اخبار
19 اردیبهشت 1396
با حمایت فن یازار ملی ایران رفع نیازهای فناورانه زنجیره تأمین ساپکو به نوآوران داخلی سپرده خواهد شد

توجه به تولیدات داخلی و مهم تر از آن تمرکز روی تولید و استفاده از محصولات دانش بنیان در صنایع مختلف، یکی از موضوعات مهم و مورد توجه مرکز فن بازار ملی ایران است همچنین ایجاد همکاری های مشترک و هم افزایی بین تولیدکنندگان داخلی یکی از رسالت های مهم این مرکز است. در همین راستا به تازگی فن بازار ملی ایران با شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو) همکاری مشترکی را آغاز کرده اند که بر مبنای آن، از تمامی شرکت های عضو پارک ها و مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان سراسر کشور و همچنین شركت‏ هاي عضو سامانه فن بازار ملي ايران دعوت به عمل آمده تا به منظور تامين نيازهاي فناوري زنجیره قطعات خودرو وارد عمل شوند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، با فراخوان منتشر شده از سوی مرکز فن بازار ملی ایران، شرکت های دانش بنیان و واجدین شرایط تا 23 اردیبهشت سال جاری مهلت دارند تا در این طرح ثبت نام کرده و مدارک خود را ارسال کنند.


قطعات وارداتی که توان تولید داخلی دارند

مهندس اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن بازار ملی ایران در خصوص این طرح گفت: از سال گذشته ما با مجموعه شرکت ساپکو مذاکراتی را آغاز کردیم تا بتوانیم از ظرفیت ها و توانایی های شرکت های دانش بنیان داخلی در صنعت خودروسازی کشور استفاده کنیم که نهایتا این مذاکرات منجر به یک همکاری تقاضامحور از سوی ساپکو شد و در فاز اول این طرح 10 قطعه و مجموعه در 4 محور اصلی در زنجیره تأمین شرکت ساپکو شناسایی و اعلام شدند.

وی تصریح کرد: این قطعات در حال حاضر تماما از طریق واردات تامین می شوند در حالی که دانش و توان شرکت های دانش بنیان از ظرفیت خوبی برای داخلی سازی این قطعات و مجموعه­ ها برخوردارد است؛ از این رو ما تصمیم گرفته ایم تا هم افزایی بین صنعت خودرو و شرکت­های دانش­ بنیان را ایجاد کنیم تا این همکاری، باعث رسوخ هرچه بیشتر فناوری های داخلی به صنایع خودروسازی کشور شود.

قنبرپور در پاسخ به این سوال که محورهای مورد اشاره کدام هستند گفت: محور اول شامل مجموعه موتورهاي DC از قبیل محرک‌ها، آينه­هاي جانبي، چراغ­هاي جلو، پمپ مخزن شيشه ­شوي و محرك سیستم HVAC است، محور دوم مجموعه كاسه نمدها شامل موتور، گيربكس و سيستم تعليق است. محور سوم سنسور اكسيژن و محور چهارم كاتاليست ها هستند که فراخوان فاز اول را شامل می­ شوند.


استقلال صنایع خودروسازی به کمک شرکت های دانش بنیان داخلی

رئیس مرکز فن بازار ملی ایران همچنین در خصوص مزیت های این طرح برای دو طرف تامین کننده و استفاده کننده قطعات گفت: در مرحله اول شناسایی و اعلام نیاز صنایع خودروسازی، به شرکت های توانمند داخلی می تواند کمک زیادی به روشن شدن مسیر و تمرکز آن ها، روی محصولاتِ مورد نیاز شود همچنین این طرح یک معامله برد-برد است که در صورت نتیجه بخش بودن، از طرفی یک بازار بزرگ مصرفی در اختیار شرکت های دانش بنیان داخلی قرار می دهد که بتوانند رشد کنند و از طرف دیگر صنعت ما می­تواند از طریق شرکت های داخلی نیازهای خود را تامین کند که این امر منجر به استقلال بیشتر صنعت خواهد شد.

قنبرپور در خصوص آینده این طرح اظهار امیدواری کرد و گفت: ما امیدواریم که این زنجیره هر چه بزرگتر و محکم تر شود و نتیجه آن به قدری بهینه باشد که خلاقیت ها و نوآوری های بیشتری به صنایع خودروسازی وارد شوند و ارتباط بین نوآوری و صنعت خودروسازی کشور را مستحکم تر کنیم.

خاطر نشان می سازد توانمندان براي ثبت نام و کسب اطلاعات بيشتر می توانند به سامانه مركز فن بازار ملي ايران به نشاني www.techmart.ir مراجعه کنند.  • بازدیدکنندگان: 1216
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ