اخبار
12 تیر 1396
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع اعضای کمیسیون آموزش مجلس:

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در بازدید جمعی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پارک فناوری پردیس در خصوص اهمیت نقش استارت آپ ها و توانمندسازی دانشجویان و جوانان برای جریان سازی بیشتر استارت آپ ها و اشتغال زایی در کشور توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با هدف ارتباط بیشتر سطوح مختلف آموزشی کشور با اکوسیستم های فناوری و همچنین آشنایی با کارکردها و فعالیت های این مجموعه، از پارک فناوری پردیس بازدید به عمل آوردند.

رئیس پارک فناوری پردیس، رئیس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات و دبیران و اعضای کمیسیون در این بازدید حضور داشتند.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری درخصوص میزان اشتغال و ارتباط آن با استارت آپ ها در کشور گفت: تا چند سال پیش مساله ایجاد اشتغال در کشور با داشتن پشتوانه مالی یا گرفتن وام های بزرگ از دولت گره خورده بود، اما درسال های اخیر با به جریان افتادن سیل استارت آپ ها می بینیم که جوانان با استعداد و خلاق با دست خالی و تنها با تکیه بر توانایی های فردی و یک ایده، کسب و کارهای بزرگ به راه می اندازند.

وی در خصوص نقش دولت در این جریان گفت: دولت تنها نقش حامی و راهنما را در این جریان بازی می کند و سعی دارد تا کسب و کارهای نوپا با سرمایه گذاری های خصوصی راه اندازی شوند و روی پای خودشان بیاستند.

ستاری همچنین به نقش پارک های فناوری برای بزرگ تر شدن جامعه استارت آپ ها اشاره کرد و گفت: ما تلاش کرده ایم تا یک اکوسیستم کامل از نقش آفرینان این بازی را به وجود بیاوریم، شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران خطرپذیر با کمک و حمایت پارک های فناوری به عرصه آمده اند تا استارت آپ ها بتوانند به سرعت رشد و نمو پیدا کنند.

وی در مورد نقش پارک فناوری پردیس به عنوان مرجع در بین پارک های کشور گفت: ما ایده ها را در پارک فناوری پردیس پیاده می کنیم و از این مرکز که به عنوان مرجع در بین پارک های فناوری کشور شناخته می شود به سایر پارک ها تسری می دهیم.

آموزش در مسیر راه اندازی کسب و کار

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه به میزان آگاهی و دانش جوانان برای راه اندازی کسب و کار نو اشاره کرد و گفت: فردی که به عنوان مدیر استارت آپ تنها با اعتماد به نفس و تکیه بر ایده و خلاقیت خود کار را آغاز کرده اطلاعات بسیار کمی از جو کسب و کار، اصول و قوانین بازار یا حتی مباحث مربوط به مالیات و بیمه دارد از این رو ما تلاش کرده ایم تا در طول مسیر همه آموزش های مربوطه در خصوص بازاریابی، فروش، تبلیغات، مالیات، بیمه و .... را در این اکوسیستم و در طول مسیر راه اندازی استارت آپ آموزش دهیم تا در وقت و انرژی مدیران کسب و کارهای نوپا صرفه جویی شود.

صد هزار اشتغال مستقیم از 3هزار شرکت دانش بنیان

ستاری به میزان اشتغال زایی توسط شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 3هزار شرکت دانش بنیان با 30هزار میلیارد فروش سالانه در کشور فعال اند که همین تعداد صد هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند و قطعا چند برابر این ارقام اشتغال زایی غیرمستقیم هم داریم.

وی تصریح کرد: بیش از 4 هزار استارت آپ در کشور فعال اند که البته این تعداد به صورت روزانه افزایش می یابند و می بینیم در همه حوزه ها از جمله خدمات شهری و اجتماعی، حمل و نقل، فروش، تولید محتوا و گردشگری حجم وسیعی از کارها را به دست گرفته اند.

ستاری تاکیید کرد: قابل توجه است که این استارت آپ ها هرکدام وارد عرصه می شوند سدی را می شکنند که پشت سر آن ها در همان حوزه، ده ها و شاید صدها استارت آپ دیگر شکل می گیرد مثلا در حوزه حمل و نقل امروزه از تاکسی های مسافربر و پیک های موتوری گرفته تا حمل بار و حتی جابه جایی بارهای بین شهری استارت آپ های متعددی به راه افتاده اند که همه اینها به معنی ایجاد اشتغال و درآمدزایی است.

تغییر نگاه و فرهنگ جامعه به راه اندازی کسب و کار

نایب رییس هیات امنای پارک فناوری پردیس درخصوص نگاه جامعه به استارت آپ ها گفت: امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا استارت آپ ها جایگاه ویژه خود را یافته اند حتی بسیاری از امور شهری به دستشان سپرده می شود، سرمایه گذاران اعتماد لازم را برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای نوپا به دست آورده اند و همین شرکت های نوپا با کمترین امکانات و بیشترین خلاقیت، جای شرکت های قدر و قدیمی را گرفته اند ما هم تلاش کرده ایم در ایران یک فضای کسب و کار جدیدی را ایجاد کنیم، تلاش کرده ایم نگاه سنتی به راه اندازی کسب و کار را تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: دیدگاه استارت آپی یعنی اینکه فردی بدون هیچگونه سرمایه ای بتواند کاری ایجاد کند، باید درک کنیم که راه اندازی کسب و کار با وام و پشتوانه مالی دولتی موفق نمی شود، در این صورت است که آینده اشتغال و فناوری متحول خواهد شد و معضل اشتغال توسط همین جوانان به دست خودشان حل می شود.

  • بازدیدکنندگان: 913
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ