اخبار

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه انعقاد موافقت‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان هواشناسی کشور، از توسعه پارک فناوری پردیس و ایجاد بستری گسترده برای فعالان دانش‌بنیان و دانش‌آموختگان خلاق گفت.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل روابط عمومی معاونت علمی و فناری ریاست جمهوری، در حاشیه این برنامه وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برای پارک فناوری پردیس زمینه تسهیل‌‌گری‌ها فراهم شد تا شرکت های دانش بنیان، دانش آموختگان و فرهیختگان که می خواهند با کارآفرینی، ارزش افزوده خلق کنند، از این ظرفیت بهره مند شوند.

کسب و کارهای نوپا، تاثیرگذارترین بخش زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری

«سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با بیان این‌که هم‌دلی و حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها، راهی است که به رفع نیازهای داخلی با خدمات و محصولات ایران ساخت می‌رسد، عنوان کرد: روح اقتصاد دانشبنیان در زیست‌بوم این اقتصاد جریان دارد. این زیست‌بوم با همدلی و تعامل بخش‌های مختلف و حمایت جدی از کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها محقق می‌شود. این کسب‌وکارها از اثرمندترین بخش‌های زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری هستند.

در این جلسه ستاری از تعامل گسترده معاونتِ تحت نظارتش با سازمان هواشناسی در 9 سرفصل گفت و افزود: یکی از مهم‌ترین این سرفصل‌ها ساخت رادارهای هواشناسی است. این رادارها فناوری بسیار پیشرفته‌ای دارد و به زودی قرارداد ساخت‌ این تجهیزات، عملیاتی می‌شود. این حوزه تجربه جدیدی در کشور است و شرکت‌های توانمند داخلی ساخت این تجهیزات پیشرفته را واقعیت می‌بخشند.

ایجاد و توسعه شهر هوشمند با هدف ارتقای زندگی شهری، موضوع دیگر این جلسه بود. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به همکاری‌ها در این حوزه با وزارت راه و شهرسازی، بیان کرد: امروز تفاهم کردیم تا کارگروهی مشترک برای پیگیری شهر هوشمند شکل بگیرد. ظرفیت ایجاد این شهرها با کمک شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها فراهم است. توسعه جدی وپرسرعت شرکت‌های دانش‌بنیان، استارتاپ‌ها کارخانجات و پهنه‌های نوآوری در دل شهرهای بزرگ، این فرصت را فراهم می‌کند تا ایجاد شهر هوشمند سرعت بگیرد.

ستاری با نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به ایجاد تحول در حمل و نقل جاده‌ای اشاره کرد و افزود: تحول در این حوزه با ورود نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها شکل جدی‌تری به خود می گیرد. ما با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای همکاری داریم تا با ورود فناوری‌های نو به این حوزه شاهد تحولی جدی در کیفیت حمل و نقل جاده‌ای از جمله مسافربری و باربری باشیم.

استفاده از توان تولیدی داخل کشور در شرایط تحریم

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای تامین نیازهای کشور به کمک فعالان زیست‌بوم نوآوری گفت یکی از سیاست های اصولی وزارت راه و شهرسازی در شرایط کنونی و تحریم‌های ظالمانه، بهره گیری از توانمندی داخلی شرکت های داخلی است و با همکاری معاونت علمی و فناوری فصل تازه ای از این همکاری را بر محور شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها دنبال می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی از نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و استفاده از آنها در نوسازی و افزایش سرعت و پیش‌بینی سازمان هواشناسی گفت و ادامه داد: با این همکاری، در تمامی بخش های اطلاع رسانی و پیش بینی با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان به ویژه در بحث کشاورزی و پیش بینی وقوع سیل شاهد تحولی جدی خواهیم بود.

اسلامی در زمینه هوشمندسازی حمل و نقل جاده‌ای گفت: هوشمندسازی حمل و نقل جاده ای میان معاونت علمی و سازمان حمل و نقل جاده ای از دیگر محورهای همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها بهره وری و کارایی بیش تر را برای بخش و کارآمدسازی ناوگان فراهم می کنند.

وی به شکل‌گرفتن کارگروهی برای توسعه شهری و ایجاد شهر هوشمند با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خبر داد و افزودامروز با دکتر ستاری توافق شد، برای ورود شرکت های دانش بنیان به حوزه ساختمان و مسکن و کیفیت بخشی به زندگی مردم و سکونت شهری، گامی جدی برداشته شود. با این هدف کارگروهی تعریف شد تا سرفصل ها را شناسایی کند و کار توسعه شهرنشینی هوشمند، با سرعت بالاتری دنبال شود.

موافقت‌نامه همکاری تجهیز و ساخت تجهیزات پیشرفته، میان معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری و وزارت راه و شهرسازی در این مراسم امضا شد. این موافقت‌نامه‌ها به ارزش ۲۶ میلیارد ریال توسط رییس سازمان هواشناسی کشور و رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد. حمایت ازتولید دانش بنیان ساخت داخل و حمایت از توسعه فناوری برای تولید کیفی از محورهای این قراردادهای همکاری است.

در این مراسم همچنین، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای هوشمندسازی و ارتقای حمل و نقل جاده ای با استفاده از توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند.

گفتنی است، «سحر تاجبخش» رئیس سازمان هواشناسی کشور و «اسماعیل قادری‌فر» رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.


  • بازدیدکنندگان: 231
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ