اخبار
21 دی 1394
گردهمايي صنعتگران و نوآوران صنعت لوازم خانگی؛

به گزارش روابط عمومی پارک پردیس، سالن کنفرانس نمایشگاه بین‌المللی تهران، امروز (21دی ماه) شاهد حضور تعدادی از مخترعان عرصه لوازم خانگی و سرمایه‌گذاران صنعتی بود. در محوطه بیرون سالن، برخی مخترعان، وسایل جدید خود را به نمایش گذاشته بودند و به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ می‌دادند. تقریبا تمام صحبت‌ها حول محور نوآوری و فناوری می‌گشت و کمتر کسی بود که از این جو مبتکرانه، محظوظ نشود.

فستیوال بازار فکری در زمینه نوآوری‌های صنعت لوازم خانگی که با همکاری پارک فناوری پردیس، سازمان بورس و اوراق بهادار و مرکز فن‌بازار ملی ایران تشکیل شده بود، با تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و معاون توسعه مدیریت و منابع علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان اولین سخنران پشت تریبون رفت.

دکتر دلیری در این مراسم گفت: خوشبختانه شرایط برای توسعه علم و گسترش فناوری در کشور فراهم بوده و منابع مالی به اندازه کافی برای این امر وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه دولت در بودجه سال 95 توجه ویژه‌ای به علم و فناوری داشته، افزود: اگرچه با کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بودجه سال آینده تنها 25درصد به نفت متکی است اما این بودجه برای بخش علم و فناوری، نسبت به سال گذشته بیش از 2برابر افزایش یافته. بنابراین نگاه ویژه مسئولان نسبت به این موضوع، چشم‌گیر و قابل تامل است چراکه طرح‌های نوآورانه می‌توانند بازار را از شرایط رکود به شرایط رقابتی منتقل کرده و سود سرمایه‌گذاران را تضمین کنند.

به گفته دلیری، خبر خوب این است که ایران در زمینه تولید علم جایگاه پانزدهم دنیا و رتبه اول منطقه را به خود اختصاص داده و این نشان از پیشتازی کشور در حیطه دانش است. اما خبر ناخوشایند، به رتبه 120ایران در بحث فناوری مربوط می‌شود. به عبارتی اگرچه کشور ما در تولید علم از قدرت بسیار بالایی برخوردار است ولی شرایط برای گسترش و توسعه فناوری و استفاده بهینه از این علم به طور مطلوب فراهم نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: به عنوان مثال، جایگاه عربستان از عدد 76 در سال 2000 با 26 پله صعود به رتبه 50 در سال 2012 رسید. این در حالی است که جایگاه ایران در این سال‌ها تنها یک نمره ارتقا یافت. حتی کشوری مانند بحرین از این نظر در جایگاه چهل و سوم دنیا قرار دارد. بنابراین ناهمخوانی تولید علم و ایجاد ارزش افزوده برای آن در کشور کاملا مشهود است.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی فناوری رییس جمهوری معتقد است اگرچه ایران از نظر تعداد فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی رتبه دوم جهان را در اختیار دارد اما هنوز صنعت‌گران و دانشگاهیان با هم آشتی نکرده و شعار ارتباط صنعت و دانشگاه آنطور که باید و شاید جامه عمل نپوشیده است. به همین دلیل با وجود چندین هزار مقاله علمی و اختراعات ثبت شده، به کارگیری این دستاوردها برای ایجاد ارزش افزوده و ورود به بازارهای جهانی جزو اولویت‌ها نیست. این در حالی است که کشورهایی مانند سوئد، فنلاند و دانمارک با وجود برخورداری از رتبه پایین‌تر علمی نسبت به ایران، در فناوری جزو اولین‌ها هستند.

دلیری گفت: به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که می‌تواند دیوار بین علم و فناوری را بشکند، برگزاری همین جلسات و آشتی دادن صنعت‌گران با مخترعان باشد. ضمن اینکه تاکنون 79 طرح، اختراع و برند در تابلوی فرابورس عرضه شده‌اند تا مقدمه‌ای باشد برای نزدیک شدن سرمایه‌گذاران و صاحبان فکرهای جدید.

این مقام مسئول در پایان ضمن تشکر از مسئولان پارک فناوری پردیس، کارکنان شرکت بورس و همچنین مرکز فن بازار ایران ابراز امیدواری کرد که چنین فستیوال‌هایی در آینده به صورت تخصصی برای تمام رشته‌ها برگزار شود.

کیفیت و قیمت در طرح‌های نوآورانه

در ادامه برنامه، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با اشاره به اینکه صنعت لوازم خانگی جزو یکی از رشته‌های شتابدهنده توسعه صنعتی کشور است، گفت: از آنجا که باید تمرکز تولیدکنندگان ما روی استراتژی بقای صنعت در بازار باشد، ضرورت پیوند بین دانشگاه و صنعت کاملا احساس می‌شود.

دکتر انصاری تاکید کرد: اگرچه فارغ‌التحصیلان بسیاری در زمینه صنعت وجود دارند اما بیشتر آنها تنها با مسائل تئوری آشنا بوده و کمتر دوره‌های عملی را تجربه کرده‌اند. بنابراین شاید چنین فستیوال‌هایی زمینه تحقیق در بازار را فراهم کرده و مهندسان آینده را با نیازهای مشتری آشنا کند.

این نماینده بخش خصوصی، تقویت زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در تحقیق و پژوهش، کمک به جذب سرمایه برای ارتقای دانش و مهارت، ایجاد محیط امن برای فعالیت‌های علمی و حمایت از موسسات دانش‌بنیان را از مهم‌ترین موارد برای پیشرفت صنعت عنوان کرد و افزود: در طرح‌های نوآورانه، باید کیفیت و قیمت در کنار هم دیده شده و مسائلی مانند سهولت در استفاده و بهینه کردن مصرف انرژی و همچنین افزایش راندمان به صورت ریشه‌ای دنبال شوند.

معرفی نوآوری‌ها

شکی نیست که نوآوران و مخترعان برای معرفی دستاوردهای‌شان نیاز به محلی دارند تا افکار و ایده‌های جدید خود را ارائه داده و با برقراری ارتباط با سرمایه‌گذاران، پلی به سوی تولید انبوه فناوری‌ها بزنند. خوشبختانه این مکان با همت مسئولان پرتلاش پارک فناوری پردیس و دیگر نهادهای مرتبط از جمله شرکت فرابورس ایران فراهم شده و قرار است از این پس شاهد فستیوال‌های متعدد در زمینه‌های مختلف تخصصی باشیم.

در این فستیوال، از 100طرح ارائه شده به دبیرخانه، حدود 30طرح حائز شرایط بودند که در نهایت، 7 طرح نوآورانه انتخاب و برای معرفی در روز فستیوال، گزینش شدند. هر کدام از مخترعان 8دقیقه فرصت داشتند تا طرح مورد نظر را معرفی کنند. پس از آن باید به پرسش‌های احتمالی حاضران جواب می‌دادند که 7دقیقه زمان نیز برای این مرحله در نظر گرفته شده بود. در مجموع 15دقیقه در اختیار مخترعان قرار گرفت تا با مهارتی که دارند، محصول جدید خود را از زاویه‌های مختلف به نمایش بگذارند.

در بین حضار، حداقل 20 شرکت صنعتی حضور داشتند که با سنجش گفته‌های نوآوران و بررسی طرح‌های ارائه شده، احتمال سرمایه‌گذاری در موارد مختلف را ارزیابی کرده و پس از پایان مراسم، در جلسه‌ای جداگانه با صاحبان ایده‌های جدید به گفت‌وگو نشستند.

  • بازدیدکنندگان: 1386
  • (رتبه بندی جاری 2.5/5 ستاره ها) مجموع آرا: 2
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ