اخبار
26 اسفند 1398
مدیرعامل شرکت دانش بنیان «بایرپل فناور»، عضو پارک فناوری پردیس خبر داد؛

متخصص ویروس‌شناسی و مدیرعامل شرکت دارویی بایرپل فناور در پارک فناوری پردیس گفت: دولت با حمایت بیشتر از بخش خصوصی می‌تواند مشکل مواد ضدعفونی کننده در کشور را حل کند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از خبرگزاری آنا، مواد ضدعفونی کنونی برای مبارزه با بیماری کرونا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در شرایط کنونی کشور نیز عموم مردم استفاده گسترده‌ای از انواع این مواد می‌کنند.

ویروس کرونا تا مدت‌زمان تقریباً زیادی روی سطوح مختلف زنده می‌ماند و از همین رو افراد زیادی تنها با لمس نقطه‌ای آلوده به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند. گزارش‌های مردمی از داروخانه‌های متعدد در سراسر کشور نشان می‌دهد میزان مواد ضدعفونی‌کننده (به‌طور ویژه الکل) در بازار نسبت به حجم موردنیاز مردم بسیار کمتر است و مردم برای خرید این مواد دچار مشکل هستند.

در چنین شرایطی شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حوزه تولید و توزیع مواد دارویی و بهداشتی فعالیت می‌کنند با آغاز شیوع ویروس کرونا در سطح کشور عمده تمرکز خود را بر روی تولید مواد ضدعفونی‌کننده قرار دادند. در ادامه گفتگو با اسماعیل صابر فر مؤسس و رئیس هیئت‌مدیره یکی از شرکت‌های فعال درزمینهٔ تولید دارو و موارد ضدعفونی‌کننده را مشاهده می‌کنید:

* حوزه فعالیت شرکت ‌شما چیست؟

من و همکارانم در حوزه دارویی فعالیت می‌کنیم ولی با توجه به اتفاقی که برای کشورمان افتاده، خیلی زود بخشی از کارگاه تولید شرکت را که حدوداً یک سالن ۴۰۰ متری است، به تولید مواد ضدعفونی‌کننده دست و سطوح مختلف اختصاص دادیم.

* محصولات تولید شرکت شما هم‌اکنون به بازار مصرف عرضه می‌شود؟

بله مقدار زیادی از محصولات شرکت را به منطقه شرق تهران، داروخانه‌های پردیس، بومهن، رودهن و بعضاً تا دماوند عرضه می‌کنیم. در حال حاضر با داروخانه‌های متعددی در سطح تهران همکاری می‌کنیم.

* علاوه بر داروخانه‌ها با مراکز درمانی و بیمارستان هم همکاری می‌کنید؟

بعضی از مسئولان خرید مراکز درمانی با قسمت فروش شرکت تماس گرفته و تمایل خود به خرید محصولات را اعلام می‌کنند. شرکت ما تاکنون با چند بیمارستان متفاوت قراردادهای همکاری امضا کرده و بخشی از نیازهای دارویی و مواد ضدعفونی آن‌ها را تأمین می‌کنیم.

* به‌عنوان عضو رئیس هیئت‌مدیرهٔ یک شرکت دارویی چه برنامه‌های ویژه دیگری برای کمک به شرایط حاضر کشور در نظر گرفته‌اید؟

بیشترین کاری که می‌توانیم بکنیم این است که مواد ضدعفونی‌کننده را حداقل در حد نیاز منطقه خودمان تأمین کنیم که مردم دچار بحران نباشند، بتوانند دستشان را الکل بزنند و از بابت اینکه این ویروس منتقل نمی‌شود خیالشان راحت باشد. برای آینده برنامه‌ریزی ویژه‌ای انجام داده‌ایم و امیدواریم با فراهم شدن شرایط لازم پروژه‌های جدید خودمان را به‌زودی در پارک فناوری پردیس آغاز کنیم.

* از زمانی که بیماری کرونا در کشور شیوع پیداکرده، از نهادها یا مؤسسات دولتی برای همکاری با شما و کمک به چرخه تأمین مواد ضدعفونی‌کننده در کشور ابراز تمایل شده است؟

ابراز تمایل لفظی برای اینکه ما با مردم همراه باشیم، شده است ولی ما از وزارت بهداشت توقع داریم برای شرکت‌های دارویی مثل این شرکت که تمرکز کاری خود را بر روی تولید مواد ضدعفونی‌کننده گذاشته‌اند اهمیت بیشتری بدهد. وزارت بهداشت از زمان شیوع کرونا تاکنون فقط یک‌بار در همان ابتدا حواله الکل دادند و ما مشکل الکل داریم. شرکت ما در صورت تأمین الکل موردنظر می‌تواند روزانه ۵ تا ۱۵ تن مواد ضدعفونی‌کننده تولید کند. با توجه به تقاضایی که منطقه از ما دارد، باید برویم در بازار آزاد دنبال الکل بگردیم. اگر الکل موزد نیاز شرکت تأمین شود می‌توانیم خیلی بیشتر در خدمت جامعه باشیم.

* به‌عنوان یک فعال در این حوزه تولید دارو و مواد ضدعفونی‌کننده فکر می‌کنید مشکل کمبود مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک و دستکش در داروخانه‌ها به چه علت است؟ این حجم عظیم تولید در کنار کشفیاتی که دستگاه‌های امنیتی داشتند، نباید نگرانی مردم را کم کند؟ چه‌کار باید کرد؟ مشکل کجاست؟

جواب این سؤال را مسئولان نهادهای دولتی باید بدهند. در حد اینکه تولید کنیم و تحویل داروخانه‌ها دهیم، وظیفه ما است ولی فکر می‌کنم نیاز جامعه به مواد ضدعفونی‌کننده هم‌اکنون خیلی زیاد است؛ یعنی الکل فقط برای مراکز درمانی نیست. خانه همه مردم یک مرکز درمانی کوچک شده و هرکدام از اعضای خانواده مقداری الکل می‌خواهند.

حجم تولیدات کنونی جوابگوی نیاز جامعه نیست. حالا نباید دنبال این باشیم که حتماً احتکار شده یا دلایلی از این قبیل را پیدا کنیم. من فکر می‌کنم نیاز جامعه خیلی زیاد است و این حجم تولید جوابگو نیست. اگر در کشور به اندازه کافی الکل وجود داشت قطعاً وزارت بهداشت حواله آن را به شرکت های فعال می‌داد ولی فکر می‌کنم آن‌ها هم مشکل تأمین الکل را دارند و این مشکلی در سطح گسترده است. تقاضا زیاد و تولید کم شده است، بنابراین کمبودها همه‌جا خودش را نشان می‌دهد.

* یعنی شما معتقد هستید دلیل اصلی در مشکل کمبود مواد ضدعفونی‌کننده برابر نبودن عرضه و تقاضا است؟

فکر می‌کنم دلیل اصلی همین مسئله باشد. البته در این‌جور شرایط همیشه عده ای سودجو هم هستند که از شرایط سوءاستفاده می‌کنند اما فکر می‌کنم دلیل اصلی همان زیادی تقاضا نسبت به سطح تولید است.

* نوسانات قیمت مواد ضدعفونی‌کننده را در مدت شروع گسترش ویروس کرونا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اولین بار که حواله الکل گرفتیم لیتری ۱۷ هزار تومان بود، بعد گفتند لیتری ۲۲ هزار تومان شده است. وقتی ۵ یا ۱۰ تن الکل می‌گیریم با این نوسان قیمت باید هزینه بسیار زیادی را پرداخت کنیم. در بازار آزاد، قیمت الکل را لیتری ۱۰۰ هزار تومان و حتی بعضاً لیتری ۱۲۰ هزار تومان قیمت می‌دهند. وقتی‌که دولت و دستگاه‌های نظارتی نتوانند واحدهای مصرف‌کننده را تأمین کنید، یک عده‌ای سودجو می‌آیند همان الکل را به شکلی دیگر و باقیمت بالا می‌فروشند.


  • بازدیدکنندگان: 150
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ