اخبار
19 خرداد 1398
با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور

هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری (اینوتکس 2019) بعدازظهر امروز با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در ابتدای مراسم افتتاحیه اکبر قنبرپور، دبیر هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری درباره تاریخچه، نحوه شکل‌گیری و اهداف این رویداد گفت: تا سال 2016 رویکرد این نمایشگاه، انتقال فناوری بود ولی از این سال به بعد رویکرد اینوتکس به ارتقا اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور تغییر جهت داد.

وی افزود: در سال 2018 نسل جدید اینوتکس رونمایی شد که رویدادی با حضور تمام ارکان و اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور بود. امسال نیز اینوتکس 2019 را با شعار «اکوسیستم نوآوری و فناوری زیر یک سقف» برگزار می‌کنیم که در آن، تمام اکوسیستم این حوزه، شامل استارتاپ‌ها، شتابدهنده‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک فناورانه، به تبادل دستاوردها و معرفی توانمندی‌های خود می‌پردازند.

نمایشگاه بین‌‌المللی فرصتی برای تبدیل شدن به فضای نوآورانه

در ادامه بهمن حسین‌زاده، معاون وزیرصنعت و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، در سخنرانی با بیان اینکه سال گذشته تفاهمنامه‌ای با معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور امضا و مقرر شد به مشارکت‌کنندگان اینوتکس 50 درصد تخفیف داده شود، گفت: نمایشگاه بین‌المللی تهران ظرفیت تبدیل شدن به فضای نوآورانه و عرصه حضور شرکت‌های نوآور را دارد و ما خوشحالیم که این فضا را در اختیار جوانان متفکر و خلاق کشور قرار دهیم.

وی با اشاره اینکه سالانه 90 رویداد نمایشگاهی در این محل برگزار می شود، افزود: در این رویدادها یک سالن را در اختیار استارتاپ‌ها و کسب وکارهای دانش بنیان و نوین قرار می‌دهیم. مسئولان کشور هم در بازدیدهای خود از نمایشگاه همیشه از این سالن‌ها بازدید می‌کنند که نشان‌دهنده اهمیت این حوزه در دیدگاه مسئولان کشور است.

معاون وزیرصنعت با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم 8 هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کنند، خاطرنشان کرد: حضور استارتاپ‌ها در نمایشگاه و رویدادهایی همچون اینوتکس 2019، عرصه را برای خلاقیت می‌گشاید و فرصت‌های مناسبی برای رفع مشکلات کشور با استفاده از نوآوری فراهم می‌کند.

بخش سنتی راهی جز سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها ندارد

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در ادامه این مراسم، طی سخنانی با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری در بخش استارتاپی و مبارزه با اقتصاد نفتی و سنتی گفت: ما باید به بخش سنتی ثابت کنیم در هر جایی که استارتاپی تشکیل شود، حتماً بخش سنتی با شکست مواجه خواهد شد و راهی جز سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌ها ندارند.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در ادامه افزود: آنچه که در چهار سال اخیر باعث توسعه اکوسیستم استارتاپی در کشور شده است، همدلی میان نهادهای مختلف بوده و این همدلی موجب شده است تا این اتفاق در کشور رخ دهد.

ستاری با اشاره به تخفیف ۵۰ درصدی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در این نمایشگاه، گفت: این امر نشان‌دهنده همدلی‌هایی است که در این حوزه صورت می‌گیرد و محیط اکوسیستم در کشور نوآوری ایجاد کرده است. این ارزشمندترین چیزی است که می‌تواند جامعه را به سمت نوآوری سوق دهد.

وی درباره نقش دولت در فعالیت های استارتاپ‌ هم بیان داشت: بارها و بارها مطرح کرده‌ام که دولت نباید در این اکوسیستم دخالت کند و ما صرفا نقش هماهنگ‌کننده و تسهیل کننده را خواهیم داشت.

ستاری با اشاره به بهبود ۵۵ پله‌ای جایگاه کشور در شاخص نوآوری، اظهار کرد: این عدد نشان می‌دهد که ما مسیر درستی را طی کرده‌ایم. ضمن آنکه ما توانسته‌ایم بیش از ۷۰شتاب دهنده در سه سال اخیر توسط بخش خصوصی ایجاد کنیم و صندوق‌های خطر پذیر برای حمایت از فعالیت‌های دانش بنیان در کشور شکل گرفته است.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با ابراز خرسندی از اینکه در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی، آزاد و دولتی، مراکز رشد نوآوری راه‌اندازی شده است، ادامه داد: این اتفاق خوبی است که در اطراف دانشگاه‌ها نسل جدیدی از کارآفرینان در حال فعالیت هستند و اینها نتیجه فعالیت خودتان بوده و ما تنها هماهنگ کننده هستیم.

وی با ابراز امیدواری از اینکه سال جاری باید سالی باشد که همه فعالان اکوسیستم نوآوری در کنار هم فعالیت کنند، افزود: این اتحاد و اعتماد به نفس است که ما را به اهداف‌مان نزدیک می‌کند.

گفتی است، هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ازامروز یکشنبه ۱۹ خرداد ماه تا روز چهارشنبه 22 خرداد، در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران دایر است.


  • بازدیدکنندگان: 417
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ