اخبار
26 تیر 1396
معاون علمي و فناوري رياست جمهوری اظهار کرد؛

در نشستی که برای امضای قراردادهای بازار دارایی فکری برگزار شد سورنا ستاری از مخترعین و نوآوران جامعه به عنوان خط شکنان محیط کسب و کاری کشور یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس در این نشست که با حضور مدیران پارک فناوری پردیس، مدیران فرابورس و جمعی از مخترعین و صنعتگران برگزار شد 6قرارداد سرمایه گذاری به ارزش 55میلیارد ریال امضا شد که تعداد قراردادهای مربوط به فروش اختراع در فرابورس را به 16قرارداد رساند.

سورنا ستاری معاون علمي و فناوري رياست جمهوری در این نشست از مخترعین و سرمایه گذاران خطر پذیر به عنوان خط شکنان محیط کسب و کاری کشور یاد کرد و گفت: باید از همه شما تشکر کنم چرا که شما مرزی را در محیط کسب و کاری کشور شکسته اید که مسیر پیشرفت و توسعه را برای همه هموارتر می کند.

وی تصریح کرد: باید به این نکته توجه کنیم مهمترین رکن توسعه کشور نیروی انسانی است، توجه به نخبگان و حمایت از آن ها مهمترین رسالت همه ماست اما نباید این نگاه را داشت که حمایت های مالی یا ارائه تسهیلات بهترین کمک به مخترع است، اتفاقا تجربیات این سال ها به من ثابت کرده که نه ایده و نه منابع مالی هیچکدام به اندازه فرد مهم نیستند.

ستاری در ادامه به اهمیت داشتن اراده و تفکر استقلال اشاره کرد و گفت: وقتی ایده ای به ذهن شما می رسد ممکن است در همان زمان آن ایده در ذهن ده ها نفر دیگر متبلور شود اما به منصحه ظهور رساندن ایده ها، انسان با اراده و محکم می خواهد ، کسی که مدام منتظر حمایت مالی دولت نباشد و روی پای خودش بیاستد.

پایه اقتصاد باید نیروی انسانی باشد
ستاری در ادامه به تفکر کسب و کاری حاکم در جامعه اشاره کرد و گفت: پایه اقتصاد کشور باید نیروی انسانی باشد نه منابع نفتی و مالی. وی تصریح کرد: همه ما باید بیاموزیم که به انسان، به مخترع، به کارآفرین و به ایده پرداز اهمیت دهیم، باید این تفکر در جامعه حاکم شود که به نخبگان اعتماد کنیم.

معاون علمي و فناوري رئیس جمهور در ادامه به تلاش ها برای ایجاد این تفکر اشاره کرد و گفت: برای شکل گرفتن این تفکر باید یک بستر و محیط کسب و کاری مناسب فراهم کنیم، هیچ دولتی در دنیا خریدار اختراع و نوآوری نیست دولت نمیتواند محصول بخرد، دولت ها محیط کسب و کار و شرایط مناسب برای رشد در این محیط را فراهم می کنند ما هم در تلاشیم تا این محیط کسب و کاری را در کشور ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه گام های مثبتی در این مسیر برداشته شده و همین که امروز شاهد سرمایه گذاری های بخش خصوصی روی نوآوری ها و اختراعات هستیم یعنی ساختارهای سنتی گذشته در حال کنار رفتن هستند و تفکر تازه ای در حال شکل گیری است، 7صندوق خطرپذیر در مرحله پذیره نویسی هستند و 209اختراع روی تابلو بورس عرضه شده اند که 16اختراع به فروش رسیده و همه این ها یعنی اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

فرایند تجاری سازی محصول پیچیده است
ستاری در ادامه به فرایند تجاری سازی محصولات و اختراع اشاره کرد و گفت: در تمام دنیا فرایند تجاری سازی محصول نوآور و فناوری، فرایند پیچیده ای است در کشور ما هم روش های مختلفی برای این منظور تعریف شده است، برخی ترجیح می دهند شرکت راه اندازی کنند محصولشان را تولید کرده و خود وارد بازار کنند و برخی هم از طریق راه هایی چون فرابورس اختراع را در همان مراحل اولیه فروخته و به سراغ پرورش ایده های تازه تر می روند.

وی ادامه داد: نمی توان گفت کدام روش بر دیگری برتری دارد هر فردی با شرایط و روحیه خود می سنجد، اما در روش فروش یا مشارکت با سرمایه گذار، مخترع درگیر فرایند شرکت داری ، تولید و تجاری سازی و مسائل دیگر نمی شود و با فراغ بال می تواند به ایده پردازی و پرورش دیگر اختراعاتش برسد، این روش به نوعی میانبری برای مخترع به حساب می آید.

ستاری در آخر به آینده اکوسیستم نوآوری در ایران اشاره کرد و گفت: من به شما قول می دهم که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها تا چند سال آینده با این روند رشد تصاعدی که دارند بزرگترین شرکت های کشور خواهند شد.
  • بازدیدکنندگان: 1074
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ