اخبار
30 اردیبهشت 1394
با حضور رايزنان اقتصادي و جمعي از كارشناسان وزارت امور خارجه قبل از اعزام به كشور‌هاي محل ماموريت صورت گرفت

پنجمين كارگاه ديپلماسي علم و فناوري صبح امروز چهارشنبه 30 ارديبهشت 94 با حضور رايزنان اقتصادي و جمعي از كارشناسان وزارت امور خارجه قبل از اعزام به كشورهاي محل ماموريت، در پارك فناوري پرديس برگزار شد.

به‌گزارش روابط عمومي پارك، در ابتداي اين كارگاه آموزشي مهندس خالقيان مديركل ارتباطات و امور بين‌الملل پارك، با تشريح كاركردهاي پارك فناوري پرديس، ماموريت‌هاي تعريف شده براي پارك را بر خلاف ساير مراكز مشابه در كشور ملي دانستند و توضيحاتي در خصوص طرح‌هاي ملي و بين‌المللي پارك فناوري پرديس در امر توسعه فناوري ارائه نمودند.

نمايشگاه INOTEX  رويدادي مهم در عرصه فناوري كشور
ايشان در ادامه صحبت‌هاي خود با توضيح سازوكارهايي مانند فن بازار ملي ايران، بازار دارايي‌هاي فكري و شبكه تبادل و انتقال فناوري كشورهاي عضو گروه D8، ايجاد 11 مركز فن‌بازار منطقه‌اي در كشور را كه با ثبت بيش از 1600 داده در بانك‌هاي اطلاعاتي به تسهيل روند خريد و فروش فناوري مي‌پردازد، ابزاري براي تجاري‌سازي فناوري دانستند.

مهندس خالقيان در پايان به بيان اهميت نمايشگاه بين‌المللي فناوري و نوآوري INOTEX در انتقال فناوري يا تبادل آن با ساير كشورها پرداختند و از برگزاري آن در بازه زماني 19 تا 22 خرداد سال‌جاري به‌عنوان رويدادي مهم در عرصه فناوري كشور ياد كردند.

ايجاد پايگاه‌هاي صادراتي در ساير كشورها
در ادامه اين دوره آموزشي مهندس علايي مديركل دفتر تبادل فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري طي سخناني جايگاه اين نهاد را در عرصه فناوري كشور فرابخشي و فرادستگاهي خواندند. ايشان در تشريح وظايف بين‌المللي معاونت علمي و فناوري، گفتند: «استفاده از ابزار تعامل با ديگر كشورها در امر توسعه فناوري و حمايت از مبادلات فناوري ميان ايران و ساير كشورها از جمله اهداف تعريف شده است كه برنامه‌ريزي در حوزه ديپلماسي فناوري نيز در اين چارچوب قرار مي‌گيرد.»

به‌گفته مديركل دفتر تبادل فناوري معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري ايجاد كريدور خدمات صادراتي محصولات دانش‌بنيان و راه‌اندازي پايگاه‌هاي صادراتي از ديگر اقدامات موثر در حوزه بين‌الملل است. ايشان در توضيح ساختارهاي مذكور خاطر نشان كردند: «معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري با  ايجاد كريدور خدمات صادراتي كه 16 خدمت و مشاوره تخصصي را به‌منظور تسهيل فرآيند صادرات به شركت‌هاي دانش‌بنيان ارائه مي‌دهد به حمايت از شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه‌هاي بازرگاني بين‌المللي مي‌پردازد پايگاه‌هاي صادراتي نيز با همين هدف در كشورهاي مختلف راه‌اندازي مي‌شوند.»

مهندس علايي در ادامه صحبت‌هاي خود وظايف دفتر تبادل فناوري معاونت علمي و فناوري را توضيح دادند و از تهيه مكانيسم ايجاد پيوست فناوري در قراردادهاي بين‌المللي دولتي، به‌عنوان راه‌كاري براي تامين نيازمندي‌هاي فناوري كشور از طريق اين قراردادها خبر دادند.

بيان مطلب در خصوص نقش مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري رياست‌جمهوري توسط مهندس احمدي مدير بين‌الملل اين مركز و بررسي توانمندي‌هاي شركت‌هاي توليد تجهيزات پزشكي و بررسي مشكلات موجود در صادرات محصولات دانش‌بنيان توسط مهندس كمپاني دبير اتحاديه صادركنندگان تجهيزات پزشكي ايران برنامه پاياني سخنراني‌ها بود.

در پايان اين دوره آموزشي ميهمانان از نمايشگاه دائمي محصولات فناورانه كشور و يكي از شركت‌هاي عضو پارك فناوري پرديس بازديد كردند و از نزديك با توانمندي‌هاي حوزه دانش‌بنيان كشور و پارك فناوري پرديس آشنا شدند.


  • بازدیدکنندگان: 1567
  • (رتبه بندی جاری 1.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ