اخبار
28 بهمن 1397


جایزه مصطفی(ص) به دور سوم خود رسیده است، بررسی آثار ارائه‌شده از 30 کشور از شش ماه گذشته آغازشده است، این موضوع بهانه‌ای شد تا با مدیر بنیاد مصطفی(ص) درباره برنامه این بنیاد به گفتگو بنشینیم:

به گزارش روابط عمومی پارک فناور پردیس و به نقل از ایرنا، مهدی صفاری نیا مدیر بنیاد مصطفی(ص)، روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی ایرنا با اشاره به مهم‌ترین فعالیت بنیاد مصطفی (ص) در قالب برگزاری جایزه دوسالانه مصطفی (ص) گفت: کمیته‌های علمی بنیاد در چهار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری نانو، علوم زیستی و پزشکی و سایر علوم فعالیت خود را از شش ماه قبل برای ارزیابی آثار علمی آغاز کرده‌اند، تعداد زیادی اثر علمی از بیش از 30 کشور دریافت کرده‌ایم که در مرحله داوری اولیه هستند و بعدازآن داوری جمعی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: امسال داوری جمعی را به روند داوری‌ها اضافه کرده‌ایم که در دو دوره قبل این مرحله وجود نداشت. در هر حوزه دست‌کم 100 اثر از ایران و سایر کشورها به دبیرخانه رسیده که بعد از داوری اولیه و داوری جمعی یا جمع سپاری در مرحله نهایی یک‌بار دیگر داوری می‌شوند، این مرحله توسط هفت نفر داور برجسته علمی از ایران و سایر کشورها انجام می‌شود.

مدیر بنیاد مصطفی (ص) بابیان اینکه در جایزه مصطفی (ص) تأکید بر اثر علمی است و نه فرد یا فعالیت‌های علمی وی تأکید کرد: این آثار باید خصوصیتی داشته باشند؛ ازجمله اینکه نوآورانه، مسبوق به سابقه علمی و تأثیر مشخصی بر سلامت، امنیت یا رفاه بر کل جامعه داشته باشند. این اثر می‌تواند کاربردی شده یا اینکه نظریه‌ای باشد که این خصوصیت را داشته باشند.

به گفته رئیس پارک فناوری پردیس در مورد تأمین مبلغ مادی جایزه برگزیدگان گفت: هر دوره این مشکل را داشته‌ایم؛ ولی تاکنون به برکت نام پیامبر اکرم (ص) تأمین‌شده است.

وی با تأکید بر اهمیت وقف علمی خاطرنشان کرد: مردم به‌طورکلی برای کارهای اقتصادی هزینه می‌کنند و خیرین نیز برای کارهای اجتماعی و مثلاً کمک به بیماران و مدرسه‌سازی مایل هستند پول بدهند؛ ولی جذب پول برای اقدامات علمی دشوار است. البته بنیاد البرز، کتابخانه ملک یا انستیتو پاستور از مدت‌ها قبل در این زمینه فعال بوده‌اند و منابع خوبی را هم جذب کردند؛ ولی ما هم باید بیشتر در این زمینه تلاش کنیم.

***دو نشست استپ در یک سال

صفاری نیا با اشاره به برگزاری دو نشست تبادل تجربیات علم و فناوری یا استپ (STEP/science and technology exchange) در کشورهای اسلامی در سال جاری گفت: نشست‌های استپ هرسال یک‌بار برگزار می‌شود، امسال یک برنامه در دانشگاه سلطان قابوس عمان در آذر جاری برگزار شد و یک نشست دیگر نیز به اصرار و میزبانی دانشگاه کراچی پاکستان در اسفند جاری با موضوع مشارکت زنان در پیشبرد علم و فناوری در جهان اسلام برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه دیگر بنیاد مصطفی (ص) مسابقه علمی کنز (knoweledge application and notion for society) است که اولین دوره آن سال جاری باهدف شناختن برترین نوآوری‌های دانشمندان جوان زیر 45 سال با حضور بیش از 600 اثر علمی از بیش از 10 کشور برگزار شد.

همچنین مسابقه دانش‌آموزی نور را هرسال در سطح دانش‌آموزی برگزار می‌کنیم که رقابت‌های دوره سوم به نام مسابقه دانش‌آموزی نور گرامیداشت «ابن‌رزاز جزری» اخیراً تمام‌شده است. در این دوره، از حدود 10 کشور خارجی نیز اثر داریم و نتیجه نهایی تا پایان اسفند اعلام می‌شود.

مدیر بنیاد مصطفی (ص) در مورد برگزاری مراسم اختتامیه مسابقه دانش‌آموزی نور نیز توضیح داد: این مراسم در اردیبهشت 98 برگزار می‌شود؛ زیرا مجموعه کمیته راهبری مسابقه به این نتیجه رسید که اختتامیه‌ها همیشه در اردیبهشت‌ماه به‌صورت ثابت باشد.

وی ادامه داد: غیر از این‌ها نشست‌های ایسا (exposure of industries and scientists achievements/ EISA) را هم داریم که مواجهه سرمایه‌گذاران با دانشمندان اسلامی است. این نشست‌ها پیش‌ازاین در تهران و دانشگاه سلطان قابوس برگزارشده و قرار است در نشست دانشگاه کراچی پاکستان هم برپا باشد.

***افتتاح موزه هنر مصطفی (ص) در پارک فناوری پردیس

صفاری نیا با تأکید بر اهمیت نقش هنر در شناساندن جهان اسلام و پیامبر اکرم (ص) نیز گفت: برنامه دیگر بنیاد مصطفی (ص) برپایی موزه هنر مصطفی است، تاکنون بیش از 20 اثر هنری در رشته‌های مختلف هنری از ایران و خارج از کشور به ما رسیده است.

وی ادامه داد: مکانی را به‌صورت آزمایشی در پارک فناوری پردیس برای این کار اختصاص داده‌ایم تا موزه را سال بعد در پارک تأسیس کنیم، تعداد آثار انبوه است؛ اما فقط موزه‌ای برای نمایش آن نداریم، ولیکن این موزه در آینده در حوزه‌های موسیقی، فیلم، خط و نقاشی آثاری را در بر خواهد گرفت.

مدیر بنیاد مصطفی (ص) همچنین با اشاره به تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری و خیریه جایزه مصطفی (ص) اظهار داشت: مایل هستیم هرسال مراسم تجلیل از خیرین در حوزه وقف را نیز برگزار کنیم که تاکنون فقط یک‌بار برگزارشده، ما امیدواریم تا پایان سال حتماً این مراسم را نیز اجرا کنیم.

شایان ذکر است، جایزه مصطفی (ص) به‌صورت دوسالانه به دانشمندان و پژوهشگران برتری اعطا می‌شود که اثری نوآورانه در مرزهای دانش خلق کرده باشند و اثر آن‌ها زمینه‌ساز بهبود زندگی بشریت باشد.

این جایزه در دور اول (سال 94) به دو دانشمند مسلمان؛ خانم پروفسور جکی یینگ از سنگاپور و عمریاغی شیمیدان برجسته اردنی تعلق گرفت. دور دوم جایزه مصطفی (ص) (سال 96) به پروفسور سامی ارول گلنبه در رشته رایانه، الکترونیک و ریاضی‌دان کاربردی اهل ترکیه و محمدامین شکراللهی دانشمند علوم رایانه و ارتباطات‌ ایرانی ساکن سوئیس اهدا شد.

  • بازدیدکنندگان: 477
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 0 1

1 نظرات

پاسخ