اخبار
21 آبان 1398
سردر فاز دوم پارک تا یک‌سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد

سردر ورودی فاز دوم پارک فناوری پردیس، بعد از انتخاب پیمانکار، وارد مرحله اجرایی شده و تا 12 ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، چندی پیش بعد از انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی پروژه سردر فاز دو پارک فناوری پردیس آغاز شد. «احمد شیراز نژاد» مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت پارک فناوری پردیس با بیان این مطلب گفت: با توجه به مشخص بودن تیم طراحی و کانسپت طرح، آغاز عملیات فاز یک و دو طراحی، از ابتدای سال جاری کلید خورد. کلیه مدارک فنی از جمله نقشه‌های سازه، معماری، تاسیسات مکانیکال و الکتریکال و همچنین اسناد مناقصه در شهریور ماه تکمیل شده و بلافاصله نسبت به برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار اقدام گردید. در حال حاضر عملیات اجرایی پروژه سردر در مرحله اجرای فونداسیون ساختمان و همچنین زیرسازی محوطه پیرامونی بوده و انشالله مطابق برنامه زمانبندی طی مدت 12 ماه به بهره برداری خواهد رسید.

سردر پردیس دانش نمایانگر ارزش‌های هنر و معماری ایرانی ا‌ست

پارک فناوری پردیس در فاز دوم توسعه خود، نیاز به تعریف ورودی جدیدی دارد. ورودی‌ای که در فاصله اندک با سردر فاز اول مجموعه قرار دارد. شیراز نژاد، با اشاره به این نکته افزود: این ورودی مانند رویه معماری ساختمان‌های پارک، باید از وجوه نوآورانه، توام با فناوری‌های نوین برخوردار باشد و اصول و ارزش‌هایی از میراث هنر و معماریِ سرزمین ایران با خود همراه کند.

شیرازنژاد درباره سردر ورودی فاز اول پارک (پردیس نوآوری) گفت: سردر ورودی فاز یک پارک با وجود خط آسمان* تعریف شده برای ساختمان‌های پارک و محدودیت ارتفاع آن‌ها، با ارتفاعی نزدیک به ۴۰ متر ساخته شده و به نوعی قوی‌ترین شاخص پارک از چشم‌انداز آزادراه و مسیرهای عبوری اطراف است.

وی با اشاره به اینکه سردر فاز دو پارک فناوری پردیس باید نماینده زمان خود باشد، تصریح کرد: سازه ورودی جدید از یک سو لازم است با واقعیت بستر و وجود سازه قدرتمند قبلی، دیالوگ برقرار کند؛ در عین حال قدرت اعمال شده از سوی آن را به نفع خود تعدیل کرده و خود را نشان دهد. از سویی دیگر باید نماینده زمان خود باشد و تاریخ توسعه پارک را با زبانی معمارانه روایت کند. ایده اصلی طرح پیش‌رو، بر همین روایت استوار است.


انتخاب طرح سردر پردیس دانش از میان 260 طرح ارسال شده

مهرماه 1395 همزمان با سومین دوره رقابت‌های ملی فن‌آورد، فرآیند طراحی سردر پردیس دانش آغاز شد. احمد شیراز نژاد ضمن اعلام این نکته گفت: سومین دوره رقابت‌های ملی فن‌‌آورد با مشارکت بیش از 500 نفر از دانشجویان، فارغ التحصیلان و متخصصان معماری کشور، شروعِ فرآیند طراحی سردر فاز دو بود. شرکت‌کنندگان بیش از 260 طرح در این زمینه ارسال کردند. پس از بررسی طرح‌ها توسط هیئت داوران در دبیرخانه رقابت‌های تخصصی مهارت‌سنجیِ فن‌آورد، ۱۳ اثرِ برگزیده، به مرحله دوم راه ‌یافتند. در مرحله نهایی، هیئت داوران بر اساس ارزیابی‌های خود، چهار طرح برترِ سردر پارک فناوری پردیس را معرفی کرد. در نهایت نیز یکی از آنها برای احداث انتخاب شد.

معماری سردر فاز دو در تکامل سردر فاز یک

احمد شیراز نژاد با اعلام اینکه سردر فاز 2 شباهت زیادی به سردر فاز یک دارد، توضیح داد: طرح این سازه در هندسه‌ی کلی، شباهت زیادی به سازه سردر فاز یک دارد؛ با این اختلاف که جهت آن به طور کامل تغییر کرده است و در چشم‌انداز آزادراه، به تکامل طرح موجود می‌پردازد. سازه جدید بر خلاف سازه‌ی قبل به کلی شفاف و مونومان* است.

وی با اشاره به در نظر داشتن معماری ایرانی در ساخت این سازه، آن را اینگونه توصیف کرد: ساختار پایه‌ی سازه مونومان، به صورت یک ساختمان بتنی اکسپوز (بتن نما)، با هندسه‌ای ایرانی و مشتمل بر فضاهای ورودی پیاده، هشتی ورودی، راهپله عمودی، اتاق‌های نگهبانی، حراست و نیز رواق‌های حرکتی ا‌ست که در سازمانی ایرانی گرد هم آمده‌اند.

شیراز نژاد افزود: هسته‌ی عمودی تعریف شده در مرکز ساختمان، در تراز هم‌کف، از طریق پله‌ فلزی سبک، مخاطب را به قلب سازه یعنی اتاقک نظرگاه می‌رساند. اتاقک نظرگاه، فضایی معلق در قلب سازه‌ی سردر است که از ارتفاع ۲۰ متری، امکان رصد پهنه‌ی سایت پارک فناوری پردیس را در اختیار مخاطب قرار خواهد داد. همچنین طراحی فضاهای پیرامونی و جداره‌ها، بر مبنای برقراری ارتباط فیزیکی مناسب بین اجزا و هدایت کننده به بخش‌های مهم پارک، دارای جذابیت بصری، ایجاد رابطه مطلوب و مناسب با مخاطب و انعکاس دهنده هویت و شخصیت پارک است.


مدیر کل عمران و توسعه زیرساخت پارک فناوری پردیس در مورد ارتباط مفهومی میان سردر فاز دو با فازهای یک و سه گفت: به دلیل همجواری و پیوستگی فازهای یک و دو پارک فناوری پردیس و با عنایت به طرح جامع و تفصیلی فاز دو، طراحی و اجرای ساختمان‌ها، محوطه سازی، جداره‌سازی‌ها و المانهای شهری در این فاز، کاملا همسو و هم راستا با رویه معماری و شهرسازی در فاز یک می باشد.

شیراز نژاد در پایان اظهاراتش در خصوص ساخت فاز سه پارک فناوری پردیس نیز گفت: با توجه به فاصله مابین فاز یک و دو با فاز سه و وضعیت توپوگرافی این سایت، همچنین استفاده از درس آموخته های فاز یک و دو، سعی شده است در فاز سه، نسبت به ارتقاء کیفی با رویکردهای فن‌آورانه جدید و معاصر، هم در شکل و هم در ماهیت، طراحی صورت گیرد.


* «خط آسمان» خط اتصال راس بنا با آسمان است. جایی که فضای خالی آسمان آغاز می شود. وجود خط آسمان زیبا و منظم، شاید تاثیرگذارترین عامل در نظم دهی به فضای شهری باشد.

* «منومان» ساختمانی‌ست که به بناهای مجاور نچسبیده و به طور مستقل در محوطه باز قرار دارد و عناصری در منظر شهری محسوب می‌شود که هدف از ساخت و نصب آنها، ایفای معنا در قلمرو خود است.