اخبار
09 شهریور 1398
استاندار تهران در اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس گفت:

«انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران، در هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، به ضرورت همراهی با سرعت بالای رشد علم در جهان اشاره و از بی‌­توجهی به پارک‌­های علم و فناوری انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، این مجموعه صبح امروز طی برگزاری هفدهمین اجلاس سالیانه خود، از شخصیت‌­های برجسته کشوری میزبانی کرد. یکی از این شخصیت‌­ها استاندار تهران، انوشیروان محسنی بندپی بود.

استاندار تهران، سخنان خود را با اهمیت توسعه و مبتنی بودن آن بر بخش‌­های مختلف اقتصادی، اجتماعی سیاسی و فرهنگی آغاز کرد و ادامه داد: مهم­ترین رکن توسعه، اقتصاد است. یکی از اولویت‌­ها و ضرورت­‌هایی که باعث تحول در دیگر بخش­‌ها می­‌شود. اگر بخواهیم به رشد اقتصادی برسیم، سرمایه‌­گذاری در پارک­‌های علم و فناوری لازم است.

محسنی بندپی با نگاهی انتقادی به مسیر پیموده شده در زمینه فناوری و تولید علمِ کشور در سال‌­های گذشته، تصریح کرد: ما در حوزه فردی استعدادهای بسیار ارزشمندی در جامعه داریم. کشور ما سرمایه انسانی بالایی دارد. در المپیادها توانسته‌­ایم این را به اثبات برسانیم. اما باید اذعان کنیم که در حوزه تولید انبوه و تجاری سازیِ علم موفق نبوده‌­ایم. در کشور ما ارتباط­‌هایی بین صنعت و دانشگاه ایجاد شد. بسیاری از پایان‌نامه‎­های ارشد و دکتری را تعریف کردیم. اما از این جریان، علم و محصولی بیرون نیامد و منجر به تولیدی نشد که ضعف­‌های موجود در جامعه ما را برطرف کند. این را باید بپذیریم که در چنین وضعیتی قرار داشتیم و هنوز هم برای بیرون آمدن از این وضعیت راه بسیاری در پیش داریم.

استاندار تهران یکی از راه‌­های برون رفت از وضعیت توصیف شده را تقویت پارک‌­های علم و فناوری دانست و ادامه داد: یکی از جاهایی که می­‌تواند زمینه ظهور و بروز استعدادها را تقویت کند، پارک‌­های علم و فناوری است. فضاهایی که با نیروهای جوان، خلاق و کسانی که مورد حمایت حداقلی قرار گرفتند، فعالیت می­‌کنند، ولی توانستند شکافی را در علم پر کنند. ما در پارک‌­های فناوری سه هدف را دنبال می‌­کنیم. توسعهااقتصاد دانش­‌بنیان، کاهش ضعف بنگاه­‌های اقتصادی و ایجاد اشتغال حرفه‌ای. اشتغال حرفه‌­ای مسئله‌­ای است که امروز خلا آن به عنوان مثال در صنعت خودرو سازی دیده می‌­شود.

محسنی بندپی با انتقاد از کم توجهی به پارک­‌های علم وفناوری، به ویژه پارک فناوری پردیس به عنوان بزرگترین پارک فناوری کشور، از تغییر نگاه به اقتصاد دانش‌­بنیان در چند ساله گذشته تقدیر کرد و گفت: در چهار پنج سال گذشته، شاهد نگاه درستی به اقتصاد دانش­‌بنیان در کاربردهای نوآورانه، خلاقانه و مبتکرانه در پارک‌­های علم و فناوری بودیم. از نگاه غلط گذشته فاصله گرفته‌­ایم. همین باعث شد معاونت‌­های پژوهشیِ دانشگاه­ها هم کمی جنب و جوش بیشتری پیدا کنند. ارتباط­‌ها و همکاری­‌ها تقویت شد. حالا که بر مدار درستی قرار گرفتیم، همه باید حمایت کنیم که این مسیر حفظ شود. امیدوارم بتوانیم در تقویت همه جانبه اهداف پارک­‌های علم و فناوری مثل بازارسنجی، ایده­‌پردازی، بازاریابی و... موثر باشیم.

استاندار تهران به اشاره به اهمیت خصوصی­‌سازی پارک­‌های علم و فناوری گفت: مهم­ترین ویژگی که ریاست پارک فناوری پردیس دارد، پیگیری خصوصی کردن پارک فناوری پردیس است. باید وابستگی پارک‌­های علم و فناوری به دولت کم شود. نباید این طور باشد که اگر دولت نتوانست در بودجه سالیانه برای پارک‌­های علم و فناوری مبلغی در نظر بگیرد، حمایت مالی قطع شده و لاجرم کار متوقف شود. دولت موظف و مکلف است که توسعه خدمات زیربنایی و بخشی از ابزار کاربردی اولیه را تامین کند. باید بتوانیم این ایده‌­های بسیار خوب را در کشور فعال کنیم تا به سرعتِ علم برسیم. یک زمانی سرعت علم قطره چکانی بر جهل بشر و نادانی انسان فرود می‌­آمد، اما الان علم، رودخانه خروشانی است که اگر هر کشوری خود را در این مسیرش قرار ندهد، یک عقب‌­ماندگی تاریخی برای خودش و مردمش ایجاد می‌­کند.


  • بازدیدکنندگان: 247
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 2 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ