در دو سال اخیر گام‌هایی را در این زمینه برداشته‌ایم؛ ولی در این مسیر لازم است تا فناوری‌های نوین به صنایع پیشرفته و پایین تزریق شود.

 

سلطانی با اشاره به اقدامات انجام شده در این صندوق برای توسعه فناوری افزود: تدوین و اصلاح قوانین از جمله این اقدامات بوده است که از جمله آن به اصلاح قانون اصلاح فناوری مرتبط با هلدینگ و همچنین در زمینه دارایی‌های فکری بوده است.

 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر اینکه در حوزه دارایی‌های فکری نیاز به دادگاه‌های خاص داریم، خاطرنشان کرد: تدوین و تصویب نقشه راه ملی توسعه فناوری از دیگر اقداماتی بوده که تاکنون دو نقشه ملی در این زمینه با موفقیت تدوین شده و سومین نقشه نیز در حال تدوین است.

 

وی با اشاره به تعداد فارغ‌التحصیلان مهندسین کشور تصریح کرد: ایران پس از کشورهای روسیه و آمریکا در رده سوم قرار دارد و پس از ایران نیز کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی، هندوستان و اوکراین قرار گرفته‌اند.

 

سلطانی با اشاره به توانمندی‌های کشور در زمینه توسعه فناوری‌ها خاطرنشان کرد: در حال حاضر 16 فناوری در حوزه هسته‌ای و 40 تا 50 فناوری در حوزه دفاعی توسعه یافته است که لازم است با نگاه اقتصادی محصولات متنوعی از این فناوری‌ها به دست آوریم.

 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید بر ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به سمت تولید فناوری افزود: در 20 سال قبل دانشگاه‌ها به سمت تولید علم و 15 سال قبل به سمت ارتباط با صنایع حرکت کردند.

 

وی اضافه کرد: در زمینه ایجاد دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها موفق نبودیم؛ چراکه این دفاتر ماموریت خود را انجام نمی‌دهند.

 

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی به تسهیلات اعطا شده به شرکت‌ها اشاره و تصریح کرد: تا 20 اردیبهشت‌ماه امسال 130 شرکت در حوزه نفت، گاز و انرژی از تسهیلات این صندوق برخوردار شدند، ضمن آنکه در حوزه الکترونیک 170 شرکت و در حوزه داروها و مهندسی پزشکی 76 شرکت از تسهیلات صندوق استفاده کردند.


رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و هیات همراه پس از پایان مراسم از پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری بازدید نمودند.


  • بازدیدکنندگان: 1105
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ