اخبار
22 آذر 1396
از شرکت های ایرانی برای صادرات محصولات باکیفیت به افغانستان استقبال مي‌كنيم؛

معاون سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در تهران ضمن بازدید از پارک فناوری پردیس بر لزوم همکاری های بیشتر دو کشور تاکید کرد و گفت: واردات افغانستان از ایران رقمی بالغ بر 3 میلیارد دلار تا 8 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که ما تمایل داریم این رقم به بیشترین ظرفیت خود نزدیک شود.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، هارون نجم‌پور معاون سفیر ج.ا.افغانستان درتهران و مستشار وزیر مختار در بازدید از پارک فناوری پردیس و برخی شرکت های مستقر گفت: ایران شریک اول اقتصادی افغانستان در منطقه است، این نقش تا سال گذشته توسط کشور پاکستان ایفا می شد اما زمینه‌های همکاری و مشترکات فرهنگی ایران و افغانستان بسیار زیاد است و می‌توان آن را زمینه‌ساز همکاری‌های آتی کرد.

وی ضمن اظهار تمایل برای ارتباط بیشتر با ایران اعلام کرد: ایران و افغانستان دو کشور دوست و همسایه هستند که پتانسیل های زیادی برای همکاری بیش از پیش دارند فقط باید یکدیگر را دریابند و زمینه های ارتباط بیشتر را فراهم کنند.

نجم پور به نقش بندرچابهار در صادرات محصولات ایران به افغانستان تاکید کرد و گفت: بندر چابهار در جنوب ایران به منظور صادرات محصولات به افغانستان بسیار حایز اهمیت است.

معاون سفیر جمهوری اسلامی افغانستان همچنین اظهار کرد: ایران در زمینه درمان و پزشکی موفقیت های چشم گیری داشته است که همین موضوع می تواند زیربنای روابط بیشتر از خدمات ایران برای مردم افغانستان باشد. وی تاکید کرد: در حال حاضر روزانه هزار نفر برای توریست درمانی به هند می‌روند که از نظر ما آن‌ها باید به ایران و به شهرهایی مانند مشهد مقدس برای انجام درمان‌های پزشکی خود سفر کنند.

نجم پور در خصوص ظرفیت های افغانستان برای شرکت های ایرانی به جمعیت 33میلیونی این کشور اشاره کرد و گفت: سرشماری دقیقی در حال حاضر از جمعیت افغانستان در دسترس نیست اما جمعیت این کشور در حدود 33 میلیون نفر تخمین زده می‌شود که این موضوع نشان از بازار بزرگ بالقوه برای صادرات محصولات باکیفیت ایرانی به افغانستان دارد.

وی همچنین از برنامه های آینده این کشور برای بهبود اوضاع این چنین گفت: در افغانستان قصد داریم از طریق ساماندهی به وضعیت اقتصادی به تامین امنیت کشور برسیم.

  • بازدیدکنندگان: 702
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ