اخبار
23 مرداد 1395
با حضور محققین و شاغلین مستقر در پارک فناوری پردیس؛

به مناسبت سالروز میلاد امام رضا علیه السلام مراسم جشن روز یکشنبه 24 مردادماه، پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در نمازخانه مجتمع سراج پارک فناوری پردیس برگزار گردید.

نگاهي به "مقام علمي امام رضا عليه السلام ومناظرات ايشان"به بهانه ميلاد هشتمين خورشيد تابناك امام ولايت:

امام هشتم‏(ع)، چونان نياكان وارسته‏ اش، از مقام علمى والايى برخوردار بود، تا آن جا كه وی را«عالم آل محمد(ص)» لقب داده‏اند.

اباصلت از محمدبن اسحاق بن موسى بن جعفر(ع) نقل كرده است:

«امام موسى بن جعفر(ع)، به فرزندانش مى فرمود، برادرتان، على بن موسى، داناى خاندان پيامبر(ص) است. نيازها و پرسش هاى دينى خود را از وى فرا گيريد و آنچه را به شما تعليم داد، به خاطر بسپاريد، چه اين كه بارها پدرم امام صادق‏(ع) به من فرمود: داناى خاندان پيامبر(ص) در نسل توست و اى كاش من او را درك كرده و مى ‏ديدم.»

با توجّه به اين كه در ميان ائمه، امام باقر(ع) و امام صادق‏(ع) مجال بيشترى براى تشكيل محافل علمى و نشر علوم اهل بيت پيدا كردند، و با اين حال امام رضا(ع) كه در اين زمينه مجال كمترى يافت عنوان «عالم آل محمد» را دريافت كرده است، مى ‏توان اين گمان را درست دانست كه مناظرات و مباحثات علمى و اعتقادى آن حضرت از چنان اهميت و امتيازى برخوردار بوده است كه به عنوان عالم خاندان رسالت شناخته شود.

دوراني که امام رضا(ع) در آن مي زيست عصر شکوفايي علم و سرازير شدن علوم مختلف ملل سرزمين ها و تداخل فرهنگي مردمان آن روزگار بود. در اين زمان پيشرفت علوم باعث پيدايش افکار و عقائد انحرافي و مشرب هاي فکري گوناگون کلامي و فلسفي شده بود که همين امر چالشي جدي دربرابر عقائد و آموزه ه اي ناب اسلامي و شيعي به شمار مي رفت. امام رضا(ع) با درک اين خطرات و تهديدها از فرصت پيش آمده نهايت بهره برداري رابه عمل آورد و به روشنگري هاي فراوان در زمينه تبيين عقائد اسلامي و نماياندن راه مستقيم الهي اقدام نمود.
  • بازدیدکنندگان: 1240
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 4
  • 2 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ