اخبار
01 آبان 1396
در بازدید اعضای كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي مطرح شد؛

رييس كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي به همراه تني چند از اعضاي اين كميسيون از پارك فناوري پرديس بازديد نمودند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در ابتداي جلسه مهندس مهدي صفاري نيا رييس پارك فناوري پرديس ضمن تشريح اجزاي سازمان پارك فناوري پرديس گفت: با توجه به ماموريت‌هاي محوله از سوي معاونت علمي وفناوري رياست‌جمهوري، برای پارک فناوری پردیس به عنوان سازمان فناوري در بخش‌هاي مختلف ملي و بين‌المللي فعاليت‌هايي تعريف شده است.

صفاري‌نيا با اشاره به مشاركت 93 درصدي بخش خصوصي در ايجاد و ساخت پارك افزود حجم سرمايه‌گذاري شركت هاي فناور از بدو تاسيس پارك تا كنون رقمي بالغ بر 9100 ميليارد ريال بوده است.

دكتر علیرضا دليري، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري نيز در ادامه تشريح عملكرد پارك گفت: دستاوردهاي پارك فناوري پرديس قسمتي از اقدامات صورت گرفته فناوري‌هاي داخل كشور است كه در آن بستر سرمايه‌گذاري را به جاي اعطاي وام گسترش داده‌ايم.

وي افزود با اقدامات و حمايت‌هاي معاونت علمي در سال گذشته 800 نفر از ايرانيان مقيم خارج از 100 دانشگاه برتر جهان به ايران بازگشته و در پارك فناوري پرديس و ديگر نقاط كشور مشغول به كار شده‌ و از مزاياي معاونت علمي برخوردار شده‌اند.

پارک فناوری پردیس، نوید بخش و امید دهنده به جوانان کشور

غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات در بازدید از پارک فناوری پردیس و شرکت‌های مستقر در آن با اشاره به بازدید از این پارک در اوایل دهه هشتاد، گفت: امروز بعد از حدود 15 سال من توفیق داشتم مجدداً از پارک فناوری پردیس بازدید کنم، فکر نمی‌کردم و باورم این نبود که از نظر مساحت و حجم عملیاتی که اینجا اتفاق افتاده چنین توسعه‌ای اتفاق افتاده باشد به‌طوری که اکنون از هر اتاق کوچکش میلیاردها و میلیون‌ها تومان ثروت یا ارزش تولید می‌شود که بسیار نوید بخش و امید دهنده به جوانان کشور است.

وی افزود: دولت و مجلس باید هرچه سریع‌تر در این حوزه کمک کنند که البته حرکت کوچکی می‌توانند انجام دهند؛ زیرا پایه‌های این دانش و پارک‌ها بر دوش جوانان نخبه‌ای است که سرمایه کشور هستند و به خوبی دارند کار می‌کنند.

تاجگردون اظهار داشت: من دست همه جوانانی را که در این زمینه کار می‌کنند از جانب کمیسیون و خودم می‌فشارم و امیدورا هستم کشور به سمتی برود که همه پایه‌های صنعتی و علمی آن بر این اساس استوار شود و اثر مثبتی را در بحث تولید ثروت در کشور داشته باشد.

وجوه پیشرفت و نوآوری و تغییرات بسیار سریع پارک فناوری پردیس

جهانبخش محبی‌نیا، نایب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات گفت: من تصور نمی کردم که نوآوری و خلاقیت در زمینه‌ ITو سایر وجوه فناوری و مجموعه پارک فناوری پردیس با این طراوت و لطافت و نو بودن به مفهوم علمی کلمه خودنمایی داشته باشد.

محبی نیا در حاشیه بازدید از این پارک فناوری افزود: نگاه به انسان و طبیعت و پیگیری پروسه تولید علم و خلق فناوری در قالب شرکت‌هایی که بخش اعظم‌ آنها توسط نیروهای غیر دولتی مدیریت می‌شوند و تبدیل این علم به ثروت و دارای و مبادله این دارا‌یی‌ها در واقع یک سیمای جدید از آینده کشور و جهان به ما عرضه می‌کند.
وی ادامه داد: وقتی بحث جهانی‌سازی مطرح می‌شد برخی تصور می‌کردند که با سنگ اندازی و با خراب کردن مسیر جهانی شدن می‌توانند آن را متوقف کنند و برخی دیگر تصورشان بر این بود که این پروژه ساخته کشورهایی مثل آمریکا، اروپا و امثال آنهاست. در حالی که ما امروز می‌بینم حوزه‌های IT، ICT و مجموعه ترکیب‌های مدیریتی و فناورانه در مجموعه‌ای مثل پارک فناوری پردیس متعلق به هیچ فرد خاص نیست بلکه متعلق به انسان است و انسان به عنوان مخلوق و نماینده حضرت حق است. من نگاه توحیدی را در این مجموعه دیدم که جدای از آن وجوه پیشرفت و نوآوری و تغییرات بسیار سریع در حوزه فناوری در اینجا وجود دارد.

محبی نیا خاطرنشان کرد: بر این اساس باید از مرحله شعار به عمل برسیم و سیاست ما در دولت، پارلمان و نهادهای کلان کشور باید معطوف به تولید و خلق فناوری در آن زنجیره‌ای باشد که ما امروز از نزدیک دیدم.

حلقه گمشده بین دانشگاه‌ها و صنعت

علی کاظمی باباحیدری دبیر اول کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در خصوص این بازدید اظهار داشت: حضور ما در این مجموعه آشنایی با یک دیدگاه جدید بود و در گزارشی که دوستان هم ارائه دادند ما در بحث تولید علم و خلق فناوری موفق بودیم، اما در ارتباط با فروش و ربط آن با صنعت مشکل داشتیم، در پارک فناوری پردیس کار خوبی را شرکت‌های دانش بنیان اینجا شروع کرده‌اند و حلقه گمشده بین دانشگاه‌ها، صنعت و جامعه‌مان شکل گرفته است و تعدادی از جوانان ما بدون هیچگونه بودجه و سرمایه دولتی آمدند و در حال انجام کارهای بزرگی هستند.

علی کاظمی ابراز امیدواری کرد تا سایر نمایندگان و اعضای کمیسیون‌ها مختلف مجلس و همه نهادها از پارک فناوری پردیس بازدید کنند تا در نهایت حمایت‌ها و کمک‌های خوبی از این مجموعه صورت بگیرد تا دانشگاه به عنوان نهاد تولید علم و خلق فناوری به صنعت و جامعه متصل شود.

وی افزود: بخشی از فراکسیون نفت و نیرو،کمیته بهینه سازی انرژی است و با توجه به شرکت‌های که در پارک در این حوزه فعال هستند امیدواریم در آینده از این شرکت‌ها‌ی دانش‌بنیان نیز بازدید کنیم.

در ادامه مدعوين از نمايشگاه دائمي محصولات فناورانه واحدهاي فناور عضو و همچنين از شركت‌هاي توسعه پايدار سلمان (فعال در حوزه طراحي و ساخت تجهيزات آزمايشگاهي كنترل كيفيت و دوام بتن) فراطيف پويا (فعال در حوزه راديو نرم‌افزارها) آبتين طب فناور (فعال در حوزه مهندسي پزشكي) شزان (تيم‌هاي فعال در حوزه بيوتكنولوژي، سلامت، كامپوزيت،‌ميكروفلوئيديك و ...) بازديد نمودند.

غلامرضا تاج‌گردون را در اين بازديد سه ساعته آقايان جهان‌‌بخش محبي‌نيا (نماينده مردم شريف آذربایجان غربی)، علي كاظمي (نماينده مردم شريف چهارمحال بختیاری)، علی قرباني (نماينده مردم شريف بجنورد)، محمد حسيني (نماينده مردم شريف تفرش) و داود آمري راد، دبير كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات همراهي نمودند.
  • بازدیدکنندگان: 941
  • (رتبه بندی جاری 4.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 3
  • 4 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ