اخبار
11 بهمن 1393
آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت بیست تا سی درصدی از اين صندوق

نخستین جلسه صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص) روز شنبه 11 بهمن 93 با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مؤسسین متشکل از افراد حقیقی و حقوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، در اين جلسه كه در حضور معاون علمي و فناوري رييس جمهور برگزار شد، دكتر ستاري با ابراز خرسندی از ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری موقوفات جایزه مصطفی(ص)، بر آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت بیست تا سی درصدی این معاونت در صورت سرمایه‌گذاری خیرین در حوزه علم و فناوری تأکید کردند.

 

در این نشست ضمن تصویب اساس‌نامه و امیدنامه، تعیین طرح زمان‌بندی اعلام پذیره‌نویسی، ارکان صندوق از جمله رییس، مدیر اجرایی، متولی، حسابرس و مدیر ثبت صندوق سرمایه‌گذاری موقوفات جایزه مصطفی تعیین شدند.

در بخش ديگري از اين نشست مهندس صفارينيا، تأمین هزینه‌های جایزه علمی و فناوری پيامبر اعظم(ص) ، حمایت از توسعه علم و فناوری در جهان اسلام، کمک به ایجاد شبکه‌ای متشکل از دانشمندان جهان اسلام، حمایت‌های هدفمند از تحقیقات و دستاوردهای دانشمندان كشورهاي اسلامي، تأسیس شعب استانی در کوتاه مدت و شعب خارجي در بلندمدت را از اهداف صندوق سرمایه‌گذاری موقوفات جایزه مصطفی (ص) دانستند.

ايشان گفتند: «بیش از 70 درصد سرمایه‌گذاری‌های این صندوق از اوراق مشارکت تأمین خواهد شد. در این صندوق ضمن آن‌که ریسک سهام به طور کامل از بین می‌رود، ظرفیتی وجود دارد که بتواند تمامی نقش‌های یک بانک را ایفا کند.»

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) با اشاره به این که مجوز اوليه دريافت و ثبت اولیه این صندوق انجام شده است و با ثبت نهایی آن، در آینده نزدیک به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد گفتند: «به زودی پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری موقوفات جایزه مصطفی(ص) به صورت عام اعلام خواهد شد تا تمام افراد خیر، شرکت‌ها مؤسسات سرمایه‌گذاری و بانک‌ها بتوانند سهام این صندوق را خریداری کنند.»

طبق گفته مهندس صفارينيامحدودیتی در خرید سهام این صندوق وجود ندارد و افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند با خرید سهام مؤسسین به صورت بلاعوض منابع را پرداخت کنند. همچنین می تواند از طریق سرمایه‌گذاری، اصل سرمایه متعلق به سرمايه‌گذاران باشد و تنها سود و منافع آن براي جايزه باشد.

از نظر ايشان تأمین منابع جوایز علمي در جهان كه تعداد آنها از سيصد جايزه فراتر ميرود به نحوی از طريق خيرين انجام می‌‌شود. چنین صندوق‌هاییدر دنیاسابقه بيش از صدساله  دارند. به طور مثال جایزه‌ای همچون جایزه نوبل بیش از صد سال پیش با یک پول اندک ایجاد شد اما امروزه به یک اتفاق بزرگ تحت عنوان جایزه نوبل مبدل شده است و از منافع پولی که در ابتدا سرمایه‌گذاری شد، تا اکنون صدها دانشمند توانسته‌اند جوایزی کسب کنند و تحقيقات خود را توسعه دهند.

مهندس صفاری‌نیا با اشاره به گستردگی فعالیت صندوق صندوق سرمایه‌گذاری موقوفات جایزه مصطفی (ص) اظهار کردند: «ظرفیت خوب ایجاد شده در این صندوق، امکانی را برای افراد، مؤسسات و بانک‌ها و مؤسسات سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند تا در کاری شریک شوند که هم علمی و ارزشمند است، جنبه بین‌المللی و جهاني دارد و به نام پیامبر عظیم‌الشان اسلام (ص) متبرک شده و ماندگاري دائمي دارد.»

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) افزودند: «کسانی که در این صندوق سرمایه‌گذاری می‌کنند عملا در شمار واقفین این صندوق قرار می‌گیرند و مادام‌العمر نام آن‌ها به عنوان واقفین این جایزه بزرگ علمی و فناوری باقی خواهد ماند و ماندگاری این عمل ارزش دوچنداني به آن ميدهد.»


   • بازدیدکنندگان: 1529
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ