اخبار
02 دی 1394
توسط رئيس كارگروه علمي جايزه مصطفي(ص)؛

دکتر حسن ظهور رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص)اسامی برگزیدگان این جایزه را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، پروفسور جکی یینگ از کشور سنگاپور و پروفسور عمریاغی از کشور اردن نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام را از آن خود کردند.

ظهور با اشاره به اینکه جایزه مصطفی(ص) در چهار زمینه علوم و فناوری های ارتباطات و اطلاعات، علوم و فناوری های زیستی و پزشکی، علوم و فناوری های نانو و اثر برتر در رشته‌های عمومی اهدا می شود افزود: در ۳ حوزه اول باید دانشمند واجد شرایط، تابعیت یکی از ۵۷ کشور اسلامی را داشته باشد اما در حوزه چهارم دانشمند برتر باید مسلمان باشد اما داشتن تابعیت این کشورها ضرورتی ندارد.

وی با اشاره به نحوه انتخاب برگزیدگان توضیح داد: برگزیدگان این جایزه از میان ۱۰۰ اثر راه یافته به بخش داوری نهایی جایزه مصطفی(ص)انتخاب شده‌اند. این آثار باید بدیع، نوآورانه و دارای نتایج و کاربردهای مشخص و ملموس در زندگی مردم باشند. همچنین دانشمندان به عنوان نامزدهای دریافت نشان می بایست از سطح اعتبار و شهرت علمی خوبی در عرصه بین‌المللی برخوردار باشند. در انتها با توجه به معیارهای مورد اشاره و اهمیت، جایگاه و موقعیت جایزه مصطفی(ص)این دو دانشمند در دو زمینه اثر برتر در علوم و فناوری نانو زیستی و اثر برتر در علم و فناوری نانو انتخاب شدند.

پروفسور جکی یینگ مدیرعامل و عضو هیات علمی موسسه نانو فناوری و مهندسی زیستی از سنگاپور و پروفسور عمریاغی از کشور اردن، رئیس موسسه علوم نانو انرژی کاولی و عضو هیات علمی دانشگاه برکلی آمریکا؛ به ترتیب در حوزه‌های اثر برتر در علم و فناوری نانو زیستی و علوم و فناوری نانو جایزه مصطفی(ص)را به خود اختصاص دادند.

به گفته دکتر ظهور جایزه مصطفی(ص) به پاس تلاش دانشمند مسلمان سنگاپوری خانم پروفسور یینگ در توسعه «سیستم‌های پاسخ محرک در انتقال کنترل شده دارو» به عنوان برنده جایزه مصطفی(ص) در حوزه علوم و فناوری نانو زیستی انتخاب شد.

این سیستم‌ها شامل نانوذرات پلیمری، این امکان را برای بیماران دیابتی فراهم می‌کند تا انتقال انسولین تنها در زمان بالارفتن قند خون بدون نیاز به نمونه‌گیری انجام شود. این دانش ابتدا در شرکت دانش‌بنیان ایشان به فناوری تبدیل شده است و پس از آن در شرکت های بزرگ دارویی در مرحله تجاری سازی می باشد تا در خدمت سلامت بشر قرار گیرد.

پروفسور عمر یاغی، شیمیدان برجسته اردنی، نیز به خاطر تحقیقات دامنه دار خود در زمینه«چارچوب‌های فلز- آلی» به عنوان برنده جایزه مصطفی(ص)در حوزه علوم و فناوری نانو انتخاب شد.

شایان ذکر است چارچوب‌های فلز- آلی به دلیل سطح ویژه بالا و گزینش پذیری شکل و اندازه، کاربردهای فراوانی در تصفیه و جداسازی از جمله در جذب آلاینده‌های هوا و ذخیره‌سازی هیدورژن و همچنین در صنایع مختلف دارد.

براساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، دکتر سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.
از اعضای بین‌المللی شورای سیاست‌گذاری می‌توان به بانک توسعه اسلامی، آکادمی علوم جهان اسلام، دانشگاه کراچی و دانشگاه مالایا اشاره کرد و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و تحقیقات و فناوری، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، امورخارجه، روسای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، جامعه المصطفی العالمیه نهادهای عالی‌رتبه و مؤسسات علمی ایرانی عضو شورا هستند.

گفتنی است جایزه مصطفی(ص) جمعه ۴ دی ماه طی مراسمی در تالار وحدت از برگزیدگان خود تقدیر خواهد کرد.

  • بازدیدکنندگان: 1618
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ