اخبار
04 خرداد 1395
معاون پژوهشی وزیر علوم در مراسم افتتاحیه نشست شبکه سازی فناوری؛

معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: شبکه سازی نوآوری یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارشخبرنگار مهر، وحید احمدی امروز در دومین نشست بین المللی شبکه سازی فناوری که در حاشیه پنجمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس ۲۰۱۶ برگزار شد، گفت: امیدواریم ایران بتواند در عرصه های مختلف بین المللی حضور داشته باشد تا این حضور باعث تغییر روند شیب تولید علمی کشور شود.

وی با تاکید بر اینکه امسال، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و علم است، گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نیست بلکه معنای اقتصاد مقاومتی این است که کشور بر پایه آن پایدار بماند.

احمدی اظهار داشت: ایجاد فضاسازی بین المللی یکی از برنامه های کشور برای تحقق اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان به شمار می رود که خوشبختانه این فضا اکنون ایجاد شده تا بتوانیم در حوزه علم و فناوری در عرصه های بین المللی نقشی ایفا کنیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم افزود: شبکه سازی نوآوری یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان است از این رو ما نیازمند ایجاد فضایی هستیم که با استفاده از ظرفیت های داخلی و ظرفیت های بین المللی بهره ببریم.

وی با بیان اینکه تاکنون ۴ هزار شرکت دانش بنیان یا هسته فناور در کشور ایجاد شده است گفت: آمار شرکت های دانش بنیان تایید شده بیش از ۲۲۰۰ شرکت است.

وی درخصوص وضعیت تولیدات علمی کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۴.۸ میلیون نفر دانشجو، ۱۰۰ هزار هیات علمی و حدود ۸۰۰ هزار دانشیار تحصیلات تکمیلی در کشور مشغول به انجام فعالیت های علمی هستند.

معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار کرد: عدم حضور فعال در صحنه های بین المللی یکی از چالش های ما در عرصه علم و فناوری محسوب می شود که باید بتوانیم در عرصه های نوآوری و فناوری به گونه ای فعال باشیم که با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنیم.

احمدی با بیان اینکه وجود این چالش ها و خلاءها ناشی از تحریم ها بوده است، اظهار کرد: اکنون در فضایی هستیم که تفاهم نامه های قوی با کشورهای مختلف منعقد کرده ایم تا بتوانیم در توسعه فناوری نقشی ایفا کنیم.

وی افزود: یکی از چالش های ما در کشور عدم استفاده از تجارب بین المللی در عرصه فناوری بوده است که برگزاری نشست شبکه سازی نوآوری می تواند زمینه ای برای تبادل تجربیات ایران با کشورهای دیگر باشد.

معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به صادرات محصولات دانش بنیان گفت: از دو سال گذشته زمینه صادرات محصولات دانش بنیان را فراهم آورده ایم که آمارها نشان می دهد تا ۶ ماهه اول سال گذشته میزان این صادرات برابر با ۸۵ میلیون دلار بوده است.

احمدی افزود: بنا داریم شرکت های دانش بنیان با استاندارد های بین المللی را تجهیز کرده تا به این واسطه بتوانیم در صحنه های بین المللی نقش آفرینی کنیم.

وی تاکید کرد: همچنین امیدواریم در این نشست زمینه برای حضور فعال تر ایران در شبکه های علمی دنیا و منطقه فراهم شود.

  • بازدیدکنندگان: 1220
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ