اخبار
27 بهمن 1398
گفتگوی جام جم با سید علی هزاوه معاون امور فناوری پارک فناوری پردیس

با تحول عظیم فضای کسب وکار جهانی و شکل گیری زیست بوم جدید کسب وکار در چند دهه اخیر، اجزای جدیدی برای تکمیل و توسعه این زیست بوم طراحی و معرفی شدند. اجزایی که اگرچه در روزهای ابتدایی ماهیت ناشناخته ای مانند سفینه های فضایی برایمان داشتند، امروز به رایج ترین ملزومات فضای کسب وکار کشورها تبدیل شده اند. در کشور ما نیز احداث پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر، شتابدهنده ها، کارخانه های نوآوری در طی دو دهه گذشته موجب فرهنگ سازی اقتصاد دانش محور و فناوری محور و همچنین رونق هرچه بیشتر کسب وکارهای خلاقانه، نوآورانه و دانش بنیان شده است. پارک فناوری پردیس از جمله اولین مجموعه هایی است که براساس تجارب زیست بوم های کسب وکاری جدید دنیا مانند «سیلیکون ولی» ایالات متحده فعالیتش را از ابتدای دهه ۸۰ آغاز کرده است. هدف از شکل گیری این مجموعه ایجاد فضای مساعد و پویا برای همکاری مجموعه های مختلف فناور در نزدیکی تهران بوده و طی ۲۰ سال فعالیتش تلاش کرده تا آنجا که می تواند این فضا را به آرمان شهر فعالان حوزه فناوری نزدیک کند. هر چند که در این مسیر با انتقادهایی نیز مواجه بوده است. در روزهای گذشته این مجموعه با انتشار فراخوانی از واگذاری اراضی جدیدی در فاز سومش خبر داد. فرصتی که می تواند امکان رشد و توسعه مناسبی را برای صاحبان کسب وکارهای فناور و نوین کشور فراهم کند. در گفت وگو با سید علی هزاوه، معاون امور فناوری پارک فناوری پردیس، جزئیات این فراخوان را جویا شدیم تا اگر شما نیز در حوزه فناوری های نوین فعالیت می کنید و به دنبال توسعه فضای کسب وکارتان هستید، این فرصت را برای دریافت اراضی در فضای فناورانه پارک پردیس از دست ندهید.

پارک فناوری پردیس بزرگ ترین پارک فناوری کشور است که با مجوز شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۴ به عنوان زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری تعدادی از دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی کشور با هدف تجاری سازی دستاوردهای فناوران و ایجاد بستر مناسب برای رشد فناوری و توسعه بازار شرکت های دانش بنیان تاسیس شده است. در حال حاضر دو فاز اول و دوم این مجموعه به بهره برداری رسیده و با میزبانی بیش از ۲۰۰ شرکت فعال در حوزه فناوری های نوین امکان اشتغال حدود ۳۵۰۰نیروی متخصص کشور را فراهم آورده است.

سید علی هزاوه، معاون امور فناوری پارک، با اشاره به فضای هم افزایی و تعاملی شکل گرفته در پارک پردیس به جام جم می گوید: «کنار هم قرار گرفتن شرکت ها و مجموعه های نوپای فعال در حوزه های تخصصی فناوری در کنار مجموعه های خدماتی تخصصی و همچنین فراهم آوری امکانات رفاهی و حمایتی مختلف، فضای داخلی پارک فناوری پردیس را به زیست بوم کاملی برای کسب وکارهای نوین تبدیل کرده است.» وی در خصوص شرکت های مستقر در این مجموعه توضیح می دهد: «در حال حاضر امکان سه نوع عضویت در پارک برای سه دسته کسب وکارهای نوپا، متوسط و بزرگ فراهم شده است. کسب وکارهای نوپا یا صاحبان ایده های جدید که در حال تثبیت ایده خود و شکل دهی شرکت هستند می توانند با استقرار در مرکز رشد پارک طی دوره ای سه ساله خود را برای ورود مستقل به دنیای کسب وکار آماده کنند. شرکت های متوسط و بزرگ نیز از مجموعه هایی هستند که بر اساس فعالیت های تخصصی شان امکان عضویت در پارک فناوری پردیس را داشته و می توانند به دو شکل استیجاری یا مالکیت اراضی و ساخت مجموعه خود در این فضا فعالیت کنند.»

معاون فناوری پارک در خصوص حوزه فعالیتی شرکت های مستقر در پارک فناوری پردیس به جام جم می گوید: «برخلاف تصوری که به اشتباه در بسیاری از افراد شکل گرفته، «دانش بنیان بودن» شرط امکان استقرار در فضای پارک نیست. بلکه فعالیت شرکت باید در چارچوب فناوری های پیشرفته مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات پزشکی، داروسازی، مکانیک، اتوماسیون، فناوری نانو، زیست فناوری و سایر فناوری های جدید قرار بگیرد.»

انواع عضویت در پارک پردیس

سید علی هزاوه با اشاره به شکل های مختلف عضویت در این مجموعه، به جام جم می گوید: «همان گونه که اشاره شد در حال حاضر به سه شکل امکان عضویت در پارک فناوری پردیس فراهم شده است. در شکل اول که مختص کسب وکارهای نوپا است، صاحبان ایده یا شرکت های نوپا در مرکز رشد پارک مستقر می شوند. در این حالت با توجه به ماهیت حمایتی مرکز رشد، شرکت ها در بازه ای سه ساله فرصت دارند تا خود را برای ورود به دنیای کسب وکار آماده کنند. اما در دو حالت دیگر استیجاری و واگذاری اراضی عضویت شرکت های مستقر به صورت سالانه براساس گزارش عملکردشان بررسی می شود و در صورت احراز شرایط لازم به صورت نامحدود قابل تمدید است.» به گفته معاون فناوری پارک پردیس، تمدید عضویت شرکت ها منوط به فعال بودن مجموعه و فعالیتش در راستای حوزه ای که بر اساس آن عضویت پارک را اخذ کرده خواهد بود و در صورتی که نتواند مجوز عضویت خود را تمدید کند، از هیچ یک از مزایای استقرار در پارک فناوری بهره مند نخواهد شد. به عبارت دیگر صرف خرید اراضی و استقرار شرکت در این مجموعه نمی توان از مزایای قانونی و رفاهی پارک فناوری پردیس بهره مند شد.

مزیت های حضور در پارک علم و فناوری

در دنیای کسب وکارهای امروزی افزایش دامنه ارتباطات، یکی از کلیدی ترین نکات موفقیت به شمار می رود. بر این اساس، استقرار در فضای مجموعه هایی مانند پارک های علم و فناوری می تواند امکان تعامل را در حوزه ‍ های تخصصی کاری میان واحدهای کسب وکاری به خوبی فراهم کند. اما آیا استقرار در پارک فناوری به ویژه خرید زمین و ساخت مجموعه کسب وکاری در آن تنها به همین مزیت محدود خواهد بود؟ هزاوه در پاسخ به جام جم توضیح می دهد: «مزایای عضویت در پارک فناوری پردیس به چند دسته تقسیم می شود و معمولا صاحبان کسب وکارهای فناور به دنبال دستیابی به این مزیت ها در پارک پردیس مستقر می شوند.»

نزدیکی و دسترسی مناسب به تهران، برگزاری رویدادهای تخصصی و امکان بازدید مسوولان و گروه های تجاری داخلی و خارجی از تمام مجموعه های فعال پارک بدون داشتن رانت ویژه یا سلیقه شخصی، بهره مندی از ارتباطات گسترده پارک با نهادها و سازمان های دولتی، تامین تاسیسات زیربنایی، خدمات رفاهی برای کارکنان مجموعه مانند سرویس ایاب و ذهاب، مجموعه ورزشی، فروشگاه زنجیره ای، هتل، نزدیکی به مناطق صنعتی کمرد و خرمدشت به منظور تامین نیازها و برون سپاری تولیدی و صنعتی و همجواری با شهر جدید پردیس و امکان استفاده از خدمات شهری آن از جمله امکاناتی است که هزاوه از آنها یاد کرده و خاطرنشان می کند که این امکانات در طول سال های فعالیت مجموعه روزبه روز گسترده تر شده تا شئون مختلف کار و زندگی در کنار هم در این مجموعه محقق شوند. مطمئنا تا چند سال آتی نیز شاهد رشد چشمگیری در این زمینه در زیست بوم کسب وکاری پردیس خواهیم بود. به گفته معاون فناوری پارک فناوری پردیس، افق توسعه این مجموعه فناور هزار هکتار خواهد بود که در حال حاضر ۶۰ هکتار آن در قالب سه فاز ۱تا ۳ محقق شده است.

وی در ادامه می افزاید: «مزایای قانونی در نظر گرفته شده برای شرکت های عضو پارک فناوری، مهم ترین مزیت استقرار در این فضا به شمار می رود. مزایایی مانند معافیت های مالیاتی، معافیت از عوارض متداول کشور از جمله مزایای تاثیرگذار عضویت در پارک هستند. همچنین قوانین اشتغال در مناطق آزاد تجاری در مورد افراد شاغل در این مجموعه نیز حاکم است. برخورداری از امتیازات ویژه شرکت در مناقصات و همچنین بهره مندی از تسهیلات نظام وظیفه، تسهیلات دریافت تاییدیه ها، گواهی نامه های بین المللی، ثبت مالکیت فکری و شرکت در نمایشگاه های داخلی و بین المللی از دیگر مزیت های عضویت در پارک فناوری پردیس به شمار می رود.»

مکث
واگذاری اراضی در فاز سوم پارک فناوری

مراسم کلنگ زنی و آغاز عملیات آماده سازی اراضی فاز سوم پارک فناوری پردیس با نام «پردیس کارآفرینی» و ۲۱ هکتار وسعت، در شهریور سال ۹۸ همزمان با هفدمین اجلاس سالانه پارک، برگزار شده بود و در هفته اول بهمن ۹۸، فراخوان واگذاری اراضی این فاز منتشر شد. بر اساس این فراخوان، متقاضیان می توانند با مراجعه به وبگاه پارک فناوری پردیس به نشانی techpark.ir از ۶ بهمن تا ۵اسفند درخواست خود را ثبت کنند.

معاون فناوری پارک در خصوص تعداد قطعات آماده واگذاری در فاز جدید تصریح می کند: «در این فراخوان تعداد ۳۵ قطعه زمین از قطعات پردیس کارآفرینی واگذاری خواهند شد. مساحت این قطعات بر اساس نیاز متقاضیان بین ۵۵۰ تا ۲۵۰۰ مترمربع خواهد بود. حتی در صورت احراز شرایط لازم امکان تجمیع قطعات و واگذاری قطعات بزرگ تر نیز وجود خواهد داشت.» وی همچنین در خصوص اولویت واگذاری این اراضی توضیح می دهد: «ما به دنبال جذب بهترین شرکت ها چه از لحاظ دانش و فناوری و چه ظرفیت سودآوری اقتصادی در پارک پردیس هستیم. در این فراخوان حوزه هایی مانند تجهیزات پزشکی پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، الکترونیک، کنترل و ابزار دقیق و خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی با فناوری پیشرفته در اولویت واگذاری خواهند بود؛ با این وجود تمام کسب وکارهای فعال در حوزه سایر فناوری های پیشرفته نیز می توانند تقاضای خود را اعلام کنند.» وی در ادامه در پاسخ به پرسش جام جم در مورد امکان استقرار استیجاری در فاز سوم می گوید: «در حال حاضر فقط امکان واگذاری اراضی در این فاز فراهم شده است و متقاضیان فضاهای استیجاری پارک باید از فضاهای موجود در فاز اول و دوم استفاده کنند.»

به گفته هزاوه، شرایط فراهم شده در این فراخوان در طول سال های فعالیت پارک فناوری پردیس بی سابقه بوده و فرصت بسیار خوبی را برای فعالان حوزه فناوری به وجود آورده تا با بهره مندی از تخفیف های ویژه در نظر گرفته شده، بتوانند فضای مورد نیاز برای توسعه کسب وکارشان را با شرایط پرداخت متنوع نقد و اقساط در این زیست بوم پویای کسب وکارهای نوین تهیه کنند. وی همچنین به امتیاز دیگر این طرح اشاره کرده و می افزاید: «در این فراخوان تلاش شده تا حمایت مضاعفی از شرکت های جوان و اقتصاد دانش بنیان صورت بگیرد. بر این اساس شرکت های دانش بنیان علاوه بر تخفیفات درنظر گرفته شده، از امتیازات بیشتری نظیر تسهیلات سرمایه گذاری برای خرید و ساخت واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی با توجه به ضوابط صندوق نوآوری و شکوفایی و با عاملیت صندوق توسعه فناوری های نوین (مستقر در پارک) بهره مند شوند. همچنین روند ارزیابی آنها نیز با سهولت بیشتری پیش خواهد رفت.»

معاون فناوری پارک همچنین درخصوص زمان واگذاری این اراضی می افزاید: «در تلاش هستیم تا با حداکثر سرعت فرآیند ارزیابی تقاضاها را پیش ببریم و در صورت امکان تا پایان سال ۹۸ تمامی ۳۵ قطعه را به واجدان شرایط واگذار کنیم. افراد واجد شرایط نیز براساس نوع قراردادشان طی ۱۲ تا ۲۴ ماه فرصت خواهند داشت تا ساخت مجموعه خود را به اتمام رسانده و فعالیت خود را در واحد واگذار شده آغاز کنند.»


شایان ذکر است، علاقه‌مندان به حضور در فاز سوم پارک فناوری پردیس، می توانند از طریق نشانی http://techpark.ir/content.php?pagename=faze3 شرایط فراخوان را مطالعه و اقدام به ثبت نام نمایند.

 

  • بازدیدکنندگان: 161
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ