اخبار
13 فروردین 1395
پارك فناوري پرديس در نگاه 94 -قسمت اول

پارک فناوری پردیس در سال 94، بزرگترین جایزه علمی جهان اسلام را با عنوان « جایزه علمی فناوری مصطفی(ص)» برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، جایزه علمی فناوری مصطفی(ص)، با مديريت پارك فناوري پرديس بصورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اهدا می‌شود.

این جایزه در سال 2015، چهار حوزه علوم و فناوری نانو، زیستی و پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و بخش عمومی را تحت پوشش قرار داد. این جایزه به اثری نوآورانه در مرزهای دانش تعلق می‌گیرد کهتوسط افرادی شاخص در حوزه‌های علم و فناوری ارائه شده و زمینه‌ساز بهبود زندگی بشريت باشد.

برگزيدگان جايزه در مراسمی باشکوه با حضور دانشمندان، فرهیختگان و محققين بین‌المللی مورد تقدير قرار گرفته و از خدمات علمي ايشان به جامعه بشريت تجليلي درخور به عمل آمد.

این جایزه به احترام نام پیامبر اسلام(ص)و به دلیل تأکید بسیار آن حضرت به علم‌آموزی به نام «مصطفی» به معنای برگزیده، نام‌گذاری شده است. جایزه مصطفی(ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و توسعه فناوري در جهت ارتقاء سطح رفاه، امنيت و سلامت، را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

طراحی و اجرای جایزه مصطفی(ص)در سال 1391 از سوی جمهوري اسلامي ایران آغاز شد. شورای سیاستگذاری جایزه که وظیفه تعيين خطي‌مشي و اصول حاكم بر جايزه و همچنين نظارت بر این رویداد جهانی را برعهده دارد متشکل از روساي دانشگاه‌هاي معتبر كشورهاي اسلامي و مسئولين مرتبط داخلي و نهادهاي اسلامي است.

این جایزه به اثری شاخص در مرزهاي دانش اعطا خواهد شد که تأثیراتی مشخص بر زندگی بشر داشته و منجر به بهبود آن شده و همچنين توسعه‌دهنده مرزهای دانش با استفاده از روشهای نوین علمی باشد.

جایزه مصطفی(ص) با بررسی 300 جایزه جهانی و مطابق با استانداردهای جهانی طراحی شد و بیش از 200 مرکز علمی در زمره‌ی نهادهای نامزدکننده‌ای هستند که با دبیرخانه جایزه همکاری دارند.

داوران جایزه متشکل از 7 نفر از دانشمندان برجسته‌ي داخلی و بین‌المللی هستند که آثار ارسالی را با توجه به سه معيار ویژگی‌های برجسته اثر، دامنه‌ی نفوذ آن و در نهايت ویژگی‌های برجسته صاحب اثر مورد بررسی قرار داده كه هر كدام از معيارهاي مذكور توسط شاخص‌هاي متعددي ارزيابي می‌شود.

در دوره‌ی نخست مراسم جایزه که 4 دی‌ماه 1394 برگزار شد بیش از 60 مهمان برجسته از 28 کشور شامل فرهیختگان، نخبگان و دانشمندان برجسته شرکت نمودند که از آن جمله مي‌بايست به رئیس بانک توسعه اسلامی، رئیس کامستک و رييس آکادمی علوم جهان اسلام اشاره نمود. برندگان با مستندی کوتاه معرفی و سپس به ایراد سخنرانی مختصري پرداختند.

برندگان جایزه 2015

پروفسور جکی يینگ مدیر اجرایی انستتیو بیومهندسی ونانو فناوری سنگاپور در حوزه‌ي ‌عمومي با عنوان علوم و فناوري نانو زيستي و برای اثر برجسته‌ي خود در «تولید سیستم دارویی خود انگیزشی» و پروفسور عمر یاغی مدیر انستیتیو نانو دانشگاه کالیفرنیاي بركلي در حوزه علوم و فناوري نانو در خصوص اثر شاخص خود با موضوع «طراحی نوعی جدیدی از ترکیبات قالب‌های فلزی» برنده جایزه 2015 اعلام گردیدند. برندگان این جایزه طي سخنرانی‌هایی كه در سازمان هلال‌احمر، دانشگاه‌هاي تهران و تربيت‌مدرس و نشست سالانه آكادمي علوم جهان اسلام داشتند به تشريح دستاوردهاي علمی خود و نقش آن در توسعه علم و فناوري در جهان اسلام پرداختند.

صندوق سرمایه گذاری و موقوفات جایزه مصطفی(ص)

جایزه مصطفی(ص)از منابع وقف علمي و فناوري تامین می‌شود. صندوق سرمایه‌گذاری و موقوفات جايزه مسئولیت تامين مالي جايزه و جذب منابع از واقفين علم و فناوري را در راستاي توسعه علم و فناوري در جهان اسلام بر عهده دارد. این صندوق مجوز خود را از بازار بورس و اوراق بهادار جمهوري اسلامي ایران اخذ نموده و با سرمايه اولیه 50 میلیارد ریال و با رویکرد تبدیل شدن به یکی از بزرگترین صندوق‌هاي سرمایه‌گذاری برای توسعه علم و فناوری در جهان اسلام تاسیس شده است. این صندوق با شعار «هر مسلمان حداقل یک سهم براي توسعه علم و فناوری در جهان اسلام به بركت نام مبارك حضرت رسول اكرم(ص)» کار خود را آغاز کرده است. بانک توسعه اسلامی و بسياري از اشخاص حقيقي و حقوقي در جهان اسلام عضو صندوق بوده و علاقمندي خود را جهت همکاری با جايزه از طريق صندوق اعلام کرده‌اند.


  • بازدیدکنندگان: 1344
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 2 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ