اخبار
23 آذر 1394
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جایزه مصطفی(ص) برای رقابت در صحنه جهانی، توسعه مرزهای دانش از داخل کشور به سراسر جهان و ارتقای توانمندی‌های دانشمندان ایران و جهان اسلام طراحی شده است.

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره علت تصویب طرح جایزه مصطفی(ص) در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۹۱ افزود: تصویب این طرح دلایل و پیشینه‌ای دارد. پیشرفت علمی ایران به ویژه در دهه‌های اخیر در زمینه های گوناگون علمی و فناوری جالب توجه بوده و شتاب آن از متوسط جهانی در مقاطعی چند ده برابر بوده است. حتی بعضی منابع معتبر از پیشرفت علمی ایران ۱۳ برابر متوسط سرعت و شتاب پیشرفت جهانی خبر داده اند.

وی ادامه داد: در مقطعی به ویژه اوایل دهه ۹۰ میلادی کشور ما از نظر رتبه‌بندی علمی به طور مشترک با عراق در یک جایگاه قرار داشت و از نظر تولید علم سهم ۳ صدم درصدی را به خود اختصاص می داد و این رقم به هیچ وجه از نظر کمی و کیفی قابل توجه نبود. اما به تدریج پیشرفت دانشمندان ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی آنها را به خودباوری رساند و موجب بازگشت ذخایر ارزشمند علمی به کشور شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این جهش و تلاش علمی که به ویژه در ۱۵ سال اخیر اتفاق افتاد، جایگاه ایران را در رتبه‌بندی‌های جهانی به اذعان مراکز معتبر علم سنجی دنیا، حدود ۱٫۵ درصد تولید علم در جهان ارتقا داد. این طبیعتا دستاورد دانشمندان ایرانی با این انگیزه است که می‌توان پیشرفت کشور را به شتاب بیشتری رقم زد و مبدع، مبتکر و پیشتاز در عرصه های علمی سراسر جهان بود. از طرفی تعداد زیادی از چهره‌های علمی کشورمان اکنون در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر تحقیقاتی کشورهای دیگر به تولید علم و فناوری می‌پردازند و این که جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که دو یا سه دهه قبل سهمی ناچیز و غیرقابل توجه در تولید علم جهان داشته، امروز به این جایگاه رسیده، بسیار ارزشمند است.

وی به سایر دستاوردهای علمی ایران در سال‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: تاکنون آموزش عالی کشورمان پیشرفت های قبل توجهی داشته و رشته‌ای نیست که در دنیا ارائه شده و در دانشگاه‌های ایران تصویب و تدریس نشود. البته این به معنی نبودن هیچ نقصانی نیست، بلکه منظور این است که دانشمندان ایرانی می‌توانند نقص ها را جبران کنند. اگرچه بودجه ما برای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی در حد و اندازه سایر کشورها نبوده و نیست، اما انگیزه تحقیق در کشور ما همیشه بالا بوده و باعث چنین پیشرفتی شده است.

مخبر دزفولی ادامه داد: سعی شده گره‌های مسیر تحقیق باز شود و پشتیبانی از مراکز علمی انجام شده است. دولت‌ها و وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و به ویژه در سال‌های اخیر شکل گیری معاونت علمی و فناوری زیر نظر ريیس‌جمهور برای بدنه علمی کشور برکتی شد تا رسیدن به پیشرفت را بیش از گذشته تسهیل کند و شتاب ببخشد.

این استاد دانشگاه درباره اهداف جایزه مصطفی(ص) بیان کرد: برای رقابت در صحنه جهانی و این که بتوانیم دامنه تلاش و پیشرفت را از داخل کشور به مرزهای دانش در سراسر جهان توسعه بدهیم و به ارتقای توانمندی‌های دانشمندان ایران و جهان اسلام فکر کنیم، اقداماتی مثل طراحی جایزه مصطفی(ص) اندیشیده شده است. این جایزه برای آن گروه از برگزیدگان و نخبگان و دانشمندان کشورهای اسلامی در نظر گرفته شده که توانسته‌اند در صحنه علم جهانی عنوان برجسته ای بیابند، نوآوری قابل اتکایی را به ارمغان بیاورند و از تولید علم و حرکت رو به رشد علم در دنیا نقش و سهمی داشته باشند.

وی افزود: این جایزه همچنین به الگوسازی برای سایر اندیشمندان جهان اسلام می پردازد تا مشارکت دانشمندان اسلامی، صمیمیت و هم فکری میان مجموعه های علمی کشورهای جهان اسلام را افزایش بدهد. این ها همه بخش هایی از دلایل پیشنهاد جایزه مصطفی(ص) برای اعطا به دانشمندان برتر جهان اسلام است.

شايان ذكر است جایزه مصطفی (ص)، جایزه عالی علم و فناوری است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اعطا شده و در سال جاري در دي ماه با همكاري و مشاركت پارك فناوري پرديس برگزار خواهد شد.
  • بازدیدکنندگان: 1212
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ