اخبار
08 اسفند 1394
رشد فناورانه با سرآمدان و نخبگان محقق می‌شود؛

مرکز رشد فناوری نخبگان كه در پارک فناوری پردیس واقع شده است، با ایجاد بستری مناسب جهت تجاری‌سازی نتایج تحقیقات، ایجاد زمینه کارآفرینی و نوآوری، رونق اقتصاد منطقه و... به تیم‌ها و گروه‌های کاری متخصص و فعال صاحب ایده‌های برتر کمک می‌کند.

به گزارش روابط عمومي پارك فناوري پرديس، شرکت‌های کوچک و متوسط فناور با تکنولوژی پیشرفته، نقش بسیار موثری در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و به تبع آن کارآفرینی دارند. توسعه این شرکت‌ها در گرو ایجاد زیرساخت‌های لازم برای کاهش خطرپذیری آنها در دوران شروع فعالیت خود است.

یکی از این زیرساخت‌ها، مراکز رشد واحدهای فناوری یا انکوباتورها هستند. مرکز رشد واحدهای فناوری برای کارآفرینان و واحدهای کوچک و نوپا که با تکیه بر علم، تخصص و فناوری دارای ایده‌های قابل تجاری شدن هستند، مشاوره‌های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات مناسب را برای رشد و ارتقای آنها ارائه داده و آنها را برای حضور مستقل و مؤثر در صحنه فناوری آماده می‌کند.

اما نکته مهم‌تر از ایده و طرح جذاب و خلاقانه و نوآور، وجود یک تیم کاری منسجم و هماهنگ و کامل جهت اجرای صحیح ایده است.

واحدهای فناوری نوپا طی دوره حضور در مرکز رشد، با استفاده از دستاوردهای تحقیقاتی، به منظور دستیابی به دانش فنی و آمادگی برای تولید محصول یا خدمات، تلاش خواهند کرد. در این دوره، مرکز رشد علاوه بر ارائه امکانات و خدمات پشتیبانی، هدایت و نظارت بر روند پیشرفت این واحدهای فناوری را نیز به عهده خواهد داشت.

ارائه خدمات تخصصی، امکانات فضا و استقرار، وجود شبکه گسترده همکاران (خصوصی و دولتی)، بخشی از مزایای ویژه این مرکز است.

در حال حاضر پذیرش در این مرکز در حوزه‌های برق و الکترونیک، مکانیک پیشرفته، تجهیزات پزشکی، مواد جدید و نوترکیب، IT و ICT مورد پذیرش است.

براي تشريح بيشتر موضوع مهندس سيدعلي هزاوه، مدير مركز رشد فناوري نخبگان پارك فناوري پرديس به ابهامات پاسخ مي‌دهد:

پذیرش در مرکز رشد فناوری چگونه است؟
فراخوان عضویت به‌صورت مقطعی و چند نوبت در سال انجام می‌شود. این فراخوان با اطلاع‌رسانی به صورت عمومی و نامه‌نگاری به مراکز مرتبط نظیر دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و ... و همچنین در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده‌ای اطلاع‌رسانی می‌شود.

متقاضیان عضویت در مرکز با تکمیل و ارسال فرم اولیه تقاضای عضویت، با ارائه کلیاتی راجع به تیم کاری و طرح و ایده مورد نظر، در فرآیند شرکت می‌کنند.

در صورت تأیید اولیه طرح، جلسه معارفه و آشنایی با پارک به صورت عمومی برگزار می‌شود. (دعوت از متقاضیان)
در مرحله اول جلسه‌ای با حضور کارآفرینان متخصص در حوزه‌های مربوطه با رویکرد فنی و تخصصی، برای ارزیابی تیم و طرح برگزار می‌شود. (زمان ارائه 7 دقیقه(
در صورت تأیید در جلسه اول، جلسه‌ای با حضور کارآفرین و سرمایه گذار برگزار می‌شود تا طرح از جنبه‌های بازار و فنی مورد تأیید قرار گیرد.
با توجه به محدودیت فضا و تعداد درخواست‌های رسیده، طرح‌های برتر جهت استقرار در مرکز برگزیده می‌شوند. و سایر تیم‌ها به سایر مراکز زیرمجموعه پارک برای ادامه فعالیت خود راهنمایی می‌شوند.
یک متقاضی در صورتی‌که این فرآیند را باموفقیت بگذراند، به دوره رشد مقدماتی وارد می‌شود تا به تکمیل تیم و طرح و ... بپردازد.

معیارهای ارزیابی تیم‌های فناوری برای ورود به دوره
برخی ازمعیارهای ارزیابی تیم‌های فناوری برای ورود به دوره پیش‌رشد توانمندی تیم از نظر تخصص و توان علمی و تناسب آن با ایده و موضوع کاری، امکان‌پذیری ایده و زمینه کاری پیش‌بینی شده، توجیه و توسعه اقتصادی ایده و همچنین مراحل برنامه کاری پیش‌بینی شده در دوره رشد مقدماتی است.

طی فراخوان گذشته حدود 70 درخواست برای عضویت در مرکز رشد فناوری نخبگان واصل شد که پس از برگزاری جلسه مصاحبه فنی حدود نیمی از این درخواست‌ها به جلسه مصاحبه تجاری و بازار راه یافتند. در نهایت 27 تیم و شرکت نوپا مجوز حضور در مرکز را به‌دست آوردند.

خدمات مورد ارائه مرکز به واحدهای فناوری
خدماتی که معمولاً در مرکز رشد به واحدهای فناوری ارائه می‌شود به این شرح هستند:منتورینگ و راهبری که بهره‌مندی از تجربه کارآفرینان متخصص به منظور راهبری برای به ثمر رساندن اهداف با رویکرد تجاری‌سازی را شامل می‌شود. نظارت دقیق و عارضه یابی شرکت‌ها و ارائه راهکار برای رفع آن و نظارت بر نحوه عملکرد شرکت برای دستیابی به اهداف تدوین شده. همچنین مشاوره‌های مدیریتی، مالی و بازرگانی، خدمات حسابداری و حقوقی، برگزاری سمینار و یا کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز برای شرکتهای تازه تأسیس.

ارائه خدمات فنی و مهندسی، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی، خدمات اجاره فضا، دسترسی به تلفن و دورنگار، میز و صندلی، کارپردازی و خدمات دبیرخانه‌ای، امكان استفاده از اتاق‌های جلسات و کنفرانس، تجهیزات سمعی و بصری و دستگاه‌های فتوکپی و تکثیر. دسترسی به اینترنت، کتابخانه و مراکز اطلاع‌رسانی و نرم‌افزارهای رایانه‌ای. امکان استفاده از اعتبارات خدماتی وتحقیقاتی، کمک به دسترسی به منابع مالی و جذب سرمایه‌گذاران، تسهیل در جذب طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی از جمله دیگر این خدمات است.

رشد و پیش رشد چیست؟
دوره رشد مقدماتی دوره‌ای حداکثر 6 ماهه است که در آن به افراد و یا گروه‌های مستعدی که دارای ایده‌های نوآورانه هستند، مشاوره و آموزش‌های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری و تیم سازی، تثبیت ایده کاری و هویت حقوقی مستقل داده می‌شود. در صورت موفقیت در این دوره مقدماتی و کسب حد نصاب لازم و تدوین برنامه کاری (نقشه راه)، واحدهای نوپا می‌توانند متقاضی استقرار در مرکز رشد و دوره رشد شوند. زمان این دوره در شرایط خاص تا 9 ماه قابل افزایش است.

دوره رشد دوره‌ای است حداکثر 3 ساله که طی آن واحدهای فناوری مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز رشد خارج می‌شوند. شرکت‌ها پس از این دوره از نظر مالی، منابع انسانی، توسعه محصول، ورود به بازار، اخذ مجوزهای لازم و سایر مواردی که نیاز به توسعه و ارتقا دارد به وضعیت مطلوب و مناسبی رسیده و آمادگی ورود به عرصه تجارت را خواهند یافت.

مزایای عضویت در مرکز رشد برای شرکت های فناور
مزایای استقرار در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس ایجاد هم‌افزایی، بهره‌مندی از حمایت مالی، بهره‌مندی از اعتبار خدماتی و بهره‌مندی از مزایای حضور در پارک را شامل می‌شود.

ایجاد هم‌افزایی به منظور قرار گرفتن محققین در یک فضای توسعه فناوری با امکان تبادل افکار مستمر با دیگر محققین و مؤسسات فناوری از جمله عوامل مؤثر در هم افزایی است.
بهره‌مندی از حمایت مالی شامل بهره‌مندی از اعتبار خدماتی جهت پرداخت بخشی از هزینه‌های اسکان، خرید تجهیزات و استفاده از خدمات پشتیبانی (در صورت تصویب در شورای مرکز رشد و مطابق آیین نامه مربوطه) است.
همچنین دیگر زیرمجموعه‌های خدمات مالی بهره‌مندی از اعتبار فن‌آوری (در صورت تصویب برنامه کاری و به شرط تصویب شورای مرکز رشد و مطابق آیین‌نامه مربوطه) و تسهیل در بهره‌مندی از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی (با تسریع در فرآیند دانش بنیان شدن شرکت‌ها) محسوب می‌شود.
بهره‌مندی از مزایای حضور در پارک نیز شامل پشتیبانی دولت بخصوص معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعامل نزدیک و عالی با مهمترین دانشگاه فنی خاورمیانه (دانشگاه صنعتی شریف) و امکان بهره‌برداری از شبکه وسیع همکاران داخلی و خارجی پارک در بیش از 40 مرکز علمی، پژوهشی، تجاری، بازرگانی و فناوری است.

همچنین مزایا و معافیت‌های قانونی موجود (ماده ۴۷ قانون برنامه چهارم توسعه کشور و ماده 9 قانون حمایت از شرکتهای دانش بنیان) از جمله مزیت‌های حضور در پارک فناوری پردیس معاونت علمی برشمرده می‌شود.
معافیت مالیاتی به مدت 15 سال برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک و مرکز رشد صورت می‌گیرد. از جمله این معافیت‌ها معافیت عملکرد سالیانه، معافیت قراردادها و معافیت پرسنل است.

معافیت از کلیه عوارض معمول کشور، عدم شمول قانون کار جهت اشتغال نیروی انسانی در پارک و بهره‌مندی از مزایای قانونی سرمایه گذاری خارجی و تبادلات مالی همانند مناطق آزاد در پارک دیگر مزایا هستند.
بهره‌مندی از خدمات اداری، اطلاع‌رسانی، پشتیبانی فنی، خدمات مشاوره‌ای و آموزشی و سایر خدمات تخصصی مرکز خدمات تخصصی و فن بازار ملی ایران و حتی خدمات منتورینگ و راهبری که توسط شبکه کارآفرینان متخصص و با تجربه ایجاد شده است از جمله دیگر خدمات در نظر گرفته شده برای شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک پردیس معاونت علمی هستند.

پذیرش شرکت‌های فناور جدید
با توجه به تمام شرایطی که برای مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس معاونت علمی و ویژگی‌ها و مزایای در نظر گرفته شده برای شرکت‌های فناور پذیرش شده در این مرکز، مرکز رشد عضوهای جدید را برای سال آینده پذیرش خواهد کرد.

متقاضیان جهت عضویت در مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس تا 15 اسفندماه سال جاری برای ثبت نام فرصت دارند.

مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان پارک فناوری پردیس در این راستا گفت: تیم‌ها و شرکت‌های نوپای فعال در حوزه‌های برق و الکترونیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکانیک پیشرفته و مکاترونیک، تجهیزات پزشکی، پرینترهای سه بعدی و تولید دیجیتال و نانو مواد می‌توانند درخواست خود را از طریق سایت مرکز رشد فناوری نخبگان به آدرس www.techelite.ir برای این مرکز ارسال کنند.

سید علی هزاوه افزود: وجود تیم کاری کارآفرین، متخصص و با انگیزه، طرح فناورانه با قابلیت تجاری‌سازی و برنامه کاری منسجم از الزامات عضویت در مرکز رشد است.

وی در ادامه در خصوص مراحل پذیرش متقاضیان اعلام کرد صاحبان طرح با تکمیل و ارسال فرم اولیه تقاضای عضویت و با ارائه اطلاعاتی در مورد تیم کاری و طرح مورد نظر، در فرآیند عضویت قرار می‌گیرند و در صورت تأیید اولیه طرح، جلسه معارفه و آشنایی با پارک فناوری پردیس معاونت علمی و مرکز رشد به صورت عمومی برگزار می‌شود.

به گفته مدیر مرکز رشد فناوری نخبگان در گام بعدی با حضور متخصصان مربوطه جلسات مجزایی با صاحبان طرح‌ها برگزار می‌شود تا طرح‌ها از جنبه‌های بازار و فنی مورد تأیید قرار گیرد.

  • بازدیدکنندگان: 1930
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ