اخبار
25 مهر 1396
همفکری برای پیشرفت علمی و فناوری جهان اسلام با تشکیل شبکه فعال دانشجویی؛

دومین نشست از سلسله نشست­ های هم­ اندیشی سفیران مصطفی(ص) با حضور بیش از ۱۳۰ نفر از دانشجویان جهان ­اسلام در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، نشست هم اندیشی سفیران مصطفی(ص) با دانشجویان جهان­ اسلام با حضور ۱۳۳ نفر از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ­های کشور از کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، تاجیکستان، لبنان، سنگال، اندونزی، تونس، نیجریه، پاکستان، هند، اتیوپی، غنا، آلمان، تانزانیا، مالزی و بحرین در محل پارک فناوری پردیس برگزار شد.

مهدی صفاری­ نیا؛ دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) و رئیس پارک فناوری پردیس ضمن خیرمقدم به دانشجویان به دومین نشست از سلسله نشست ­های سفیران مصطفی(ص) گفت: اینجا یک محیط فناوری است و طرح­ هایی که در دانشگاه ­ها عمدتا در قالب فعالیت ­های پژوهشی و تحقیقاتی انجام می ­شود به محصول یا خدمت تبدیل می ­شود.

وی ادامه داد: همه مجموعه­ هایی که در این پارک هستند، خدمت­ شان به جامعه ایران و در سطح بین ­الملل عرضه می ­شود. پارک فناوری پردیس، ۱۵ سال از عمرش می­ گذرد که بیش از ۳۰۰۰ نفر در آن شاغل هستند. اینجا می­تواند برای شما دانشجویان الگوهایی باشد که در آینده در کشور خودتان به عنوان کارآفرین استفاده کنید.

در ادامه این نشست، عبدالحمید علیزاده؛ مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن تشکر از مدیریت پارک فناوری پردیس برای میزبانی از دانشجویان غیرایرانی سراسر کشور گفت: شعار پارک فناوری پردیس، "بهشت فناوری منطقه” است و اینجا محیطی است که ایده ­ها به محصول تبدیل می ­شوند.

مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم بیان داشت: پارک فناوری پردیس نمادی از علم ثروت­ ساز است. در این مکان مجموعه هایی وجود دارد که خدمات با محصولات High-tech تولید می ­شود.

وی با بیان اینکه پارک ­های فناوری نقش رابط­ را ایفا می­ کنند، افزود: همه ما صرف نظر از اینکه از چه موقعیت جغرافیایی در این نشست حضور داریم، می­ توانیم ایده­ های فناورانه را در سرزمین­ های خودمان شکوفا کنیم.

امین رضا خالقیان؛ مدیر کل ارتباطات و امور بین­ الملل پارک فناوری پردیس گفت: افق نهایی توسعه پارک فناوری پردیس در حدود ۱۰۰۰ هکتار است. ماموریت ما، در بستر یکسری فعالیت ­های ملی و بین ­المللی در حوزه ­های علم و فناوری و تشویق و توانمند کردن این نوع فعالیت ­ها است.

وی ادامه داد: شما دانشجویان می ­توانید در این محل یک تجارت را شروع کنید. حوزه اصلی فعالیت شرکت­ های مستقر در پارک فناوری پردیس ICT، فناوری زیستی و مکانیک است. شرکت­ های مستقر به مدت ۲۰ سال در طی فعالیت­ های خود معاف از پرداخت مالیات می­ شوند.

سیدعلی عمرانی رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) نیز اظهار داشت: هزار و ۵۰۰ جایزه معتبر در حوزه علم و فناوری در سراسر دنیا وجود دارد که مبدا این جوایز بیشتر در کشورهای پیشرفته است. ما نیز با توجه به فعالیت­های نهادهای اعطا کننده این جوایز در راستای تاثیرگذاری در توسعه علم و فناوری به فکر فعالیت در این حوزه افتادیم.

وی ادامه داد: جایزه مصطفی(ص) به دنبال ارتقا سطح امنیت، صلح، رفاه و سلامت جامعه بشری است و ماموریت این جایزه توسعه علم و فناوری در کشورهای عضو سازمان همکاری ­های اسلامی(OIC) است. این موارد محور همکاری ما با دانشمندان برجسته جهان­ اسلام است که می ­تواند گام­ های بزرگتری را در حوزه علم و فناوری محقق کند.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) گفت: در این جایزه، شخصیت­ های بین ­المللی از مراکز علمی برجسته و دانشگاه­ های مختلف دنیا حضور دارند.

عمرانی در ادامه به روند داوری آثار برگزیده اشاره کرد و گفت: داوری جایزه مصطفی(ص) به این صورت است که در ابتدا نامزد مورد نظر توسط یک مرکز علمی و یا دانشگاهی معرفی می­ شود و پس از بررسی اثر نامزد در مرحله ارزیابی اولیه، داوری نهایی با حضور هفت نفر داور بین­ المللی در هر یک از حوزه ­ها صورت می­ گیرد که در آخرین مرحله آثار برگزیده به شورای سیاستگذاری جایزه معرفی شده و بعد توسط رسانه­ ها به عموم جامعه معرفی می­ شود که باید آثار برتر در زندگی بشر تاثیرگذار باشد.

وی به رویدادهای مختلف جایزه مصطفی(ص) اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ­ها، نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در کشورهای اسلامی (STEP) است که همه ساله در یکی از کشورهای اسلامی با حضور دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام برگزار می ­شود و یکی دیگر از فعالیت ­های در حال انجام، رویدادی در سطح دانشگاه­ ها به نام رقابت علمی کنز (KANS) است.

عمرانی با اشاره به برگزاری مسابقه دانش ­آموزی نور گفت: این مسابقه نیز از دیگر فعالیت ­های دبیرخانه جایزه مصطفی(ص) است که دوره اول آن گرامیداشت ابن هیثم و دوره دوم آن با گرامیداشت پروفسور جکی ­یینگ از برگزیده­های جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۵ برگزار شد که در دوره دوم آن علاوه بر ایران، منتخبینی از کشورهای افغانستان و پاکستان نیز در آن حضور داشتند.

رئیس کارگروه اجرایی جایزه مصطفی(ص) گفت: تامین مالی فعالیت­ های جایزه مصطفی(ص) از طریق منابع وقف مردمی صورت می ­گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما ارتباطات خوبی با نهادها و رسانه­ های بین ­المللی داریم و مجله­ ساینس نیز اخبار جایزه مصطفی(ص) را انعکاس داده و از آن به عنوان نوبل اسلامی یاد کرده ­است.

در ادامه این نشست، دانشجویان از نمایشگاه­ های پارک فناوری پردیس بازدید کردند و در نوبت عصر نشستی تحت عنوان همفکری برای پیشرفت همراه با پرسش و پاسخ تشکیل شد که در آن، دانشجویان به بررسی چگونگی بهبود تعامل­ ها و همکاری با دانشگاه و مراکز علمی کشورهای اسلامی پرداختند.

در این نشست همفکری دانشجویان ضمن ارائه راهکارهای مختلف پیشرفت علمی و فناوری جهان اسلام بر تشکیل شبکه ­ای از دانشجویان علاقه ­مند از کشورهای مختلف در راستای تجمیع نظرات و شبکه ­سازی در این زمینه به اجماع رسیدند.

گفتنی است سلسله نشست­ های سفیران مصطفی(ص) با اهدافی همچون آشنایی بیشتر جامعه علمی با فعالیت‌های جایزه مصطفی(ص)، چگونگی رشد علم و فناوری در جهان اسلام، بررسی راهکارهای بهره‌برداری موثر از شبکه علمی دانشمندان جهان اسلام توسط مجامع علمی و ایجاد ارتباط دانش پژوهان جوان و دانشجویان مجامع علمی با دانشمندان برجسته جهان اسلام برگزار می‌شود.  • بازدیدکنندگان: 830
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 2
  • 6 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ