اخبار
06 آذر 1398
گفتگو با «حسان رفیعی» مدیرعامل «ارکان آرا تجارت»؛ شرکت تازه استقرار یافته در پارک فناوری پردیس

«حسان رفیعی» کارشناس ارشد مهندسی پزشکی دانشگاه تهران و مدیرعامل شرکت «ارکان آرا تجارت»، ‌یکی دیگر از کارآفرینان و نوآورانی‌ست که به تازگی به مجموعه مدیران شرکت‌های مستقر در پارک اضافه شده است. کسی که به اذعان خودش اگر از تحصیل در هر کدام از مقاطع تحصیلی‌اش باز می‌ماند، شاید مسیر دیگری را طی میکرد. شرکت «ارکان آرا تجارت» که در زمینه تولید دستگاه نوار قلب و دستگاه تست ورزش فعالیت می‌کند، چندی پیش و در حاشیه هفدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، به عنوان یک شرکت تازه استقراریافته، افتتاح شد. به همین مناسب روابط عمومی پارک فناوری پردیس، گفتگویی با وی انجام داده است و درباره چند و چون فرایندی که تا به امروز طی کرده،‌ پرسیده است.

«حسان رفیعی» فعالیت شغلی خود را از سال سوم کارشناسی ارشد شروع کرد. با شرکتی که در زمینه تامین تجهیزات پزشکی فعالیت داشت. او در این باره می‌گوید: همزمان با شروع کار در آن شرکت، با فناوری جدیدی که در آمریکا در حال توسعه بود، آشنا شدیم. با شرکتی که این دستگاه را به بازار می‌فرستاد، رابطه گرفتیم و بنابراین دو سال بعد از شروع کار، یک شرکت برای خودم تاسیس کردم و با همان شرکت شروع به همکاری کردم. کم کم با دیگر شرکت‌های خارجی هم وارد همکاری شدیم و حوزه کاری‌مان را از دستگاه‌های تصویربرداری به دیگر دستگاه‌ها مانند دستگاه نوار قلب، هولتر، تست ورزش و ... گسترش دادیم.

انتقال فناوری برای تولید در داخل کشور

مدیر عامل شرکت «ارکان آرا تجارت»، با اشاره به همزمانیِ شروع کارشان با پایین آمدن سطح مبادلات بین‌المللی کشور در سال 88، اظهار داشت: برای ما مشخص بود که آن سال سطح مبادلات بین‌المللی کاهش پیدا می‌کند. اما دید خوبی داشتیم و در همان سال سه الی چهار پروژه را همزمان شروع کردیم. یکی از آنها پروژه تعمیرات تویوپ سی تی اسکن داخل ایران بود. تلاشی جدی را شروع کردیم. اما علیرغم تمامی تلاش‌های ما این پروژه پیش نرفت. پروژه بعدی، همکاری با یکی از شرکت‌های کانادایی بود. این شرکت خدمات فناوری پیشرفته بوردهای الکترونیک در سطح جهانی ارائه می‌دهد. تصمیم داشتیم با این شرکت وارد همکاری مستقیم شویم اما این همکاری هم اتفاق نیفتاد. پروژه بعد، انتقال فناوری دستگاه نوار قلب از کشور کره جنوبی بود که از بین موارد مذکور، این پروژه با موفقیت انجام شد.

دستگاه نوار قلب برخلاف ظاهر سادهای که دارد دستگاهی است با جزییات زیاد، به همین دلیل انتقال فناوری آن هم زمانبر است و هم دقت بالایی نیاز دارد. رفیعی با اشاره به این نکته ادامه داد: ما اطلاعات زیادی در مورد ساخت این دستگاه داشتیم. اما چون در برخی موارد خلاء اطلاعاتی وجود داشت، احساس نیاز به منبعی کردیم که قبلا روی این پروژه کار کرده باشد. برای همین به سراغ انتقال فناوری از کشور کره جنوبی رفتیم. ما دقیقا مسیر انتقال فناوری را پیش رفتیم. در این مسیر ابتداً باید سیستم مدیریت کیفیت را وارد کنید. در واقع یاد میگیرید که چطور منابعی را که دارید، مدیریت کنید. بعد به صورت تدریجی اطلاعات مربوط به تولید کردن تعدادی از قطعات را دریافت میکنید. بعد از آن باید آمادگی پیدا کنید که حلقه تامینتان را خودتان مدیریت کنید. در واقع در این مرحله دیگر فناوری انتقال یافته است.

مدیر ارکان آرا تجارت می‌گوید: حدودا سال 91 بود که اولین دستگاه نوار قلب در کشور ساخته شد. اکنون هم در کشور سه یا چهار مجموعه وجود دارد که دستگاه نوار قلب می‌سازند. اما متاسفانه در ساخت محصولات روی جزئیات دقت زیادی نشده است. در حالی که در ساخت این دستگاه جزئیات بسیار مهم هستند. ما تلاش کردیم در فرآِیند انتقال فناوری به تمامی این جزئیات دقت کنیم و دچار نواقص نشویم.

وی ادامه داد: من معتقدم که باید نگاه ایران و صنایع ایرانی به تولید اصلاح شود؛ چون در حال حاضر وابستگی ما به واردات فناوری بسیار قابل توجه است. در واقع ما صاحب فناوری نیستیم. همینطور صاحب آموزشی که امکان کار کردن با فناوری روز را به ما بدهد نیز نیستیم. سالیانه تعداد زیادی فارغ‌التحصیل مهندسی داریم اما تعداد انگشت‌شماری از آنها قادر به کار کردن با فناوری‌های جدید هستند.

در راه پر پیج و خم اخذ استاندارد

رفیعی با اشاره به مشکلات و سختی دریافت استاندارد که در مقطع بعد از تولید گریبانگیرشان شده است، اظهار داشت: ما پس از طی مراحل مختلف توانستیم انتقال فناوریِ دستگاه نوار قلب را به صورت کامل انجام دهیم. اما بعد از این مرحله نیز با مشکلاتی چون دریافت استانداردهای داخلی برای دستگاهمان مواجه شدیم. مرحلهای که متاسفانه با اعمال نظر سلیقه‌ای و نظرات شخصی نسبت به متن استاندارد، به یک معضل بزرگ برای سازندگان تجهیزات پزشکی داخلی تبدیل شده است.

وی میگوید: در واقع استانداردهای جهانی برای یک تجهیز پزشکی ثابت است و هر سال بر اساس مقتضیات علمی کمی تغییر میکند. همه کشورها نیز ملزم به رعایت آن هستند اما در ایران برخی تلاش می کنند فراتر و سخت از استانداردهای موجودِ جهانی رفتار کنند. ما دستگاه تولیدی خود را برای دریافت استانداردهای داخلی ارسال کردیم که ابتداً تایید نشد. اما با فاصله کمی، دستگاهی که تولید خودمان نبود نیز برای بررسی ارسال کردیم و باز هم تایید نشد. برای من یک سوال جدی بود که چرا دستگاهی که همین الان در کشورهای خارجی به فروش می‌رسد، در ایران استاندارد نمی‌گیرد. بعد از پیگیری، در کمال ناباوری متوجه شدیم، استانداردی که با آن دستگاه ما را سنجیده‌اند، نسخه‌ای از استاندارد جهانی بوده است که آن زمان هنوز در سطح جهانی اجرایی نشده بود. اما چون نسخه نهایی بود، دستگاه ما را بر اساس آن سنجیده بودند و در یک فضای سخت تحقیقاتی، جلوی ورود یک محصول را گرفتند. البته بعد از مدتی دوباره محصول خود را ارسال کردیم و در نهایت استاندارد را گرفتیم.

حضور در پارک فناوری پردیس در مسیر توسعه فعالیت شغلی

حسان رفیعی در مورد آشنایی با مجموعه پارک فناوری پردیس و عضویت در آن می‌گوید: سال‌های اولی که به دنبال انتقال فناوریِ دستگاه نوار قلب به داخل کشور بودیم، یکی از شرکتهای مرتبط با ما، پارک فناوری پردیس را معرفی کرد. این اتفاق حدودا سال 84 رخ داد که مدت زمان زیادی هم از شروع فعالیت پارک فناوری پردیس نمی‌گذشت. سال 92 که شروع به انتقال فناوری کردیم، احساس کردیم برای اینکه بتوانیم نیاز کشور را پوشش دهیم، احتیاج داریم که فضایی بزرگتر نسبت به دفتری که در تهران داشته‌ایم، فراهم کنیم. بنابراین برای عضویت در پارک فناوری پردیس درخواست دادیم. از طرف پارک برای بازدید از فعالیتهای شرکت آمدند. پس از بررسیِ تولیداتمان، با حضور ما در پارک موافقت شد. بررسی فعالیت‌های ما حدود دو یا سه ماه طول کشید. کمی فراهم آمدن زیرساخت‌ها طول کشید و کمی هم تعلل از سمت ما بود. اما به هر حال احداث ساختمان، سال گذشته به پایان رسید و پایان‌کارِ شهرداری را هم امسال گرفتیم. شهریور ماه هم مجموعه افتتاح شد. من از ریاست پارک فناوری پردیس و از حمایت‌های انجام شده برای استقرارمان ممنونم. پارک فناوری پردیس محیط خوبی برای فعالیت دارد.

ساختمان شرکت ارکان آرا تجارت، یک هزار و 312 متر زیربنا در پارک فناوری پردیس دارد. رفیعی با اشاره به این نکته افزود: از این میزان فضایی که داریم حدود 300 متر انباری، 180 متر بخش تولید و 200 متر را هم به پارکینگ اختصاص داده‌ایم.

رفیعی با اظهار این نکته که هدف نهایی آنها اشتغال‌زایی برای 35 نفر در پارک فناوری پردیس است، گفت: در ابتدای کار امکان به کار گیری 8 نیروی انسانی در این شرکت را داریم.

گفتنی‌ست، دستگاه نوار قلب شرکت ارکان تجارت آرا، هم اکنون در بازار موجود است و به گفته حسان رفیعی مدیر عامل این شرکت، دستگاه تست ورزش هم تا یک سال دیگر روانه بازار خواهد شد.


  • بازدیدکنندگان: 183
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ