اخبار
05 آذر 1394
در پنجمين نشست سراسري فن‌بازارهاي منطقه‌اي مطرح شد؛

در پنجمين نشست سراسري فن‌بازارهاي منطقه‌اي‌ کشور، مدیران این مراکز بر لزوم توجه به توليد فناوري و تجاري سازي ايده‌ها پرداخته و بر اصل تجاری سازی ایده ها و فعالیت مستمر فن بازارهای کشورتاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به منظور بررسی آخرین فعالیت های فن بازارها، هم افزایی و هماهنگی های بیشتر، پنجمين نشست سراسري فن‌بازارهاي منطقه‌اي کشور با حضور مديران و كارگزاران فن‌بازارهاي منطقه‌اي از 13 استان كشور در استان اصفهان برگزارشد.

بنا به این گزارش در اين نشست دو روزه، آخرين وضعيت فن بازارهای كشور، عملكرد آنها براساس برنامه مصوب سال جاری، چالش‌ها و مشكلات پيش روی بازار فناوری كشور، ارتباط فن‌بازارها با بازار دارایی فكری و نحوه درآمد زايی فن بازارها، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتداي اين نشست اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن بازار ملی ایران با اشاره به راه اندازی 13 فن بازار منطقه ای در کشور، از راه اندازی فن بازارهای منطقه ای استان های البرز، قزوین و کرمانشاه تا پایان امسال خبر داد.

رئیس مرکز فن بازار ملی ایران ضمن بیان اینکه شبکه فن بازار ملی ایران تا پایان سال آینده تکمیل می شود اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته تا پایان امسال تقریباً نیمی از استان های کشور به شبکه فن بازار ملی ایران می پیوندند با اين حال در استان‌هایی که صنعت و فناوری توسعه پیدا نکرده است، فن بازار منطقه‌ای ایجاد می شود تا به انتقال فناوری کمک کند.

در ادامه این نشست محمدجواد بگي مديرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان اصفهان با بیان اینکه دوران تولید ثروت از طریق فعالیت‌های سخت افزاری به پایان رسیده و در حال حاضر فقط از طریق تولید دانش و فروش تکنولوژی می‌توان ثروت کسب کرد گفت: متاسفانه درمسيري گام برداشتيم كه كشورهاي توسعه يافته در آمريكاي شمالي و اروپا حدود پنج دهه پيش، اين مسير را طي كرده‌ و در حال حاضر به اين نتيجه رسيده‌اند كه صرفا از طريق سخت افزار نمي‌توان كسب ثروت نمود.

وی با بیان اینکه در کشورمان هنوز تمهیداتی در قالب سیاست‌های حمایتی ویژه صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران دیده نشده است اظهار داشت: درخصوص عقد قراردادهای مشارکت و فروش فناوری هنوز مشکلاتی وجود دارد و در کشور نهاد یا مؤسسه‌ای که بستر سرمایه‌گذاری علاقه‌مندان برای طرح های ریسک پذیر را تضمن کند، وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به اینکه کشورمان یکی از بزرگترین دارنده ذخایر نفت و گاز در دنیا بوده و یکی از هفت کشور مطرح دارای ظرفیت‌های معدنی و عناصر راهبردی است خاطر نشان کرد: با وجود این، هنوز نتوانسته‌ایم از منابع طبیعی و ذخایر ملی استفاده لازم را در تولید ثروت ببریم.

بگی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در قالب سیاست های ابلاغی کلی اقتصاد مقاومتی به توسعه صنایع دانش بنیان تأکید دارند گفت: افراد در فن‌بازار مي‌توانند ايده‌ها را به مرحله تجاري‌سازي برسانند و نياز به فناوري، تجاري‌‌سازي و انتقال فناوري در كشور را تامين كنند.

در ادامه مديران فن‌بازارهاي منطقه‌اي کشور به ارائه برنامه‌هاي خود طي 4 ماهه دوم سال 94 پرداخته و بر تجاري‌سازي محصولات فناورانه، تجاري سازي فناوري، ليزينگ محصولات دانش‌بنيان، معرفي اختراعات به بازار دارايي فكري و برگزاري نشست‌هاي تخصصي تبادل فناوري تاکید کردند.

لازم به ذكر است مركز فن بازار ملي ايران بر طبق ابلاغيه شوراي عالي انقلاب فرهنگي و با تفويض معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به پارك فناوري پرديس، وظيفه‌ ايجاد و توسعه فن بازارهاي عمومي و تخصصي در كشور را عهده‌دار مي‌باشد.

  • بازدیدکنندگان: 1258
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ