اخبار
13 خرداد 1398

همچون برخی زیرمجموعه‌های سازمان‌ ملل متحد نظیر «یونیدو» و «یونسکو» که کارکردهای تخصصی خود را دارند؛ برخی دیگر از نهادهای وابسته‌ به این سازمان، رویکردی منطقه‌ای و جغرافیایی را پی‌گرفته‌اند. «اسکاپ» از جمله این سازمان‌های جغرافیایی است که مأموریت خود را در آسیا و اقیانوسیه دنبال می‌کند. در واقع اسکاپ، کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقيانوسيه است که از جمله نهادهای تابعه‌ی شورای اقتصادی اجتماعی سازمان ملل (اکوسوک) به شمار می‌آید. در خرداد ماه سال جاری، جمهوری اسلامی ایران به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، میزبان کشورهای عضو اسکاپ و برخی سازمان‌های بین‌المللی خواهد بود. به همین‌روی روابط عمومی پارک فناوری پردیس در گفتگو با احمدرضا علایی طباطبایی، مدیرکل دفتر تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه، تلاش کرده است تا جزییاتی از این برنامه مهم بين‌المللي را تبيين کند.

علایی درباره چگونگی طرح پیشنهاد برگزاري اين مجمع در كشورمان گفت: سال گذشته پیشنهاد تشکیل مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه براي رشد همکاری‌های حوزه‌ فناوری و نوآوری ميان کشورهای عضو اسکاپ، توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مطرح شد و مقرر گردید، اولین جلسه‌ی عمومی این مجمع تحت عنوانAsia Pacific Innovation Forum (APIF) به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار شود.

علایی با اشاره به اينكه هدف از برگزاری این نشست در ایران، در وهله‌ نخست آشنایی وزرا و مقامات كشورهاي عضو سازمان‌هاي بين‌المللي با دستاوردها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ علم و فناوری است، افزود: شبکه‌سازی و تبادل‌نظر بين متخصصان و صاحب‌نظران بین‌المللی و داخلی و نیز گسترش تجربیات در راستای ارتقای بحث سیاست‌گذاریِ علم و فناوری کشور، از جمله اهداف دیگر این نشست می‌باشد.

دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه با اشاره به اینکه نخستين نشست اين مجمع در تاریخ 21 و 22 خرداد ماه جاری در سالن اجلاس سران داير مي شود، افزود: براساس مصوبه‌ سازمان ملل متحد، نشست‌هاي ديگر به‌صورت دوره‌ای در کشورهای عضو برگزار خواهد شد. همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پی آن است که با امضای سند همکاری، نسبت به برگزاری و میزبانی این مجمع در سال‌های آتی نیز اقدامات لازم را صورت دهد.

وی اظهار داشت: پس از تصویب سازمان ملل نسبت به برگزاری نخستین نشست در ایران، دعوت‌نامه‌هایی تدوین و با امضای مشترک رییس اسکاپ و دكتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کلیه‌ی اعضاء و سایر سازمان‌های بین‌المللی ارسال شد. در این راستا 62 دعوت‌نامه برای وزرای علم و فناوری و حوزه‌های مربوطه‌ی کشورهای عضو و همچنین 25 دعوت‌نامه جهت سازمان‌های بین‌المللیِ مرتبط با این حوزه، بابت دعوت به حضور در نشست مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه، ارسال شد.

علایی اضافه کرد: ‌همچنین از 50 سخنران بین‌المللی جهت شرکت در بخش‌های مختلف برنامه و نیز طیف گسترده‌ای از مجموعه‌های مرتبط با زیست‌بوم نوآوری و فناوری، از جمله پارک‌های فناوری، مراکز رشد، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان براي مشاركت در اين رويداد دعوت به‌عمل آمده است.

وي با بيان اينكه نشست مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه صبح روز 21 خرداد ماه در سالن اجلاس سران به‌ صورت رسمی افتتاح و پس از آن دستور جلسات مجمع پيگيري مي‌شود، افزود: این نشست در روز دوم به منظور بازدید مهمانان از نمایشگاه اینوتکس 2019، در سالن خلیج فارس نمایشگاه‌ بین‌المللی تهران، و با پنل‌های تخصصی تحت عنوان «خط‌مشی دولت‌ها در ارتقای استارت‌آپ‌ها»، «زنان و نقش آنان در توسعه‌ی نوآوری و فناوری»، «پارک‌ها و مراکز رشد و فناوری»، «سرمایه‌گذاری در فناوری و نوآوری»، «نوآوری‌های برخاسته از بستر جامعه» و «همچنین همکاری‌های جنوب جنوب» ادامه خواهد یافت.

به گفته دبیر مجمع نوآوری آسیا و اقیانوسیه، پيش از آغار بكار رسمي مجمع، مهمانان از مراکز تخصصی همچون کارخانه‌ نوآوری آزادی، کارخانجات تولید دارو و تجهیزات پزشکی و سایر مراکز و سازمان‌هایی که سابقه‌ تخصصی در این حوزه دارند، بازديد مي‌كنند.


  • بازدیدکنندگان: 339
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ