اخبار
30 آذر 1398
با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت، 26 آذر ماه همزمان با چهارمین روز از هفته پژوهش و فناوری کار خود را آغاز کرد و تا روز جمعه 29 آذر ماه در نمایشگاه بین المللی تهران ادامه داشت. میکروسکوپ الکترونی عبوری با قابلیت بزرگ‌نمایی تا 1میلیون برابر، ساخت شرکت «آرا پژوهش» از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، یکی از محصولات فناورانه‌ای بوده است که با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این نمایشگاه رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، حضور بیش از۳۵۰ شرکت دانش بنیان که برای عرضه محصولات دانش‌بنیان خود به نمایشگاه بین‌المللی آمده‌ بودند، از رونق تولید این محصولات خبر می‌دهد و با وجود هوای سرد، بازار ایران‌ساخت را گرم کرده بودند. نمایشگاهی که در آن توانمندی‌های جوانان در ساخت تجهیزات پیشرفته نمایش داده شد.

سورنا ستاری در این نمایشگاه از حرکت بزرگ شکل گرفته در راستای تغییر اقتصاد نفتی سخن گفت و بیان کرد: زیست بوم نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است و بازیگران متفاوتی در آن نقش آفرینی می کنند. بیش از ۶ هزار استارتاپ، بیش از ۴ هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان اکنون بخشی از این نقش آفرینان هستند.

ستاری ادامه داد: حوزه آموزش باید نسلی را برای حل مشکلات مردم تربیت کند. در حال حاضر بیشتر از هر زمانی روی آموزش سرمایه گذاری کرده‌ایم. خوشبختانه جهت‌گیری دانشگاه‌ها به خوبی در این حوزه تغییر کرده و برخی تابوها شکسته شده است. تغییر یک زیست بوم اتفاق سختی است اما در کشور ما شروع شده است و اساتید دانشگاهی نیز بخشی از این حرکت هستند.


رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش‌بنیان، پژوهش را حاصل فعالیت بخش خصوصی دانست و افزود: دولت در این حوزه تنها باید زیرساخت ها را مهیا کند و بخش خصوصی وارد عمل شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان به ارائه مدل های موفق برای تحقق زیست بوم نوآوری اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه نمونه‌ای موفق از این مدل‌ها است. اکنون شاهد ارائه دستگاه‌ها و تجهیزاتی پیشرفته در آن هستیم که برخی قیمت بالای ۱۰ میلیارد تومان دارند. اگر به ۶ سال پیش بازگردیم شاید این اقدام نشدنی بود. اما نسلی از کارآفرینان و جوانان خلاق در کشور و در این زیست توانمندی های خود را اثبات کردند.

بر اساس این گزارش، در این دوره از نمایشگاه 350 شرکت دانش‌بنیان محصولات خود را عرضه کرده‌اند و بیش از 9 هزار مدل محصول دانش‌بنیان در هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت ارائه شده است.

همچنین ۱۰ محصول فناورانه که با حمایت معاونت علمی و فناوری طراحی و ساخته شده‌اند، در نمایشگاه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات وفناوری رونمایی شد.


تعدادی از این محصولات دانش‌بنیان که برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود، مهرماه امسال در نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های برتر (ایران ساخت) در حسینیه امام خمینی (ره) به نمایش در آمدند و توسط مقام معظم رهبری بازدید شدند.

میکروسکوپ الکترونی عبوری با قابلیت بزرگ‌نمایی تا 1میلیون برابر، محصول شرکت آرا پژوهش به عنوان یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس، از جمله محصولاتی بود که در این نمایشگاه رونمایی شد.

شبیه ساز پل فرماندهی کشتی، چاپگر سه بعدی زیستی (بایوپرینتر)، شبیه‌ساز ماهواره‌های مکعبی، تشخیص مارجین سرطانی، دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی برای استفاده در کارکردهای آموزشی، میکروسکوپ طیف سنجی جذبی-عبوری به منظور آنالیز دقیق مواد و همچنین میکرومانیپولاتور ابزاری که بـرای انجـام عملیاتهـای تزریـق یـا مونتـاژ فـوق دقیـق روی نمونـه هـای بسـیار کوچـک زیرمیکروسـکوپ کابرد دارد، دستگاه اندازه‌گیری سطح ویژه و توزیع حفرات با روش پیشرفته، از دیگر تجهیزاتی بود که در این نمایشگاه رونمایی گردید.

  • بازدیدکنندگان: 804
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ