اخبار
12 آبان 1398
«ایرج حریرچی» معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛

«ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت: هر کسی می‌خواهد از فضای منفی که در برخی موارد شاهد آن هستیم، خارج شود، نفس عمیقی بکشد و سینه‌اش را بدهد جلو و بگوید من یک ایرانی‌ام، باید از محیط‌هایی مانند پارک فناوری پردیس بازدید کند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، صبح امروز چهار محصول دارویی تولید شده توسط شرکت داروسازی «زیست تخمیر» از اعضای پارک فناوری پردیس، در سالن همایش‌های این مجموعه رونمایی شد. این مراسم با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، «ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت برگزار گردید. «ژِری لاکت توپلاس»، «لاکتوگام»، «پایلوشات»، «فَمی لاکت توپلاس»‌ چهار محصول جدید شرکت زیست تخمیر بوده که در این مراسم رونمایی شده است.

«ایرج حریرچی» معاون کل وزارت بهداشت، از جمله سخنرانان این مراسم بود. وی با اشاره به بازدید از نمایشگاه دستاوردهای فناورانه در پارک فناوری پردیس گفت: هر کسی می‌خواهد از فضای منفی که در برخی موارد شاهد آن هستیم، خارج شود، نفس عمیقی بکشد و سینه‌اش را بدهد جلو و بگوید من یک ایرانی‌ام، باید از همین محیط‌ها بازدید کند. دیدن همین محیط‌هاست که باعث ایجاد امید می‌شود. من هم به شرکت زیست تخمیر و هم به دوستان دیگری که ما از کارهای آنها بازدید کردیم، تبریک می‌گویم. این شرکت‌ها می‌توانند بازار ما را تامین کنند.

 

وی با برشمردن چهار هدف نظام سلامت افزود: برای فعالیت و تولید محصول در حوزه دارویی باید به چند نکته توجه کنیم. اول اینکه آن فعالیت به چه میزان در سلامت مردم تاثیر دارد. دوم اینکه به چه میزان هزینه‌های مردم را کاهش می‌دهد. سوم اینکه به چه میزان رضایت مردم را افزایش می‌دهد و درنهایت اینکه چه میزان سلامت کشور را با هزینه موجود یا هزینه کمتر، ارتقا می‌دهد.

معاون کل وزارت بهداشت در مورد سهم مردم از تامین هزینه‌های سلامت گفت: در سال 1397، 23 هزار میلیارد تومان مصرف دارو داشته‌ایم. هزینه 61 درصد داروی مصرفی کشور، از جیب مردم تامین می‌شود. در حالی که یکی از دستاوردهای طرح تحول سلامت این است که ما پرداختی مردم برای هزینه‌های سلامت را به 32.5 درصد رساندیم. در واقع سهم مردم از کل هزینه‌های سلامت یک سوم است. اما در زمینه دارو تقریبا دو سوم است. برای این باید چاره‌ای اندیشیده شود. توسعه از جیب مردم که به مردم فشار می‌آرود، توسعه خوبی نیست. همچنین در حال حاضر 18 درصد از کل هزینه‌های بستری از جیب مردم پرداخته می‌شود. 33 درصد از هزینه دارو ،آن هم تنها داروی سرپایی به جز داروی‌های بستری از جیب مردم پرداخته می‌شود. بالاترین هزینه‌ها که کمرشکن و فقرزاست برای داروست.

حریرچی ادامه داد: ما 4 برابر مصرف کشور در زمینه دارو، ظرفیت تولید داریم. می‌توان بازار صادرات ایجاد کرد. باید بتوانیم با صادرات، منابع شرکت‌ها را تامین کرده و در داخل کشور استفاده کنیم. باید ظرفیت صادرات را افزایش دهیم تا به اهداف خود در زمینه سلامت مردم برسیم و از ظرفیت تولیدی استفاده کنیم. صنعت داروی ما جز پیشروترین و کاراترین صنعت‌هاست. به همین دلیل انتظار ما هم بالا می‌رود.

  • بازدیدکنندگان: 235
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ