اخبار
19 شهریور 1397
حوزه سلامت، فناوری اطلاعات و انرژی؛

 

سومین بازار سرمایه‌گذاری طرح‌های فناورانه با حمایت پارک فناوری پردیس و به همت و تلاش مرکز تجاری سازی در حوزه های زیرساختی و انرژی، سلامت، فناوری اطلاعات برگزار شد.

چرا سرمایه‌گذاری جسورانه؟
محدودیت منابع مالی، زمان‌گیر بودن و دشواری در اخذ وام‌های بانکی و ریسک‌پذیر بودن طرح‌های فناورانه، از موضوعاتی است که توجه به موضوع سرمایه‌گذاری‌های جسورانه را بیش‌ازپیش معطوف کرده است. شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان به دلیل مواجه بودن با بازارهای نو و فناوری‌های جدید، همواره دارای طرح‌هایی با ریسک بالا می‌باشند. از سوی دیگر، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان در بسیاری از مواقع، ازنظر مالی توان تأمین مالی طرح‌های خود را ندارند و همین امر موجب از بین رفتن طرح‌هایی می‌گردد که می‌تواند در صورت وجود منابع مالی، موفقیت‌های قابل‌توجهی در پی داشته باشد. از همین رو، وجود سرمایه‌گذاران جسور در بازار کسب‌و‌کار شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، موجب رشد ایده‌ها و طرح‌های جدیدی می‌گردد که در دل این شرکت‌ها متولد می‌شوند.

تکنووست

در این راستا مرکز تجاری‌سازی اقدام به شناسایی طرح‌هایی کرده است که با اضافه شدن سرمایه‌گذاران جسور، جامه عمل به آنان پوشیده خواهد شد. یکی از رویکرد‌های این مرکز، برگزاری بازار سرمایه‌گذاری طرح‌های فناورانه با عنوان تکنووست است.

از ابتدای سال 95، بانک اطلاعاتی سرمایه‌گذاران تشکیل و ارتباطات لازم با آنان گرفته شد. بدین منظور پس از شناسایی سرمایه‌گذاران به روش‌های گوناگون، ازجمله حضور در نمایشگاه‌هایی همچون اینوتکس، کیش اینوکس و غیره، همچنین برگزاری جلسات با آنان، دسته‌بندی در حوزه‌های مختلف بر اساس تخصص و علاقه‌مندی آنان صورت پذیرفت. در حال حاضر بانک اطلاعاتی سرمایه‌گذاران موجود بوده و برای رویدادهای سرمایه‌گذاری قابل‌استفاده است.
پس از اطلاع‌رسانی‌هایی که در سطح پارک انجام شد، 15 طرح مورد ارزیابی قرار گرفتند که از این میان تعداد 7 طرح که ظرفیت و آمادگی جذب سرمایه‌گذار را داشتند جهت ارائه در روز رویداد انتخاب شدند.


از میان سرمایه‌گذاران و بروکرهای دعوت‌شده، تعداد 18 شرکت برابر با 30 نفر در این رویداد حضور به هم رساندند. از سوی دیگر 7 شرکت دارای طرح برای پرزنت طرح‌ها، در این رویداد حاضر شدند که مختصری از آن به شرح دیل آمده است:

ارائه شرکت آرکا افشان سان (عضو مرکز رشد فناوری نخبگان)
مهندس محمدعلی سعیدی نژاد، مدیرعامل شرکت آرکا افشان سان که یک شرکت تولید تجهیزات پزشکی، بیمارستانی و دندانپزشکی است در مورد دستگاه ضدعفونی‌کننده هوا اشاره کردند که این شرکت به‌منظور تقویت فرآیند تولید و همچنین بهبود بازار و فروش نیازمند جذب سرمایه است. شرکت‌های سرمایه‌گذار، علاوه بر سرمایه‌گذاری می‌توانند در فرآیندهای فروش و توسعه بازار این شرکت نیز همکاری داشته باشند.
ایشان با اشاره به بازار طرح اظهار نمودند که با توجه به کاربردهای محصول و نو بودن تکنولوژی، حجم بازار مصرف این دستگاه در ایران بسیار بزرگ می‌باشد و بدیهی است افزایش بازار با بهبود فرهنگ ضدعفونی کردن محیط‌های بهداشتی افزایش می‌یابد و در حال حاضر بازار بالقوه برای فروش این محصول، حدود 1000 عدد در سال برآورد می‌شود.
میزان سرمایه موردنیاز این شرکت 10 میلیارد ریال می‌باشد که برنامه‌ریزی‌شده است تا 5 میلیارد ریال توسط سرمایه‌گذاران تأمین گردد.

ارائه شرکت نارین ایده پاسارگاد
محصول این شرکت در حال حاضر گیم و اپلیکیشن می‌باشد. کیوان جعفری فشارکی، رئیس هیئت‌مدیره این شرکت اشاره نمودند که این شرکت به‌منظور توسعه فعالیت‌های خود در تمامی بخش‌ها، علاقه‌مند به جذب سرمایه می‌باشد. ازجمله محصولات این شرکت عبارت‌اند از: کلشن آف زامبی، رویای تاج و تخت، نبرد تانک‌ها، جواهر مزرعه، مارکوپولو، ماشین مبارز، شوتبال.
در حال حاضر با تولید و انتشار بازی‌ها و اپلیکیشن های مختلف، این شرکت توانسته است به بازار قابل‌توجهی در این صنعت دست یابد. سابقه فعالیت و فروش محصولات این شرکت به چندین سال بازمی‌گردد و برای بالاتر کردن میزان فروش و ارتقای سطح بازی‌ها به 10 الی 20 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری جدید نیاز است.

ارائه شرکت پیشگامان پژوهش آناهیتا
دکتر محمدرضا لرنژاد، مدیرعامل شرکت پژوهش آناهیتا اشاره کردند که در طرح ایشان ساخت مدل‌های سرطانی از بافت بیماران سرطانی در آزمایشگاه و تست داروهای ضد سرطانی و بررسی تأثیر آن‌ها بر روی مدل‌های سرطانی فرد، قبل از شروع درمان سرطان برای بهینه کردن درمان سرطان فردی و سالم‌سازی بیماران سرطانی با کمترین هزینه و عوارض انجام می‌شود.
ازنظر ایشان درمان باید شخصی محور باشد ولی بیماران سرطانی از داروهایی استفاده می‌کنند که بیش از 75 درصد آن‌ها خاصیت درمانی برای بیماری آن‌ها ندارد و می‌تواند برای بیماری آن‌ها عوارضی به همراه داشته باشد، به همین خاطر بر اساس دانش روز باید عمل کرد و بافت را خارج از بدن زنده نگه داشت و داروها را بر اساس بافت‌ها تجویز نمود.
بر اساس بررسی‌های صورت گرفته توسط این شرکت با توجه به رشد روزافزون بیماری‌های سرطانی و افزایش آگاهی جامعه نسبت به مضرات روش‌های درمانی موجود ازجمله شیمی‌درمانی، در صورت ایجاد کلینیک‌های فردی سازی درمان سرطان، بازار قابل‌توجهی برای این طرح تخمین زده می‌شود.
سرمایه موردنیاز برای ایجاد کلینیک موردنظر حدود 110 میلیارد ریال می‌باشد که 90 درصد از این سرمایه‌گذاری در بخش تهیه تجهیزات موردنیاز صرف خواهد شد.

ارائه شرکت پردازش مهر تیزهوشان (عضو مرکز رشد فناوری نخبگان پارک)
طراحی سایت پرمته یک ماشین مجازی است که به کاربر امکان می‌دهد به‌آسانی و با استفاده از قالب‌های اختصاصی و متنوع طراحی‌شده و ویرایشگر قدرتمندی که در اختیار او می‌گذارد، یک سایت زیبا، سریع و با امکانات مختلف راه‌اندازی کند، بدون آنکه به یک متخصص و یا دانش برنامه‌نویسی احتیاجی داشته باشد.
رئیس هیئت‌مدیره شرکت پردازش مهر تیزهوشان اشاره کردند که با استفاده از این نرم‌افزار، افراد به‌راحتی می‌توانند سایت‌های خود را به‌روزرسانی کنند.
این شرکت توسعه خود را در سه فاز برنامه‌ریزی نموده است که برای توسعه در فاز اول نیازمند سرمایه‌گذاری به میزان 1 میلیارد ریال می‌باشند که بخش عمده این مبلغ صرف فعالیت‌های تبلیغاتی خواهد شد.

ارائه شرکت چوب و کاغذ نانو تیمار (عضو مرکز رشد فناوری نخبگان پارک)
ترمووود فرآیندی است که در طی آن چوب الواری و برش خورده در شرایط خاص و با تکنولوژی پیچیده‌ای تیمار حرارتی می‌شود. در این فرایند دیواره سلولی چوب اصلاح گشته و رنگ چوب ترمووود به قهوه‌ای متمایل می‌شود.
مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ نانوتیمار با اشاره به ظرفیت تولید این نوع چوب در کشور، خاطرنشان کرد که هم‌اکنون میزان تولید این شرکت 12 تا 15 هزار متر ترمووود در سال است؛ اما ظرفیت اسمی خود را 35 هزار متر ترمووود اعلام نمودند.
در حال حاضر این شرکت به‌منظور توسعه فعالیت‌های خود نیازمند ایجاد کارگاه جدیدی با دو کوره تولید ترمووود به ظرفیت 50 هزار مترمربع در سال می‌باشد که سرمایه‌گذاری 10 تا 20 میلیارد ریالی را نیاز خواهد داشت.

ارائه شرکت طلوع باور جوانان پارس
این شرکت در زمینه تولید وندینگ یا پایانه‌های فروش فعالیت می‌کند. در حال حاضر این شرکت توانسته است بخش قابل‌توجهی از بازار این محصولات را در کشور به خود اختصاص داده و با سازمان‌های بزرگی قراردادهای فروش منعقد نماید.
در حال حاضر این شرکت برای تعدادی از محصولات خود از قبیل وندینگ قهوه نیازمند جذب سرمایه به روش عقد قرارداد مشارکت می‌باشد که در صورت وجود چنین سرمایه‌گذاری، پس از تولید و فروش محصولات تولیدشده، سود حاصل به اشتراک طرفین گذاشته خواهد شد.

ارائه شرکت فناوری پزشکی طبفا
این شرکت باهدف طراحی و پیاده‌سازی پروژه‌های دانش‌بنیان فناوری اطلاعات در صنعت پزشکی و خدمات درمانی با گرداوری مجموعه‌ای از پژوهشگران و دانشمندان جوان ایرانی تأسیس‌شده و در طول عمر فعالیت خود توانسته است محصولاتی از قبیل سیستم احضار پرستار هوشمند، مرکز تلفن بیمارستانی، پنل های کنار تخت بیمار و ... را تولید و به مرحله تجاری برساند.
بازار این شرکت به دو گروه بیمارستان‌ها و خانواده‌ها تقسیم می‌شود. این شرکت توانسته است از طریق فناوری IOT، برخی از تجهیزات بیمارستان‌ها و مواردی که در برخی خانواده‌ها جهت حفظ سلامت افراد نیاز می‌باشد را هوشمند سازی نماید. از منظر بازار فروش محصولات، این شرکت در دو جبهه فروش محصولات با برند خود و همچنین فروش محصولات با برند یکی از شرکت‌های نامدار در کشور به فعالیت می‌پردازد. بازار جذاب محصولات این شرکت موجب شده است در بدو ورود این شرکت به بازار، حجم قابل‌توجهی فروش را تجربه نماید.
سرمایه موردنیاز این شرکت برای توسعه فعالیت‌ها حدود 50 میلیارد ریال می‌باشد.


  • بازدیدکنندگان: 587
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ