اخبار
30 تیر 1395
یادداشت رییس مرکز فن بازار ملی ایران در روزنامه جام جم؛

فن بازار، محلی به منظور مبادلات فناوری است و نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات فناوری به عرضه‌کنندگان، متقاضیان، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران در بازار فناوری دارد. ما پروژه‌های ملی و بین‌المللی مختلفی در پارک داریم. فن بازار، پروژه ملی عرضه و تقاضا در پارک فناوری پردیس است. این طرح سال83 در پارک راه‌اندازی شد. یکی از کارهای این پروژه کمک به بازاریابی محصولات شرکت‌های مستقر در پارک است.

بحث انتقال فناوری از خارج به داخل کشور یا انتقال فناوری‌های مورد نیاز در کشور موضوع دیگری است که این طرح دنبال می‌کند. جذب سرمایه برای طرح‌های حوزه فناوری و ایجاد بانک اطلاعات فناوری کشور از دیگر فعالیت‌های فن بازار است. این پروژه یک طرح ملی است که فقط وابسته به فضای پارک نیست. سرمایه، فناوری، اختراع، طرح صنعتی، نشان تجاری و... مواردی است که در این بازار میان طرفین عرضه و تقاضا مبادله می‌شود و طرفین وارد تعامل تجاری می‌شوند. ما در همه حوزه‌های فناوری، شرکت‌های توانمندی داریم که کنار هم هستند و آزمایش خود را پس داده‌اند. اکنون می‌توان طرح‌هایی انجام داد که به تعامل چند صنعت و فناوری مختلف نیاز دارد.

یکی از کارهای فن بازار، عرضه اختراعات دانشجویان به بخش صنعت است. ساز و کاری به نام بازار دارایی فکری، اختراعات افراد را پس از ارزیابی فنی روی تابلوی بازار می‌برد و سپس سرمایه‌گذار روی آن سرمایه‌گذاری می‌کند. ما به دنبال این هستیم که فناوری در دست مخترع باقی نماند و وارد صنعت شود.

رویدادهایی نیز در پارک برگزار می‌شود که این عرضه و تقاضا را کنار یکدیگر قرار دهد. جشنواره اختراعات، یکی از این رویدادهاست که در حوزه‌های مختلف تخصصی برگزار می‌شود و قراردادهایی از دل این جشنواره‌ها درمی‌آید. بعضی محصولات حوزه دانش‌بنیان مستقیم به دست مشتری می‌رسند. ما در تلاش هستیم با کمک بازارهای مجازی چنین محصولاتی را از طریق این بازارها عرضه کنیم.

اکبر قنبرپور

رئیس مرکز فن بازار ملی ایران


 

  • بازدیدکنندگان: 1155
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ