اخبار

رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌های پارک فناوری پردیس: در فاز سوم پارک، واگذاری اراضی با شرایط خاص و ویژه انجام می‌شود.

سیدمنصور مطلق، رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌های پارک فناوری پردیس، در گفتگو با خبرنگار فناوری خبرگزاری دانشجو، با اشاره به تاریخچه فعالیت پارک فناوری پردیس اظهار داشت: پارک فناوری پردیس ۱۸ سال پیش فعالیت خود را ذیل مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری آغاز و هم اکنون ذیل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت دارد.

ایشان با بیان اینکه انواع عضویت و استقرار در پارک فناوری پردیس به سه نوع و مدل میباشد، ادامه داد: در نوع اول عضویت، ویژه تیم‌ها و افراد نوآور و یا شرکت‌هایی که نوپا هستند که میتوانند در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک مستقر شوند؛ نوع دوم؛ عضویت و استقرار به صورت استیجاری بوده و مدل سوم که متمایز با اغلب پارک‌های علم و فناوری کشور است، مدل تملیکی و اراضی استکه شرکتها با خرید زمین و ساخت آن بر اساس ضوابط معماری پارک، در آن مستقر شده و میتوانند از مزایای پارک بهرهمند شوند.

مطلق با اشاره به اینکه اراضی پارک در سه فاز و به مساحت حدودی ۶۰ هکتار میباشد، تصریح کرد: فاز اول پارک به مساحت ۲۰ هکتار با عنوان پردیس نوآوری نام‌گذاری شده و تقریبا همه ساختمان‌های آن ساخته شده و به بهره برداری رسیده است. همچنین، روند واگذاری فاز دوم پارک از سال ۱۳۹۰ آغاز شده و نزدیک به ۱۸ هکتار بوده و در حال حاضر بخش قابل توجهی از آن واگذار شده و به نام پردیس دانش نامگذاری شده است.

وی در خصوص روند واگذاری فاز سوم پارک فناوری پردیس، تاکید نمود: فاز سوم به عنوان پردیس کارآفرینی نامگذاری شده و مساحت آن حدود ۲۱ هکتار میباشد، البته از این میزان در مجموع حدود ۱۰ هکتار قابل واگذاری خواهد بود و واگذاری 35 قطعه از این اراضی طی فراخوانی در دهه فجر امسال اعلام شده و تا 15 اسفند ماه جاری ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌های پارک فناوری پردیس در خصوص حوزه‌های دارای اولویت پذیرش در فاز سوم پارک، گفت: اولویت واگذاری با حوزه‌های تجهیزات پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق و همچنین خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی پیشرفته است.

ویژگی‌های منحصربفرد در فاز سوم پارک پردیس

وی افزود: شرکت‌هایی که متقاضی خرید زمین در فاز سوم پارک هستند میتوانند از طریق لینکی که برای فراخوان واگذاری در سایت پارک فناوری پردیس به آدرس WWW.techpark.ir قرار گرفته درخواست خود را تا 15 اسفند ماه ثبت کنند کهپس از ثبت درخواست بلافاصله با آن‌ها جلساتی برگزار شده و شرایط و ضوابط ساخت اعلام خواهد شد، سپس نسبت به انعقاد قرارداد اقدام خواهد شد.

ایشان در خصوص ویژگی منحصربفرد واگذاری فاز ۳ پارک فناوری پردیس گفت: یکی از ویژگی‌های این فاز وضعیت و موقعیت زمین‌ها است، به این شکل که توپوگرافی ویژه‌ای نسبت به فاز یک و دو داشته و توپوگرافی تپه ماهوری آن حفظ خواهد شد که از این موضوع از لحاظ معماری، جلوه بصری و شهری ویژهای میتواند ایجاد نماید.

وی با اشاره به مزایای استقرار در پارک فناوری، اظهار کرد: بر اساس ماده ۴۷ از قانون برنامه چهارم توسعه و همچنین آیین نامه اجرایی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان «شرکت‌هایی که در پارک‌های فناوری مستقر هستند به مدت بیست سال از معافیت مالیات عملکرد و مالیات بر حقوق کارکنان برخوردار میشوند.همچنین، شرکت‌هایی که زمین خریداری کرده و ساختمان بنا کنند، از پرداخت عوارض شهرداری معاف خواهند بود.

رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌های پارک فناوری پردیس، با اشاره به امکان سرمایهگذاری خارجی در پارک فناوری پردیس، تصریح کرد: امکان سرمایه‌گذاری خارجی در فاز سوم پارک وجود داشته، به طوری که شرکت‌های خارجی امکان ثبت نام و عضویت را طبق ضوابطی که در پارک وجود دارد، خواهند داشت که این موضوع پس از ارزیابی شرایط سرمایه‌گذاران، امکانپذیر بوده و عقد قرارداد با آن‌ها برای سرمایه گذاری وجود دارد.

استفاده از مزایای مناطق آزاد تجاری برای شرکت‌های دانش بنیان

وی همچنین به قرارداد ویژه کار بین پرسنل شرکت‌ها و کارفرمایان در پارک اشاره و عنوان کرد: شرکت‌های مستقر می‌توانند از بخشی از مزایای استقرار در مناطق آزاد تجاری و اقتصادی استفاده نمایند؛ همچنین، بر اساس مصوبه هیئت محترم دولت در پاییز سال ۹۶، قرارداد واگذاری زمین در پارک‌های فناوری به مثابه سند ملکی برای وثیقه و ترهین در بانک‌ها و موسسات مالی است.

امکان ادامه خدمت سربازی برای شاغلین واحد‌های فناور

منصور مطلق افزود: یکی از مزایای شرکت‌های دانش بنیان که البته به همه شرکت‌های مستقر در پارک تعمیم داده شده است، امکان خدمت نظام وظیفه برای کارکنان متخصص شرکت‌ها است و بر اساس شرایطی که ستاد کل نیرو‌های مسلح اعلام نموده پرسنلی که در شرکت‌های فناور فعالیت می‌کنند و مشمول خدمت وظیفه عمومی می‌شوند می‌توانند با رعایت آن شرایط و ضوابط به عنوان سرباز درون شرکتها ضمن ارائه تخصص خود خدمت وظیفه خود را سپری نمایند.

رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌ها در پارک فناوری پردیس، درخصوص نحوه و زمان واگذاری اراضی فاز سوم پارک پردیس نیز تصریح کرد: واگذاری اراضی شروع شده و در این فراخوان سی و پنج قطعه از اراضی به صورت ویژه با شرایط خاص و با تسهیلات ویژه به شرکت‌های دانش بنیان واگذار می‌شود. این فراخوان با عنوان «فراخوان فجر چهل و دوم انقلاب اسلامی» از پنجم بهمن ماه آغاز شده و تا 15 اسفند ماه هم ادامه دارد.

وی در خصوص شرایط واگذاری و نحوه پرداخت در این فراخوان نیز تاکید کرد: شرایط پرداخت برای خرید اراضی به دو صورت پرداخت نقدی و نیمه نقدی در نظر گرفته شده که پرداخت نیمه نقدی، خود شامل چهار بخش است؛ در مدل پرداخت نقدیامکان بهرهمندی از تخفیف ۲۰ درصدی از مبلغ کل برای شرکتها وجود دارد.

ایشان درباره مدل‌های نیمه نقدی نیز گفت: در پرداخت‌های نیمه نقدی چند مدل تعریف شده است؛ به این صورت که در مدل اول ۵۰ درصد مبلغ در حین عقد قرارداد پرداخت و ۵۰ درصد دوم سه ماه بعد پرداخت خواهد شد که در این حالت ۱۷.۵ درصد تخفیف از کل مبلغ شامل خریداران خواهد شد. در مدل دوم ۵۰ درصد اول نقد و ۵۰ درصد مابقی ۶ ماه بعد و طی دو فقره چک سه ماهه پرداخت می‌شود و ۱۵ درصد تخفیف خواهد داشت.سومین مدل پرداخت به این صورت است که ۵۰ درصد به صورت نقدی و ۵۰ درصد دوم در بازه زمانی ۹ ماهه پرداخت میشودکه در این حالت ۱۲.۵ درصد تخفیف به کل مبلغ در نظر گرفته میشود و در مدل آخر ۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد در بازه زمانی ۱۲ ماهه بوده که ۸ درصد تخفیف برای کل مبلغ در نظر گرفته شده است.در همه مدل‌های نیمه نقدی، ۵۰ درصد دوم میبایست طی اقساط ۳ ماهه پرداخت شود.

رئیس اداره جذب و پذیرش شرکت‌های پارک فناوری پردیس با بیان اینکه همه شرایط مالی با اولویت‌ها ویژه شرکت‌های دانش بنیان است، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌ها حداکثر تا پایان نیمه اول سال ۹۹ آماده و نهایی خواهد شد و شرکت‌های دانش بنیان نیزمی‌توانند زمین‌های خریداری شده را تا پایان شهریور ۹۹ برای شروع عملیات عمرانی تحویل گیرند.

  • بازدیدکنندگان: 112
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ