اخبار
27 اردیبهشت 1399
با حضور معاون علمی و فناوری رييس‌جمهور، استاندار تهران و رئیس پارک فناوری پردیس؛

 

عصر امروز تفاهم‌نامه ایجاد ناحیه نوآوری پردیس تهران به امضای سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران رسید. ناحیه نوآوری پردیس تهران قرار است پیشران فناوری ایران اسلامی شود.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس،‌ این تفاهم‌نامه با هدف تقویت زیست‌بوم فناوری و نوآوری استان تهران با مرکزیت شرق استان و استفاده از حداکثر ظرفیت‌ها و امکانات و تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استانداری تهران برای گسترش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ناحیه نوآوری پردیس امضا شد.
ناحیه نوآوری پردیس تهران به عنوان پیشران آینده اقتصاد کشور و با رويكرد جایگزیني منابع نفتی با جذب استعدادها و متخصصان داخل و خارج از کشور با بهره‌گیری از توانمندی‌های شرکت‌های فناور و نوآور، بستری برای یکپارچگی بین سه رکن منطقه نوآوری، منطقه صنعتی و منطقه مسکونی را در شرق استان تهران ایجاد کرده است.


با توجه به این‌که بهترین زیست‌بوم‌های دنیا، نواحی نوآوری ویژه خود را دارند، قرار بر این است که ناحیه نوآوری پردیس تهران هم به عنوان ناحیه ویژه نوآوری در کشور معرفی شود. به عنوان مثال دره سیلیکون آمریکا که 67 سال پیش کار خود را آغاز کرد، 3 میلیون جمعیت دارد و 500 هزار نفر شغل نوآورانه هم در آن ایجاد شده است. از دیگر نمونه‌های موفق این نواحی در دنیا می‌توان به دایدوک در کره جنوبی، سوژو در چین و هسینچو در تایوان اشاره کرد.

شهر پردیس با 4 هزار و 150 هکتار مساحت و 170 هزار نفر جمعيت ساكن، یکی از بهترین موقعیت‌های جغرافیایی برای تاسیس ناحیه نوآوری در ایران است. این موقعیت به دانشگاه آزاد اسلامی رودهن، دانشگاه پیام نور پردیس، دانشگاه آزاد اسلامی ناحیه نوآوری پردیس، مرکز ارتباطات ماهواره‌ای بومهن و پژوهشگاه علوم شناختی قابل اتصال است.

همچنین مراکز صنعتی که می توانند به این ناحیه متصل شوند شامل شهرک صنعتی فیروزکوه، منطقه صنعتی خرمدشت، منطقه صنعتی کمرد، منطقه صنعتی سیاه سنگ و شهرک صنعتی دماوند می‌شوند.

در فاز اولیه ناحیه نوآوری پردیس، مقرر شده است که در کنار پردیس نوآوریِ ۲۰ هکتاری و پردیس دانشِ ۱۸ هکتاری، دانشگاه آزاد اسلامی واحد ناحیه نوآوری پردیس با ۲۵ هکتار، پردیس کارآفرینی با ۳۱ هکتار و فاز ۴ پارک فناوری پردیس با ۲۰ هکتار به طور کامل راه اندازی و عملیاتی شوند.

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 1403، در این ناحیه، 5 هزار دانشجو، 20 هزار نيروي انساني فعال، یک هزار شرکت فناور و دانش‌بنيان، 100 متخصص ایرانی بازگشته به کشور، 120 میلیون دلار صادرات و 30 هزار میلیارد تومان فروش رقم بخورد.


  • بازدیدکنندگان: 104
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ