اخبار

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هفتمین همایش مشترک انجمن مدیریت ایران و دانشگاه خاتم، با عنوان همایش علمی، کاربردی اقتصاد مقاومتی در تاریخ 30 خرداد سال 1395، در محل دانشگاه خاتم و با حضور استادان برجسته کشور، اقتصاددانان، اعضای انجمن‌های علمی، اعضای انجمن مدیریت ایران، کارشناسان و جمعی از دانشجویان برگزار شد.

در این همایش شهاب جوانمردی مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک پاسارگاد(فناپ)، حامد ساجدی مدیرعامل شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد(شناسا) و مهدی صفاری‌نیا رییس پارک فناوری پردیس از مدیران جوان کشور در خصوص "اقتصاد دانش‌بنیان" از منظر اقتصاد مقاومتی سخنرانی کردند و در قالب پنلی، پاسخگوی سوالات حاضران در جلسه بودند.

*رییس پارک فناوری پردیس: اقتصاد مقاومتی باید اقتصادی متنوع باشد نه تک محصولی
مهدی صفاری‌نیا رییس پارک علم و فناوری پردیس هم در سخنانی با موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و رویکردهای صحیح در اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی است که بر اساس تولید، توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات شکل گرفته‌است، سطح بالاتری از سرمایه‌گذاری در آن به ابداع و نوآوری اختصاص می‌یابد و فناوری‌های کسب شده با شدت بالایی مصرف می‌شوند و نیروی کار آن هم از تحصیلات عالیه برخوردار است.

وی در تبیین شاخص‌ها و شرایط نهادی اقتصاد دانش‌بنیان به شاخص نوآوری جهانی، نهادها، سرمایه انسانی و تحقیقات، آموزش، آموزش دانشگاهی و تحقیق و توسعه اشاره کرد و در توضیح بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: این نوع اقتصاد انعطاف‌پذیر و پویا است، شکننده و متحجر نیست، به رفاه بیشتر با اصلاح الگوی مصرف دعوت می‌شود، با اقتصاد جهانی مرتبط است و متکی بر توان داخلی است، متناسب با وضعیت امروز و فردا است و مقطعی و صرفاً متناسب با شرایط تحریم نیست.

رییس پارک فناوری پردیس در بیان الزامات بلندمدت اقتصاد مقاومتی ادامه داد: تکیه بر مردم، مقاوم بودن اقتصاد، توجه به اقتصاد دانش‌بنیان، کاهش وابستگی به نفت، تبیین دانشگاهی و آکادمیک اقتصاد مقاومتی از جمله این الزامات است.

وی به الزامات کوتاه‌مدت اقتصاد مقاومتی نیز اشاره کرد و یادآور شد: این الزامات شامل حمایت از تولید داخلی، مدیریت منابع ارزی، مدیریت مصرف، استفاده حداکثری از زمان، منابع و امکانات و حرکت بر اساس برنامه است.

صفاری‌نیا با تأکید بر این نکته که اقتصاد مقاومتی باید اقتصادی متنوع باشد نه تک محصولی، خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی باید اقتصادی شفاف باشد نه زیرزمینی، ضمن این که با اقتصاد کوچک نمی‌توان انتظار اقتصاد مقاومتی را داشت. به گفته وی، اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که مبتنی بر رقابت است نه حمایت و برای تحقق این نوع اقتصاد، باید اقتصاد واردات‌محور جای خود را به اقتصاد صادرات‌محور بدهد.

رییس پارک فناوری پردیس به برخی از کدهای صحیح در زمینه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و ادامه داد: نگاه هزینه‌ای به بودجه دولت باید به نگاه اهرمی و تسهیل‌گیری به بودجه تغییر کند.

وی اضافه کرد: لزوم حمایت از صادرات بدون توجه به بودجه دولتی، تمرکز روی هدف و پیدا کردن ابزارها و روش‌های مناسب و نه الزاماً روش‌ها و ابزارهای نوین، کارگردانی دولت و قرارگرفتن در کنار بخش غیردولتی و تأکید بر استفاده از منابع مالی و انسانی بخش غیردولتی، تأکید بر متعهد کردن اعطای هرگونه اختیارات و امتیاز به تضمین مسئولیت و خروج معین (بروز خلاقیت و انعطاف در تصمیم‌گیری به صورت غیر متمرکز) از جمله کدهای صحیح در بحث اقتصاد مقاومتی است.

وی با بیان این نکته که پارک علم و فناوری پردیس سه برنامه برای استارت‌آپ‌ها دارد، افزود: اگر مجموعه‌های توانمند، مدیریت و راهبری استارت آپ‌ها را انجام بدهند، الگوی مناسبی در این زمینه ایجاد خواهد شد.

رییس پارک فناوری پردیس به آغاز لیزینگ محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و تصریح کرد: با فعال شدن این مبحث، به خریداران محصولات دانش‌بنیان، وام ترجیحی با نرخ سود 9 درصد از سوی صندوق شکوفایی تعلق می‌گیرد. وی همچنین از علاقمندی چند بانک برای ورود به عرصه لیزینگ محصولات دانش‌بنیان خبر داد و اظهار داشت: ما در پی فعال کردن سطح تقاضا با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت به خریداران هستیم.
  • بازدیدکنندگان: 1219
  • (رتبه بندی جاری 5.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 1
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ