اخبار
16 مهر 1396
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری در فستیوال رنگ و رزین خبر داد؛

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در فستیوال رنگ و رزین از راه‌اندازی سامانه‌ای برای ارتباط میان طرح های فناورانه و سرمایه‌گذاران خبر داد و گفت: اولویت اصلی معاونت علمی در سال 96 جذب سرمایه و سرمایه گذاران در حوزه دانش‌بنیان است، از این رو در نظر داریم از طریق این سامانه بستری برای ارتباط و اتصال بین صاحبان طرح با سرمایه‌گذاران ایجاد کنیم کرده و تحولات مالی در کشور ایجاد کنیم.


به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس علیرضا دلیری در نهمین فستیوال فن بازار ملی ایران که با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش در زمینه رنگ و رزین برگزار شد حضور یافت و از بسترسازی های تازه این معاونت برای توسعه هرچه بیشتر دانش و تکنولوژی در کشور سخن راند، وی در ابتدا از وضعیت تحولات در کشور اینچنین گفت: فضای حاکم در کشور به سمت فناوری های نوین سوق پیدا کرده و هیاهویی در مسیر شغلی آینده و بازارهای سرمایه گذاری ایجاد شده است، دیگر فعالیت در بستر بازارهای سنتی بدون تکیه بر دانش و فناوری کم شده و سرمایه‌گذاری در قالب سرمایه‌گذاری سنتی معنی خود را از دست داده است.


وی تصریح کرد: در همین راستا در معاونت علمی سامانه‌ای راه‌اندازی شده است که از این طریق صاحبان طرح های فناورانه می‌توانند طرح‌های خود را برای جذب سرمایه‌گذار عرضه کنند، از طرفی سرمایه‌گذاران می‌توانند تقاضای خود را برای نوع فعالیت سرمایه‌گذاری مشخص کنند. در میان این‌ها گروه‌های مشاوره‌ای وجود دارند تا ارتباط این دو گروه فراهم شود و بستر سرمایه‌گذاری ایجاد شود.


دلیری با اشاره به اقبال سرمایه گذاران از فناوری های نوین و سرمایه گذاری بر پایه دانش ادامه داد: تقاضا برای سرمایه گذاری در بازارهای فناوری روزبه‌روز در حال افزایش است و خوشبختانه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران در دوهفته‌ای که این سامانه راه‌اندازی شده است اطلاعات خود را ثبت کرده‌اند. همچنین تعداد زیادی از شرکت‌ها اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند و به‌زودی شاهد رقابت در سرمایه‌گذاری حوزه دانش‌بنیان در کشور خواهیم بود.


معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در ادامه به مبحث ارزش گذاری شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: یکی از نکات بسیار مهم و دغدغه شرکت‌ها بحث ارزش‌گذاری است که برای این مهم از تجربه کشورهای مختلف الگو گرفته‌ایم و دوره ویژه‌ای از طریق یکی از کشورهای مطرح و پیشرفته در حوزه فناوری‌های نوین در کشور به‌منظور ارزش‌گذاری برگزار خواهیم کرد.


وی افزود: البته برای نمونه ارزش‌گذاری تعدادی از طرح‌ها با برخی شرکت‌ها آغازشده است و امیدواریم در سال 96 بستر ارزش‌گذاری طرح‌های دانش‌بنیان و ایده‌ها در کشور نهادینه و قانونی شود. به این صورت می‌توانیم یکی از دغدغه های صاحبان ایده و اختراع را رفع کنیم.


دلیری همچنین خبر داد: در پایان سال گذشته مصوبه‌ای به پیشنهاد معاونت علمی در کمیسیون اقتصادی دولت و هیئت‌وزیران مصوب شد که طی این مصوبه صندوق‌های پژوهش فناوری غیردولتی می‌توانند برای شرکت‌های دانش بنیان ضمانت‌نامه صادر کنند و در همین راستا هم طی چند ماه گذشته بیش از 450 فقره ضمانت‌نامه صادرشده است.


دلیری بیان کرد: از طریق صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های بزرگ خط ملی ایجاد کردیم. از این طریق شرکت‌هایی که مراحل اولیه تجاری‌سازی را طی کرده‌اند، در مرحله توسعه‌ای هستند یا بحث صادرات رادارند می‌توانند از این منابع ارزان‌قیمت که سود آن 4 درصد کمتر از نرخ تسهیلات عادی صندوق توسعه ملی است استفاده کنند.


وی افزود: در چند ماه گذشته نزدیک به 200 میلیارد تومان شرکت‌های دانش‌بنیان مصوبه داشتند. همچنین 29 میلیون دلار نیز مصوبه ارزی در این زمینه صورت گرفت.


دلیری در آخر به فعالیت های مثبت مرکز فن بازار ملی اشاره کرد و گفت:راه اندازی بورس ایده و برگزاری فستیوال های تخصصی از فعالیت های ارزشمند مرکز فن بازار ملی ایران است که خوشبختانه تا امروز معامله های بسیاری از این طریق صورت گرفته و امیدواریم با برگزاری چنین فستیوال‌های تخصصی شاهد توسعه و تعامل بیش از پیش مخترعین و سرمایه گذاران باشیم.


  • بازدیدکنندگان: 872
  • (رتبه بندی جاری 4.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ