اخبار
05 بهمن 1398
«میلاد صدرخانلو» قائم مقامِ دبیر دومین دوره نشست سرمایه‌گذاری فناوری خبر داد:

«میلاد صدرخانلو» قائم مقام شبکه تبادل فناوری کشورهای دی هشت با اعلام برگزاری «دومین دوره نشست سرمایه‌گذاری فناوری» در ۱۵ و ۱۶ بهمن به میزبانی پارک فناوری پردیس، گفت: 120 سرمایه‌گذار خارجی و داخلی در این دوره از نشست سرمایه‌گذاری فناوری حضور خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، صبح امروز نشست خبری «دومیندوره نشست سرمایه‌گذاری فناوری2020 TIM»با حضور «میلاد صدرخانلو» قائم مقام شبکه تبادل فناوری کشورهای دی هشت و «محمدرضا حسینی» کارگزار اجرایی دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری برگزار شد.

دی هشت؛‌ سازمانی برای بهبود موقعیت کشورهای عضو در اقتصاد جهانی

میلاد صدرخانلو در ابتدای این نشست در مورد گروه دی هشت توضیح داد: گروه دی هشت، سازمانی‌ست که در جهت بهبود موقعیت کشورهای در حال توسعه در اقتصاد جهانی، متنوع سازی و ایجاد فرصت‌های جدید در روابط تجاری، افزایش مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها در سطح بین‌المللی و فراهم آوردن زندگی بهتر بین ۸ کشور «بنگلادش»، «مصر»، «اندونزی»، «ایران»، «مالزی»، «نیجریه»، «پاکستان» و «ترکیه» تشکیل شد.

وی در مورد دلیل اهمیت گروه دی هشت گفت: این ۸ کشور پراکندگی جغرافیای گسترده‌ای از شرق آسیا تا شرق آفریقا دارند. ضمن اینکه این کشورها حدود یک هشتم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. بنابراین بازار مناسب و بزرگی جهت فروش و انتقال فناوری‌ها و تکنولوژی‌های کاربردی هستند. تعاملات اقتصادی گسترده بین سران این کشورها ایجاد شده است. از دیگر نکات تاثیرگذار این گروه این است که تمامی آنها جز کشورهای مسلمان هستند.

پارک فناوری پردیس به عنوان مقر ثابت دبیرخانه نشست TIM انتخاب شده است

وی در مورد تاربخچه برگزاری این رویداد گفت: نشست سرمایه‌گذاری فناوری، یکی از رویداهای گروه دی‌هشت است که دبیرخانه دائم آن در ایران و در محل پارک فناوری پردیس قرار دارد. اولین دوره این نشست در سال 2017 به میزبانی ایران و در پارک فناوری پردیس، با حضور 200 سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر و بیش از 20 صندوق جسورانه برگزار شد.

صدرخانلو عقد ۳ تفاهم‌نامه را از نتایج نشست 2017 معرفی کرد و گفت: از جمله این موارد، عقد تفاهم‌نامه بین شرکت ایرانیِ‌ «شناسا» با یک صندوق جسورانه از مالزی و انجمن جهانی سرمایه‌گذران فرشته از ترکیه  بوده است. سرمایه‌گذاری به میزان 22 میلیون دلار در صنعت گردشگری کشور و پایه‌ریزی ایجاد شبکه میان صندوق‌های جسورانه عضو دی‌هشت، از جمله نتایج دیگر دوره قبلی نشست TIM می‌باشد.

میلاد صدرخانلو افزود: نشست سرمایه‌گذاری فناوری، یکی از فعالیت‌های شبکه تبادل و انتقال فناوری اطلاعات است. گروه دی ۸ به دلیل عزم جدی که ایران برای پیگیری در حوزه انتقال فناوری و سرمایه‌گذاری فناوری داشته، ایران را به عنوان مقر اصلی دبیرخانه نشست سرمایه‌گذاری فناوری انتخاب کرده است. با توجه به فعالیت‌های موثر ایران به عنوان دبیرخانه دائم این گروه، مبلغ 20 هزار یورو برای برنامه‌های آتی این دبیرخانه در نظر گرفته شده است. تعیین بودجه ثابت امر نادری است و نشانه اعتقاد و اعتماد گروه دی هشت به این نشست است.

حضور ۲۰ سرمایه‌گذار خارجی و ۱۰۰ سرمایه‌گذار داخلی در نشست2020 TIM 

قائم مقام شبکهتبادل فناوری کشورهای دی هشت گفت: هدف از برگزاری نشست سرمایه‌گذاری فناوری، تسهیل سرمایه‌گذاری در زیست‌بوم فناوری و نوآوری هشت کشور عضو گروه دی‌هشت و محقق کردن مفهوم سرمایه‌گذاری مشترک بین سرمایه‌گذاران آنهاست. ضمن اینکه ما می‌خواهیم نشان دهیم ایران هم پذیرای فناوری است و هم زیرساخت‌های پذیرش آن را دارد.

وی افزود: در نشست سرمایه‌گذاری فناوری پذیرای حضور استارتاپ‌های خارجی و مشوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذران ایرانی بر طرح‌های خارجی خواهیم بود. در همین دوره، سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی بر طرح‌های ایرانی، انتفاع مالی برای داخل به همراه خواهد داشت. بنابراین برگزاری این نشست باعث رشد داخلی و گسترش تعاملات در سطح بین‌المللی خواهد شد.

صدرخانلو بیان کرد: علی‌رغم وجود تحریم‌های ضالمانه، در این دوره از نشست، بیش از 20 شرکت خارجی و سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و فرشتگان کسب و کار از 6 کشور پاکستان، نیجریه، اتیوپی، بنگلادش، لبنان و هند، تاکنون برای حضور در این نشست اعلام آمادگی کرده‌اند. همچنین «انجمن vc»، «صندوق نوآوری و شکوفایی»، «به پرداخت ملت»، «صندوق حمایت از صنایع الکترونیک» و بالغ بر 100 سرمایه‌گذار داخلیِ دیگر در این نشست حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰ طرح تا کنون به دبیرخانه این نشست رسیده که ۱۵ طرح توسط ما انتخاب شده و برای سرمایه‌گذرانی که در نشست حضور خواهند داشت، ارسال شده است.‌ از این میان، سه طرح مورد توجه سرمایه‌گذران قرار گرفته است. تا زمان برگزاری این نشست، احتمال افزایش طرح‌های دریافتی و منتخب وجود دارد.

صدرخانلو در مورد حوز‌ه‌هایی که نشست سرمایه‌گذاری فناوری پذیرای طرح در مورد آنهاست، گفت: محدودیتی در مورد پذیرش طرح وجود ندارد. صاحبان ایده می‌توانند طرح‌های خود را در تمام حوزه‌های فناوری برای این نشست ارسال کنند. تا به حال سه حوزه «انرژی»، «تجهیزات پزشکی» و «دارو»بیشترین فراوانی بین طرح‌های دریافتی را داشته‌اند. از این میان دو استارتاپ خارجی از لبنان و هند برای حضور در این نشست انتخاب شده‌اند.

نشست سرمایه‌گذاری فناوری، فرصتی برای کم‌ اثر کردن تحریم‌ها

رئیس مرکز توسعه تجارت پارک فناوری پردیس در مورد اهمیت این رویداد تاکید کرد: حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران و تبادلات مالی بین کشورهای این شبکه می‌تواند با استفاده از ایجاد صندوق‌های مشترک بین کشورهای عضو که در سطح جهان گستردگی دارند، باعث کم‌اثرشدن تحریم‌ها شود. از دیگر موارد پراهمیت این رویداد ایجاد بستری جهت استفاده از smart money یا پول هوشمند، جهت تبادلات مالی میان کشورها است. با توجه به برگزاری این نشست به صورت بین‌المللی و به زبان انگلیسی و حضور سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران از کشورهای مختلف، فرصت مناسبی برای شرکت‌های فناور، سرمایه‌گذاران و کار آفرینان داخلی است که از تجربیات و فرصت‌های همکاری ایجاد شده در کشورهای مختلف آگاه شده و شبکه ارتباطی خود را گسترش دهند.

افراد شاخصی از هر ۸ کشور عضو گروه دی ۸، در این نشست حضور خواهند داشت. صدرخانلو با ذکر این نکته ادامه داد: دکتر «کوجعفر کوشاری» دبیر کل سازمان دی‌هشت، «سورنا ستاری» معاون علمی فناوری رئیس جمهور، «علی وحدت» رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، سناتورهای انجمن فرشتگان کسب و کار و دبیر انجمن vc از افراد شاخصی هستند که در این نشست حاضر خواهد شد. از سفرای کشورهای ۷ عضو گروه دی ۸ هم برای حضور در این رویداد دعوت شده است.

وی در مورد برنامه‌های آتی این نشست اعلام کرد: برگزاری رویداد جایزه انتقال فناوری Technology Transfer Award در سال 2020 از برنامه‌های آینده است. این نشست با هدف تشویق کشورهای اسلامی جهت انتقال فناوری، ترغیب همکاری فی‌مابین آنها و همکاری‌های سازنده شرکت‌ها و سازمان‌ها صورت می‌پذیرد.

دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری در شش بخش برگزار می‌شود

صدرخانلو در مورد بخش‌های دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری گفت: دومین نشست سرمایه‌گذاری فناوری از 6 بخش تشکیل شده است. نشست با «سه پنل تخصصی» با موضوعات «سرمایه‌گذاری مشترک»، «تقریق سهام» و «بیمه سرمایه‌گذاری» آغاز می‌شود. سرمایه‌گذاران، رؤسا و نمایندگان صندوق‌های جسورانه کشورهای نیجریه، هند، ترکیه، بنگلادش، مصر و ایران سخنرانان کلیدی حاضر در این بخش هستند. در بخش «داستان‌های استارتاپی» استارتاپ‌ها از کشورهای مختلف به بیان تجربیات خود با هدف «تعامل و ارائه راه حل برای مسائل مشترک در زیست بوم فناوری و نوآوری کشورهای عضو» می‌پردازند. بیش از 30 شرکت فناور و استارتاپ داخلی و خارجی اعلام آمادگی کرده‌اند تا در بخش «ارائه به سرمایه‌گذارن» شرکت کرده و طرح‌ها و محصولات خود را ارائه کنند. در این بخش 6 استارتاپ هر کدام به مدت هشت دقیقه زمان دارند تا استارتاپ خود را جهت جذب سرمایه به سرمایه‌گذران داخلی و خارجی معرفی کنند. بخش «معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری» در حوزه فناوریِ 4 کشور ترکیه، نیجریه، مصر و ایران در در ادامه نشست برگزار خواهد شد؛ این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که بین سرمایه‌گذران و سرمایه‌پذیران، هم‌رسانی ایجاد می‌کند. همچنین «کارگاه‌های آموزشی» حین برگزاری نشست و به صورت موازی با بخش‌های ارائه شده، با موضوعات «ارزش‌گذاری استارتاپ‌ها» و «روش‌های تأمین سرمایه شرکت‌های فناور و نوآور» برای مخاطبان ایرانیِ این نشست برگزار می‌شود. در نهایت و در حاشیه این نشست جلسات B2B میان سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از یک طرف و شرکت‌های فناور و استارتاپ‌های حوزه فناوری از طرف دیگر برگزار خواهد شد.

  • بازدیدکنندگان: 157
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ