اخبار
06 تیر 1395
گزارش روزنامه فرصت امروز از یک شتابدهنده در پارک فناوری پردیس

حمایت‌های معنوی و تسریع پروسه تولید و عملی شدن ایده‌های نو که توسط ایده‌پردازان ارائه می‌شود مسئله‌ای است که در همه جوامع به آن توجه ویژه‌ای می‌شود، در کشور ما نیز چند سالی است که بسیاری از مراکز شتابدهی به وجود آمده‌اند تا با پردازش ایده‌ها و آموزش ایده‌پردازان به این مسیر سرعت ببخشند.

مرکز نوآوری شتابدهی یاس یکی از این مراکز است که فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرده‌است. این مرکز برای حمایت از کارآفرینی مبتنی بر نوآوری و فناوری از کارآفرینان ایرانی حمایت می‌کند. حمایت از برگزاری رویدادهای مختلف کارآفرینی در سراسر کشور از جمله اهداف این مرکز است. جنبه دیگر فعالیت این شتاب‌دهنده کمک به ایجاد شتاب‌دهنده‌های نوآوری و فناوری برای کمک و گسترش کارآفرینی و ایجاد استارتاپ‌های پایدار است.

این مرکز با برگزاری رویدادهای مختلف به افراد خلاق و جویای کار کمک می‌کند تا هرچه زودتر ایده‌های خود را به منصه ظهور رسانده و با دید باز وارد بازار کار و شرکت‌های دانش بنیان شوند، آخرین رویدادی که این مرکز در حال برگزاری آن است رویداد دانشکار است.

نخستین دوره این طرح در راستای ایجاد اشتغال و کارآفرینی برای جوانان و کارآموزانی که قصد ورود به بازار صنعت از محیط دانشگاهی دارند، برگزار می‌شود. «فرصت امروز» سراغ علی پنیریان، مدیرعامل مركز نوآوری و شتابدهی یاس رفته تا از فعالیت‌های این مرکز بپرسد و همچنین طرح دانشکار را برای علاقه مندان تشریح کند.


شتاب‌دهنده‌ای برای استارتاپ‌های سخت‌افزاری

پنیریان ابتدا در خصوص حوزه اصلی فعالیت‌های این مرکز شتابدهی این‌گونه می‌گوید: مرکز شتابدهی نوآوری یاس تمرکز ویژه‌ای روی بحث‌های سخت‌افزاری دارد، در واقع حوزه‌ آی‌تی و پروژه‌های نرم‌افزاری که بیشتر محور اصلی سایر شتاب‌دهنده‌ها هستند برای ما مکمل کار محسوب می‌شوند. در واقع آی‌تی را به‌عنوان یک ابزار قدرتمند و جزئی جدانشدنی از کسب‌و‌کارهای امروز می‌دانیم اما حوزه تمرکز و فعالیت ما سخت‌افزار و ایده‌هایی است که بر مبنای سخت‌افزار بنا می‌شوند.

هدهد، سیمرغ و ققنوس به یاری ایده‌پردازان آمده‌اند

وی در خصوص مجموع فعالیت‌های این مجموعه می‌گوید: ما سه بخش اصلی برای فعالیت‌های این مرکز تعریف کرده‌ایم که به شرح زیر است:

1- مرکز رویدادهای هدهد: این مرکز مسئول برگزاری رویدادهای کارآفرینی و رویدادهای موضوعی است که بیشتر با هدف ترویجی و فرهنگ‌سازی در حوزه کسب‌و‌کار فعالیت می‌کند. رویدادهایی مثل دست به آچار و دانشکار برخاسته از این مجموعه است و کافه ایده یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مجموعه است که بسیاری از برنامه‌های محتوایی مثل یار مهربان، تماشاخانه و آن روی سکه را با هدف ارتباط و دوستی بین کارآفرینان و مدیران موفق و ناموفق برگزار می‌کند تا از تجربیات و علوم هم بهره بگیریم.

2- مرکز شتاب‌دهنده سیمرغ: مانند سایر مراکز شتاب‌دهی ایده‌ها وارد این مرکز می‌شوند و پس از ارزیابی‌های لازم وارد پروسه هشت ماهه جذب سرمایه‌گذار و تولید می‌شوند.

3- خدمات تجاری‌سازی ققنوس: در این قسمت برخی خدمات فیزیکی و تبلیغاتی برای فرآیند تجاری‌سازی در اختیار قرار می‌گیرد، همچنین در این مجموعه یک کارگاه ساخت و تولید هم فعالیت می‌کند تا ایده‌پردازان با استفاده از تجهیزات و کارگاه بتوانند نمونه اولیه محصول خود را بسازند.

و اما دانشکار

پنیریان در خصوص طرح دانشکار توضیح می‌دهد: اغلب دانشجوها بعد از گذراندن دوران تحصیلی خود و برای ورود به بازار کار مشکلات فراوانی دارند، از عدم توانایی برای شناخت بازار گرفته تا نوشتن رزومه و چگونگی هماهنگی با شرکت و فضای کار.

از این رو طرح دانشکار توسط مرکز ما و با حمایت پارک علم و فناوری پردیس طراحی و ارائه شده تا به‌عنوان دوره کارآموزی عملی به دانش‌آموختگان کمک کند راحت‌تر وارد شرکت‌های دانش بنیان برای کار شوند، در واقع با حضور در دانشکار شانس کارآموزان برای فعالیت و استخدام در شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش می‌یابد.

وی تصریح می‌کند: اجرای طرح دانشکار با هدف آشتی قشر دانشگاهی با صنعت کشور در جهت ایجاد اشتغال انجام می‌شود و اصلی‌ترین مخاطبان این طرح دانشجویان دارای واحد کارآموزی و همچنین دانشجویان و فارغ‌التحصیلان جویای کار هستند.

پروسه برگزاری دوره

مدیرعامل 
مرکز نوآوری شتابدهی یاس درخصوص چگونگی برگزاری این طرح می‌گوید: کل دوره 200 ساعت است که طی دو ماه برگزار می‌شود، در ابتدا شش کارگاه آموزشی در دو هفته در محل پارک فناوری پردیس برای آشنایی چهره به چهره با مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان و رزومه‌نویسی، گزارش‌نویسی و دفتر‌داری برگزار شده و پس از آن با اعطای گواهینامه‌ای از سوی ما کارآموزان به شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور با انتخاب خود و تایید مجموعه جهت اتمام دوره معرفی می‌شوند.

وی در آخر می‌افزاید: هزینه کل این دوره 700هزار تومان برآورد شده بود که با حمایت پارک فناوری پردیس و خدمات ما فقط 10درصد آن یعنی 70هزار تومان از کارآموزان دریافت می‌شود، دوره اول دانشکار از تاریخ 20 تیر ماه سال جاری با حضور 50کارآموز آغاز به کار می‌کند.

گزارشگر شکوفه میرزایی
  • بازدیدکنندگان: 1736
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 2 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ