اخبار
06 خرداد 1396
از معرفی برترین‌ها تا افتتاح 4 شرکت فناور توسط وزیر امورخارجه؛

مقدمه

يكي از اصلي‌ترين اهداف پارك‌هاي فناوري، ايجاد بستري مناسب براي شركت‌هاي دانش‌بنيان و مراكز تحقيق و توسعه جهت رشد و پويايي در زمينه‌هاي مختلف فناوري مي‌باشد. از مهم‌ترين شاخص‌هايي كه پارك‌ها را جهت رسيدن به اين اهداف ياري مي‌نمايد، ايجاد فضايي مناسب جهت افزايش همكاري و هم‌افزايي بين شركت‌هاي دانش‌بنيان عضو پارك و تسهيل ارتباطات و تعامل بين‌ آنهاست.

پارك فناوري پرديس نيز با رويكردي حمايتي و تشويقي همواره در نظر داشته است به ايجاد و توسعه اين بستر بپردازد و به همين منظور هر ساله اجلاسي را با حضور مديران عامل شركت‌هاي عضو، سياست‌گذاران و تصميم‌سازان حوزه علم و فناوري، اعضاي هيات امنا و شوراي پارك برنامه‌ريزي و برگزار مي‌نمايد.

ارتباطات و ديدارهایی مانند اجلاس سالیانه این امكان را برای شركت‌هاي دانش‌بنيان فراهم می‌کند تا با مراكز و شركت‌های ديگر آشنا شده و از آخرين تحولات، دستاوردها و اقدامات آنان آگاهي يابند.

اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس با هدف ارائه گزارش فعاليت‌هاي يكساله پارك، ديدار مديران عامل شركت‌هاي عضو با يكديگر، آگاهي از آخرين اقدامات، معرفی دستاوردهاي جديد تجاري‌سازي شده و انتخاب بهترين شركت‌هاي عضو پارك و سازمان‌های همكار در زمينه‌‌هاي مختلف برگزار می‌شود.

پانزدهمين اجلاس ساليانه پارك فناوري پرديس

در سال «اقتصاد مقاومتي تولید و اشتغال» پانزدهمين دوره اجلاس ساليانه و جشنواره‌برترين‌هاي پارك فناوري پرديس، با حضور میهمانان ویژه همچون دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رييس جمهور و نايب رييس هيات امناي پارك فناوري پرديس، دكتر ظریف وزیر محترم امور خارجه، تخت روانچی معاون محترم اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، عباس عراقچی معاون محترم امور حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و دیگر مسئولان در 14 شهريور ماه 1396 در سالن همايش مجتمع تجاري‌سازي و فن‌بازار ملي ايران برگزار شد.

در اين اجلاس بيش از سیصد میهمان، از جمله مديران‌عامل شركت‌هاي دانش‌بنيان عضو پارك فناوري پرديس، اعضاي هيات امناي پارك، مديران سازمان‌هاي فعال در عرصه علم و فناوري و خبرنگارن و اصحاب رسانه‌ حضور داشتند.

پنل تخصصي

در پانزدهمین اجلاس سالانه و جشنواره‌برترین‌های پارک فناوری پردیس پنلی با عنوان «نقش پارک فناوری در حاکمیت و آینده کشور» با مدیریت مهندس اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن بازار ملی ایران و مشارکت سه نفر از مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک برگزار شد.

دکتر خیرآبادی مدیرعامل شرکت پویش دارو، مهندس‌هاشمی مدیر عامل شرکت سازگان ارتباط و دکتر توحیدیان مدیرعامل شرکت فراطیف پویا اعضای این پنل بودند که در خصوص نقش پارک فناوری در حاکمیت و آینده کشور و همچنین آینده پیش‌رو و چشم‌اندازهای پارک نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

عملكرد يكساله پارك

رئيس پارك فناوري پرديس در گزارشي عملكرد و اقدامات صورت گرفته مديريت‌هاي مختلف ستاد پارك در حوزه تامين خدمات براي شركت‌ها، ارزيابي شركت‌ها و پروژه‌هاي ملي انجام شده در يكسال گذشته را تشريح نمودند.

مهدي صفاري‌نيا رئيس پارك فناوري پرديس در خصوص عملكرد شركت‌هاي فناور عضو پارک اظهار داشت: مجموعاً دویست و چهل و یک شركت تا پايان سال 95 عضو پارك فناوری پردیس شده‌اند كه از این بین نود و شش شركت در بخش تمليكي، چهل و هفت شركت در بخش استيجاري، چهل و شش شركت در مركز رشد، هفده شركت در مركز شتابدهي نوآوري و سی و پنج شركت در مركز توسعه كسب و كار فناوري عضو مي‌باشند.

وی ادامه داد: بیش از سه‌هزار نیروی متخصص در شركت‌هاي مستقر در حال فعالیت هستند که نسبت به سال‌های گذشته این آمار رشد پانزده درصدی منابع انسانی را نشان می‌دهد.

صفاری‌نیا با اشاره به سرمايه‌گذاري بيش از 9 ‌هزار و یکصد ميليارد ريالی شركت‌هاي عضو در پارك گفت:محصولات دانش‌بنيان توسط شركت‌هاي عضو پارك به 10 كشور هدف صادر می شوند که با رشد بیش از بیست و نه درصدی درآمد (پنجاه و دوهزار و سیصد ميليارد ريال) در سال 95 به‌صورت رسمی بیست و پنج ميليون دلار صادرات انجام شده است. همچنین هشتصد و پنجاه ميليارد ريال سرمايه‌گذاري جديد در توسعه فضاهاي پژوهشي وفناوري با برنامه فيزيكي دویست و ده هزار متر مربعي نیز صورت گرفته است.

رئیس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه شرکت‌های عضو پارک بیش از یک‌هزار و سیصد ميليارد ريال در تحقيق و توسعه هزينه‌كرده‌اند، افزود: سیصد و نود و یک عنوان پروژه‌ و خدمات توسط شركت‌هاي عضو پارك به جامعه ارائه شده و بیست و شش عنوان تحقيق و توليد مشترك خارجي و صادرات فناوري به ارزش نوزده‌هزار و چهارصد ميليون دلار به هفده كشور در سال گذشته تعریف گردیده است.

وی با اعلام ايجاد و ارائه بیست و دو سرفصل حمايتي در آيين‌نامه بهره‌مندي از مزايا و خدمات پارك توسط مركز خدمات تخصصي به شركت‌هاي عضو پارك گفت: تسري چهارصد و نود و نه ميليارد ريال معافيت‌هاي مالياتي به شركت‌هاي عضو صورت گرفته و رفع مشكل تسري معافيت ماليات بر حقوق كاركنان شركت‌ها و اخذ مصوبه مربوطه نیز از هيات دولت پیگیری و انجام شده است.

صفاری‌نیا در پایان به برگزاری ششمین دوره نمايشگاه بين‌المللي فناوري و نوآوري INOTEX2017 به عنوان یکی از مهمترین اقدامات پارک فناوری پردیس در حوزه داخلی و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: این دوره از نمایشگاه با حضور یکصد و هفتاد و سه شركت داخلي و هفده شرکت نوآور از 10 کشور خارجی در خرداد ماه سال جاری برگزار شد که انعقاد شصت و شش تفاهم‌نامه همكاري در زمينه انتقال يا صدور فناوري و صادرات محصول را به همراه داشت.

هفتمین جشنواره برترين‌هاي پارك

جشنواره‌برترين‌هاي پارك، هرساله با هدف ارزيابي عملكرد ساليانه شركت‌هاي عضو پارك فناوري پرديس، انتخاب و تقدير از شركت‌هاي برتر برگزار مي‌گردد. در اين جشنواره كه هفتمين دوره آن همزمان با برگزاري پانزدهمین اجلاس ساليانه پارك برگزار شد. همچنین علاوه بر انتخاب شركت‌هاي برتر، تعدادي از سازمان‌ها و نهادهاي دولتي و عمومي كه فعاليت آنها بر روند توسعه و پيشرفت پارك و شركت‌هاي آن تاثيرگذار بوده است نيز مورد تقدير قرار گرفتند.

شركت‌هاي برتر

v توسعه فناوری و همکاری‌های پژوهشی

شركت سنا برق توان به مدير عاملي مهندس مراد حاصل

شاخص‌هاي اصلي: تولید و توسعه فناوری (ثبت اختراع و ارتقاء محصول) و همکاری با دانشگاه (همکار استاد دانشگاه و پایان‌نامه)

v همکاری‌های فناورانه بین‌المللی

ü شركت نارین ایده پاسارگاد به مدير عاملي مهندس جعفري

شاخص‌هاي اصلي: صادرات و تحقیق و تولید مشترک با طرف‌های خارجی

vهم‌افزایی داخلی

ü شركت دانش اندیش رانا به مدير عاملي مهندس کریمی

شاخص‌هاي اصلي: همکاری مشترک با دیگر شرکت‌ها و ارائه خدمات فنی و مهندسی

vتوسعه کسب و کار

üشركت تجارت الکترونیک ارتباط فردا به مدير عاملي مهندس قناد پور

شاخص‌هاي اصلي: توسعه سازمانی و توسعه اقتصادی

vبرترین رشد یافته متوازن مرکز رشد

ü شرکت فناوری فرا طیف پویا به مدير عاملي دکتر توحیدیان

شاخص‌هاي اصلي: دريافت مجوزها، استاندارد و گواهينامه‌هاي سازماني ارتقاي رتبه و گريد شركت در مراجع داخلي و بين‌المللي عضویت در مجامع بین‌المللی، تعداد پرسنل، وجود اسناد و مدارک طراحی ساختار سازمانی، اهداف و چشم انداز شرکت، آئین نامه‌های گوناگون و...

v توسعه فناوری و هم‌افزایی مرکز رشد

ü شركت ایده‌کاوان صنعت به مدير عاملي مهندس حسنی

شاخص‌هاي اصلي: ثبت اختراع داخلي و بين‌المللي ، دریافت و صدور فناوری، توليد و تحقيق مشترك، تکمیل فناوری و محصولات، خدماتي غیر از ایده اصلی یا ارتقا یافته

vسازمان برتر همکار پارك

üحمايت و پشتيباني سازمان‌ها و نهادها از شركت‌هاي عضو پارك

üسازمان غذا و دارو

شاخص اصلي: حمايت از فعاليت‌هاي فناورانه شركتهاي عضو

نحوه انتخاب: نظرسنجي از شركتهاي عضو و تعاملات ستاد پارك

vبرترین متخصص

üجناب آقای دکتر رضایی

üاز شرکت گصن پارس

شاخص اصلي: ارائه مقالات تخصصی و انتشار در نشریات علمی

معرفی محصولات تجاری سازی شده

هر ساله با هدف معرفي دستاوردهاي برتر فناورانه شركت‌هاي عضو پارك فناوري پرديس در حاشيه اجلاس ساليانه و جشنواره برترين‌هاي پارك توسط مركز تجاري‌سازي و خدمات فناوري، فرآيند ارزيابي و تعيين محصولات انجام می‌شود.

پس از ارسال فراخوان و دريافت اطلاعات محصولات از شركت‌ها، مستندات واصله‌ی43 محصول از 26 شركت عضو پارك و مركز رشد فناوري نخبگان مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفتند و در كميته ارزيابي اوليه، نهايتاً 20 محصول از 11 شركت عضو پارك حائز شرايط لازم جهت انجام ارزيابي نهايي شناخته شده و در فرايند ارزيابي باقي ماندند.

براي رونمايي محصولات شاخصه‌هاي چون كامل بودن فرايند تجاري‌سازي و سابقه فروش حداكثر 2 سال متناسب با ظرفيت بازار محصول، دارا بودن مجوز و تأييديه فني از مراجع ذي‌صلاح، انجام فرايندهاي لازم به‌منظور اخذ مالكيت‌هاي معنوي، وجود محصول در فهرست كالاها و خدمات دانش‌بنيان، تأثيرگذاري بر رفع نيازهاي حياتي و استراتژيك كشور و كاهش يا قطع وابستگي به كشورهاي خارجي در نظر گرفته شده بود.

كليه محصولات راه یافتعه به مرحله نهایی، با بهر‌ه‌مندي از توان تخصصي داوران و متخصصان حوزه‌هاي مرتبط فناوري بررسي شدند و پس از اعلام نظر كارشناسی براساس مستندات ارسالي شركت‌ها در كميته ارزيابي، تعداد 17 محصول متعلق به 9 شركت عضو پارك معرفی گرديدند.

محصولات معرفي شده در پانزدهمين اجلاس پارك فناوري پرديس

شركت

محصول

آریانا مدرن
صنعت

سرو پرس

نانو حیات
دارو

بیوتین 100
میلی گرمی

نانو حیات
دارو

مولتی ویتامین
بیماران مبتلا به ام اس

نانو حیات
دارو

مولتی ویتامین
- مینرال

نانو حیات
دارو

ویتامین د 3 ( 1000واحدی)

توسعه پایدار
سلمان

دستگاه تعیین نفوذپذیری بتن در برابر كلرید

گروه صنعتی
هوشمند آسیا

سامانه تشخیص بیماری‌های
قلبی کودکان و نوزادان

صنعت كاران
الکترونیک مراغه

تصحیح كننده حجم گاز با قابلیت اندازه گیری فراصوت گاز

شركت مروابن

اسید اچ
فسفريک 37 درصد

رایکا گستر
پلاسما

مشعل پلاسمايي

آريانا مدرن
صنعت

مولد موج آب
قابل برنامه ریزي

توسعه دانش و فناوری ایلیا

Saving Fuel
Nano-Additive

توسعه پایدار
سلمان

دستگاه رئومتر بتن خودتراکم (کنترل کارایی)
مدل پرتابل آزمایشگاهی

پویش رایان
تصویر

دوربین مدار بسته

شركت مروابن

ژل آلومینیوم
کلراید 25%

شركت مروابن

کیت پرسلن حاوی
اچ و سایلن

شركت مروابن

كرم اوره پراكسايد
و ادتا

ارائه خدمات و مشاوره توانمندسازی و تجاری‌سازی

مرکز توسعه کسب و کار فناوریِ پارک فناوری پردیس با اهداف تأمین و ارائه خدمات فناوری و کسب‌وکارِ مورد نیاز شرکت‌های عضو و توسعه بازار کسب‌وکار آن‌ها و تاکید بر حضور موثر در رویدادها و جشنواره‌های مرتبط به‌منظور ارائه خدمات و مشاوره توانمندسازی و تجاری‌سازی، در پانزدهمین اجلاس سالیانه با استقرار «کانترهای ارائه مشاوره» زمینه‌های لازم جهت ایجاد ارتباط بین شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس و کارگزاران ارائه دهنده خدمات فناوری و کسب‌وکار عضو مرکز فراهم شد.

با توجه به فضایی که در سال‌های گذشته همزمان با ورود میهمان‌ها به محل برگزاری اجلاس و در زمان انجام پذیرایی شکل می‌گرفت، و فرصتی که با گپ و گفتگو بین مدیران عامل شرکت‌ها به وجود می‌آمد، امسال نیز 3 کانتر ارائه مشاوره در فضای موجود در محدوده پیرامونی محل برگزاری اجلاس سالیانه مستقر شد تا نمایندگان کارگزاران عضو مرکز توسعه کسب‌وکار فناوری از این طریق به ارائه مشاوره و معرفی خدمات خود به مخاطبین بپردازند.

با توجه به شناخت نياز‌های شركت‌هاي عضو پارك و توانمندی‌های شركت‌هاي عضو مركز، برای حضور در حاشيه اجلاس و ارائه خدمات مشاوره و همچنين پاسخ به سوالات مديران عامل و همراهان ايشان در حوزه‌هاي تخصصي، 3 شركت در حوزه‌هاي زير انتخاب شدند.

- شركت پیشگامان کیفیت کیش،ارائه دهنده خدمات استقرار سیستمهای مدیریت کیفیت و نظام مندسازی شرکت‌ها

- شركت کارگزاری سهم آشنا، ارائه دهنده خدمات مرتبط با بازار سرمایه و کارگزاری بورس

- شركت توانمندسازان فناوری‌های نوین، ارائه دهنده خدمات توانمندسازی و توسعه بازار

همچنين كارشناسان مركز نيز برای پاسخگويي به سوالات مراجعه‌كنندگان و ارائه اطلاعات كارگزاران با توجه به نياز ايشان و مشاوره لازم در اين محل حضور داشتند.

افتتاح 4 شرکت فناور در حاشیه اجلاس سالیانه

در پانزدهمین دوره اجلاس سالیانه پارک 4 شرکت فناور نانوژاو دارو ، فراز کمپرسور، پروتئین نوترکیب سبحان و مشاوران انرژی تهران توسط محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در حضور مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناری پردیس، مدیرعاملان شرکت‌های عضو و دیگر مسئولان افتتاح شدند.

مشاوران انرژی تهران

شرکت مشاوران انرژی تهران که در زمینه ارائه مشاوره، خدمات و انجام مطالعات فنی در زمینه‌های اکتشاف، استخراج و تولید بهینه از مخازن زیرزمینی و میادین نفت و گاز فعالیت می‌کند با بیش از 25سال سابقه درخشان و 250 نیروی انسانی، دستاوردهای بسیاری در زمینه مطالعات نفتی را برای کشور به ارمغان آورده و هم اکنون بخش تحقیق و توسعه خود را در پارک فناوری پردیس دایر کرده است.

فراز کمپرسور

شرکت فراز کمپرسور متخصص در امر جداسازی گازها به ویژه نیتروژن و اکسیژن است. این شرکت فناور، بیش از 12سال سابقه مفید در زمینه طراحی، مهندسی و ساخت کارخانه‌های کوچک اکسیژن و نیتروژن برای صنایع و مراکز خدماتی مختلفی چون صنایع غذایی، بیمارستان‌ها، مراکز پرورش ماهی و صنایع نفت و گاز را داراست و در حال حاضر با 25 نفر نیروی انسانی فعال با مدارج عالی دکترا و کارشناسی ارشد درحال فعالیت است.

پروتئین نوترکیب سبحان

شرکت پروتئین نوترکیب سبحان علی‌رغم سابقه کم در زمینه تولید واکسن، از سال 94 تاکنون موفقیت‌های چشم‌گیری به دست آورده است. شرکت پروتئین نوترکیب سبحان واحد تولیدی واکسن‌های مننژیت و آنفولانزا خود را در پارک فناوری پردیس بنا نهاده است و کسب شهرت جهانی در زمینه‌ی تحقیق و توسعه و تولید از طریق نوآوری و همکاری‌های بومی و بین‌المللی و تبدیل شدن به یکی از شرکت‌های مطرح جهانی و شرکت‌های پیشرو در زمینه تولید واکسن را چشم انداز خود قرار داده است. در حال حاضر این مجموعه با بیش از 20 نفر نیروی متخصص ایرانی در حال تحقیق و بررسی برای تولید واکسن آنفولانزا در پارک فناوری پردیس است.

نانوژاو دارو

شرکت نانوژاو دارو با بیش از 8 سال تجربه، در زمینه‌ی تولید داروی‌های ضد سرطان فعالیت می‌کند. این شرکت تاکنون موفق به تولید داروهای ضدسرطانی شده که با قیمت یک دهم نمونه‌های خارجی در بازار ارائه می‌شوند. زمینه اصلی فعالیت این شرکت بهره‌گیری از نانوداروها با تمرکز روی تولید داروهای ضد سرطان است که در کمیته فناوری نانو وزارت بهداشــت هم توجه زیادی به این بخش شده است.

این شرکت با هدف افزودن بر سبد کالایی‌اش، بخش تحقیق و توسعه خود را در پارک فناوری پردیس بنا نهاده و در حال حاضر نزدیک به 20 نفر نیروی انسانی متخصص در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

جشن اجلاس سالیانه همراه با اهدای جوایز مسابقات

با توجه به حضور مديران عامل، رئيس و اعضاي هيات مديره محترم شركت‌هاي عضو پارك فناوري پرديس در اجلاس ساليانه و جشنواره برترين‌ها، و محدوديت فضا بابت حضوركاركنان و محققان شركت‌ها در اين برنامه، مراسم جشنی در بعدازظهر اجلاس همراه با اهدای جوایز مسابقات (فوتسال، شنا و عکاسی) و همین‌طور اجرای برنامه موسيقي سنتي به‌صورت زنده در محل بوستان دانشمندان پارک فناوری پردیس و با حضور پرسنل محترم شركت‌ها برگزار گرديد.

لازم به ذکر است تیم‌های فوتسال شرکت سفیر آبی آرام ، شرکت مشاوران انرژی تهران و شرکت آسان پرداخت به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را به دست آوردند. در مسابقات شنا در رده بالاي 40 سال شهرام سياه كلاه از شركت توان پژوهان، فردين پور وجدي از شركت مشاوران انرژي به ترتیب مقام‌های اول و دوم را کسب کردند و علي صديق از شركت مشاوران انرژي به همراه فرهاد برزگر از شركت پويا الكترونيك مشترکا مقام سوم را از آن خود کردند. در رده زير 40 سال نیز ميلاد احمد از شركت آرا پژوهش، واسيلي كراسيوكوف از شركت مشاوران انرژي و حميد محبي اصل از صندوق توسعه فناوري‌هاي نوين رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

مسابقه عکاسی با تلفن همراه نیز در بخش فضای شهری و عمومی پارک، خانم فلاحیان از شرکت نوآوا، در بخش پویایی شرکت دانش‌بنیان، آقای حامد عقیقی از شرکت فناپ و در بخش پسندیده توسط مخاطبین، خانم سایه قربانی از موسسه علم و فناوری ایرانیان هدایای یادبودی را دریافت نمودند.


وزیر امور خارجه در اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس؛

دنیا می‌داند اقتدار ایرانی قابل تحریم نیست

وزیر امور خارجه کشورمان در اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس با بیان اینکه خود باوری ایرانی تحریم‌‌پذیر نیست گفت: دانشمندان ایرانی در اوج تحریم‌ها اقتدار و افتخار ملی ایجاد کردند و غربی‌‌ها نمی‌توانند هیچ کاری برای تحریم ایران در حوزه فناوری کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ابتدای سخنان خود در پانزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، از تلاش‌‌های مستمر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و تمام کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند تشکر کرد و گفت: در این دوره از فعالیت ما در دستگاه دیپلماسی کشور، همواره با یک دوره پُر تنش در روابط بین‌الملل روبه‌رو بوده‌ایم، دوره‌ای که از آن با عنوان دوران گذار یاد می‌شود و در این دوران، ابزار اقتدار کشورها تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: در جهان امروز ابزار اقتدار دیگر صرف داشته‌های نظامی نیست و ابزارهای دیگری هم برای داشتن اقتدار کشورها فراهم شده است؛ قدرت علمی، قدرت اقتصادی و قدرت رسانه‌ای از مهمترین این ابزارها به شمار می‌آیند.

ابزارهای تازه اقتدار در دنیای امروز

ظریف خاطرنشان کرد: نه تنها مساحت کشور، توان نظامی و میزان تولید ناخالص داخلی کشورها اقتدار می‌آفریند بلکه داشتن یک پیام هم برای ما اقتدار می‌آفریند، استقلال‌خواهی ایران عامل اقتدار، گفتمان و باور است و خودباوری ما برای‌مان اقتدار ایجاد می‌کند.

ظریف با تاکید بر اینکه در حوزه اقتصاد، به فرآیند جدیدی در نحوه فکر کردن برای رسیدن به پیشرفت اقتصادی نیاز داریم اشاره کرد و گفت: در حوزه دانش‌بنیان توان رقابت ما بسیار بالا است و ممکن است در خیلی از حوزه‌های دیگر به زیرساخت‌های بسیار پرهزینه‌ای برای رقابت نیاز داشته باشیم؛ اما در این حوزه زیرساخت ما دانشی است که به خوبی در کشور وجود دارد.

خدمت به فناوران خدمت به توسعه اقتصادی کشور است

وی تاکید کرد: برای استفاده از این عامل اساسی توسعه اقتصادی هر چه بتوانیم در این حوزه در خدمت دانشمندان جوان کشورمان باشیم در واقع در خدمت توسعه اقتصادی و پیشرفت کشور قرار گرفته‌ایم.

ظریف با تاکید بر اینکه دولت یازدهم تلاش کرد تا در حوزه دیپلماسی اقتصادی تمرکز ویژه‌ای بر شرکت‌های دانش‌بنیان داشته باشد گفت: حضور نمایندگان شرکت‌‌های دانش‌بنیان در سفرهای خارجی ما فقط یک تلاش برای توسعه بازار نبود؛ بلکه نشانی از اقتدار ملی ما بود و نشان‌دهنده این واقعیت است که در کشور ما علی‌ رغم همه فشارها و تحریم‌ها، هیچ‌گاه هیچ‌کس نتوانسته است مغز ایرانی را تحریم کند.

وزیر امور خارجه کشور همچنین تاکید کرد: هیچ‌‌گاه کسی نتوانسته خود باوری ایرانی را تهدید کند، کسی نتوانسته ذهن و دانش ما را تحریم کند و در اوج تحریم‌‌ها اقتدار ملی و افتخارات جوانان ما به دنیا ثابت کرده اقتدار ما تحریم پذیر نیست.

دستِ یاری به سوی جوانان دراز می‌کنیم

وی به تأسیس معاونت اقتصادی برای تمرکز روی مهم‌ترین ابزار برای صادرات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه علاقه‌مند است تا به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمت‌رسانی کند و حضور ما در اینجا هم گواه همین مهم است؛ اما در این مسیر به راهنمایی و اعلام نظر در مورد حوزه‌هایی که موردتوجه است، نیاز داریم.

وی تاکید کرد: باید بدانیم امروز چه ساختارهایی می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کند، بازارهای مورد نظری که به آن نیازمندید و ساختارهای کمک کننده به شما چه ساختارهایی هستند، لذا دستِ همکاری به سوی همه شما دراز کرده و طلب همفکری و همکاری می‌کنیم.

میراث واقعی انقلاب، خودباوری است

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان به خودباوری به عنوان میراث واقعی انقلاب اشاره کرد و گفت: اگر به این پیام جاویدان امام راحل که فرموده اند: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» فکر کنیم به خوبی درمی‌آبیم که اگر در حوزه فناوری هر قدر ما را تحریم کنند، هیچ‌کاری نمی‌توانند کنند؛ باید به نکاتی که مبنای باورهای ماست و باعث شده است 38 سال علی‌رغم همه فشارها، تحریم‌ها و تهدیدها بتوانیم با افتخار بگوییم که کشور اول اسلام هستیم، توجه شود.

وی تصریح کرد: امروز در حوزه علم و فناوری با افتخار می‌توانیم بگوییم که پنجمین تولیدکننده مهندس در دنیا هستیم و در میان 10 کشور اول در حوزه نانو و بایو قرار داریم و همه این توفیقات به خاطر آن است که نه‌تنها علم و دانشی که جوانان ایرانی دارند، بلکه باوری که آن‌ها دارند و باوری که مردم دارند می‌تواند راه گشای همه مشکلات باشد.

باید باری از دوش معیشت مردم برداریم

ظریف در ادامه به وظایف وزارت امور خارجه به عنوان کمک‌رسان جامعه اشاره کرد و گفت: وزارت امور خارجه وظیفه کمک و توسعه این مسیر را دارد، ما در بخش سیاست خارجی وظیفه داریم که فشارها را به حداقل برسانیم و سیاست خارجی راه‌گشای توسعه اقتصادی باشد نه اینکه راه توسعه اقتصادی را ببندد.

وی ادامه داد: وظیفه ما در سیاست خارجی این است که باری را از دوش معیشت مردم برداریم؛ نه اینکه خودمان باری بر دوش معیشت مردم باشیم. ما تعهد می‌کنیم که تمام تلاش‌مان را در دولت دوازدهم برای انجام این وظیفه به کار ببریم و این آمادگی را داریم که هم از یاری شما استفاده کنیم و هرجا که توان داشته باشیم یار و همراه شما باشیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور:

آنچه قیمت ندارد جوان خلاق و توانمند است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اظهار داشت: بزرگترین سرمایه ما، جوانان خلاق و نوآور هستند و آنچه قیمت ندارد جوان خلاق و توانمند است.

سورنا ستاری در پانزدهمین اجلاس سالانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس، نیروی انسانی خلاق و کارآمد را مهم‌‌ترین لازمه برای تقویت اقتصاد مبتنی بر دانش عنوان کرد و گفت: امروزه دیگر داشتن منابع نمی‌تواند سرمایه باشد، سرمایه اصلی داشتن نیروی انسانی خلاق است و ما اگر می‌خواهیم توانمندی‌های علمی و فناوری خود را به اقتصاد تزریق کنیم و اقتصادی مبتنی بر دانش و فناوری داشته باشیم باید یک زیست بوم مساعد برای حفظ و به‌کارگیری ظرفیت خارق‌العاده نیروی انسانی ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: آنچه قیمت ندارد نیروی انسانی با اعتماد به نفس و خلاقیت و نوآوری است که با تلفیق این دو، ظرفیت‌های بالایی برای ایجاد یک اقتصاد پویا و کشوری توسعه یافته ایجاد می‌شود.

ستاری تاکید کرد: از طرفی دانشگاه یا شرکتی که صرفا ًبا پول و حمایت دولت فعالیت کند فاقد نوآوری و خلاقیت است، ما وقتی برنده هستیم که بخش قابل توجهی از پژوهش‌های ما توسط بخش خصوصی انجام شود. وقتی برنده هستیم که بخش خصوصی محصولی با ارزش افزوده بالا و قابل رقابت به بازار ارائه کند.

وی تاکید کرد: شرکت‌های بزرگ و موفق دنیا سرگذشت‌های مشابهی دارند، همه این افراد روی پای خود و توانایی‌های شخصی ایستاده‌اند و نه سرمایه و پشتوانه مالی بالا داشته‌اند نه منابع خاصی در اختیارشان بوده، این‌ها افرادی با خلاقیت و اعتماد به نفس بالا بوده‌اند.

استخدام یعنی خودکشی خلاقیت فردی

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه به نگاه و رویکرد تازه جامعه به سمت خلاقیت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه تلاش‌ها برای تغییر فرهنگ و نگرش نسبت به خلاقیت در جامعه تاثیرگذار بوده، امروز کشور جهت‌گیری تازه‌ای برای اقتصاد خود در پیش گرفته، مفاهیم جدیدی چون: استارت‌آپ‌ها و پارک‌های علم و فناوری شکل گرفته‌اند، سرمایه‌گذران خطرپذیر فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، به کارآفرین ارزش و اعتبار ویژه‌ای داده می‌شود و فرهنگ تلاش برای استخدام در یک ارگان دولتی در حال تغییر است. جوانان دریافته‌اند که استخدام و پشت یک میزنشینی یعنی خودکشی خلاقیت فردی.

وی تاکید کرد: جوانی که قصد خودکشی دارد باید به استخدام فکر کند زیرا همه جای دنیا تفکر و فرهنگ کارآفرینی وجود دارد و جوانان درس می‌خوانند تا استخدام نشوند بلکه کارآفرین و پایه اقتصاد و شرکت شوند. جوانان دنیا می‌خواهند ارزش افزوده بیشتری برای جامعه خود ایجاد کنند.

توجه و استمرار بیشتر به فناوری در دولت دوازدهم

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری و دولت دوازدهم برای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری گفت: این مسیر در دولت دوازدهم به طور جدی ادامه پیدا می‌کند و همه ما سعی داریم با همکاری و توجه بیشتر به بخش فناوری کشور در دولت دوازدهم به سمت اقتصادی مبتنی بر دانش حرکت کنیم.

وی تاکید کرد: یکی از نشانه‌های این توجه حضور وزیر امور خارجه کشورمان در این مراسم است.

ستاری در آخر به آینده فناوری و صاحبان شرکت‌های بزرگ اشاره کرد و گفت: امروزه در دنیا شاهد رشد شرکت‌های دنیای مجازی، زیست‌فناوری، نانوفناوری و غیره هستیم و قطعا جوانان ما هم به‌زودی و درآینده‌ای نزدیک صاحب بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا خواهند شد، وی تاکید کرد: استارت‌آپ‌ها در آینده‌ای نزدیک می‌توانند ساختارهای سنتی پیشین را دست‌خوش تحول کنند و تمرکز دولت دوازدهم هم بر رشد و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق است.


 

 

آینده پارک‌ فناوری پردیس از سه نگاه

برگزاری پنل «نقش پارک فناوری در حاکمیت و آینده کشور» در اجلاس سالیانه؛

در حاشیه پانزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره‌برترین‌های پارک فناوری پردیس پنلی با عنوان «نقش پارک فناوری در حاکمیت و آینده کشور» با مدیریت مهندس اکبر قنبرپور رئیس مرکز فن‌بازار ملی ایران برگزار شد که در آن سه نفر از مدیران عامل شرکت‌های عضو پارک برای بحث و تبادل نظر در این خصوص حضور یافتند.

دکتر خیرآبادی مدیرعامل شرکت پویش دارو، مهندس هاشمی مدیر عامل شرکت سازگان ارتباط و دکتر توحیدیان مدیرعامل شرکت فراطیف پویا اعضای این پنل بودند که در خصوص نقش پارک فناوری در حاکمیت و آینده کشور و همچنین آینده پیش رو و چشم اندازهای پارک نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

اکبر قنبرپور در خصوص تاریخچه شکل‌گیری و توسعه پارک فناوری پردیس این‌گونه توضیح داد: سال 79 راه‌اندازی پارک فناوری پردیس به عنوان یک ایده در دفتر همکاری‌های فناوری‌های ریاست جمهوری مطرح شد. عمده هدف ایجاد این پارک در ابتدا استقرار و هم‌افزایی شرکت‌هایی بود که از دل پروژه‌های فناوری در دفتر همکاری‌ها ایجاد شده بودند. در سال 80 اراضی این پارک در فاز اول خریداری شد، طراحی‌ها شکل گرفت و واگذارای‌ها از همان سال اول آغاز شد تا اینکه سال 84 اولین شرکت در این پارک مستقر گردید و پس از آن به ترتیب شرکت‌های بزرگ دیگر در پارک استقرار یافتند.

وی تصریح کرد: فضاهای استیجاری در پارک در سال 87 یک امکان جدید برای شرکت‌های متوسط بود که در اختیار متقاضیان قرار گرفت و سال 89 مرکز رشد نخبگان برای حمایت از شرکت‌های کوچک و استارت‌آپ‌ها راه‌اندازی شد تا اینکه ظرفیت فاز اول پارک فناوری پردیس تکمیل شد. در حال حاضر250 شرکت و بیش از سه هزار نفر پرسنل شرکت‌ها در این خانواده بزرگ فعالیت می‌کنند و به نوعی سبدی از انواع شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ در پارک حضور دارند که بیش از 850 محصول یا خدمت برای ارائه دارند و بیش از 5 هزار و دویست میلیارد تومان مبلغ فروش سال 95 محصولات پارک بوده است.

قنبرپور در ادامه توضیح داد: امروز در این پنل می‌خواهیم ببینیم این مسیری که تا امروز طی کرده‌ایم در آینده چه خواهد بود و آیا منجر به یک نقش آفرینی جدی در آینده کشور خواهد شد یا خیر؟ در واقع چشم‌انداز ما در سال 1404 این است که بزرگ‌ترین منطقه فناوری در غرب آسیا باشیم، برای رسیدن به این چشم‌انداز چه مؤلفه‌هایی نیاز است و چگونه باید به این هدف برسیم. در پاسخ به این سوالات هر کدام از مدیران عامل سه شرکت نظرات خود را این‌گونه ارائه کردند:

پارک باید تبدیل به یک الگوی سالم برای فرهنگ کسب و کار شود

توحیدیان مدیرعامل شرکت فراطیف پویا در ابتدا چنین گفت: به نظر من نیروی انسانی، با ارزش‌ترین دارایی یک شرکت است، از این رو شرکت برای مواظبت، حفظ و پویا نگهداشتن یک نیروی انسانی باید به تهیه و تدارک یک فضای امن شغلی و فکری مبادرت ورزد. یک نیرو برای اینکه بتواند موفق باشد بیشتر از پول نیاز به فضای امن و راحتی برای زندگی دارد؛ پس پارک فناوری باید تبدیل به محلی برای زندگی نخبگان شود، محلی که برای خانواده، سلامت، ورزش و برای زندگی‌ یک نخبه برنامه‌هایی داشته باشد.

وی تصریح کرد: آنچه مهم است این است که پارک فناوری به سبک زندگی نخبگان اهمیت دهد و تبدیل به یک الگوی سالم برای فرهنگ کسب‌وکار در کشور شود و برای این کار باید از مسائل زیربنایی یعنی فرهنگ اقدامات را شروع کرد.

توحیدیان در خصوص نقش خود افراد و مدیران در این پروسه گفت: البته باید یادآور شوم که باید نگاه‌مان به همه مسائل را درون‌زا کنیم، به گونه‌ای که هر کاری را اول از خودمان شروع کنیم، از درون شرکت و مجموعه خودمان شروع کننده باشیم؛ اگر این‌گونه باشد به طور متوازن همه چیز اصلاح خواهد شد.

وی در آخر نبود یک مجمع یا باشگاه ایده‌پردازی در مجموعه پارک را متذکر شد و گفت: جای یک باشگاه ایده‌پردازی و پروش ایده برای جوانان در پارک خالی است، ما باید بتوانیم با افراد خارج از اینجا در ارتباط باشیم و با استفاده از ایده‌های جوانان و دانشجویان دانش و خلاقیت‌شان را تبدیل به ثروت کنیم.

پارک باید مرکزی برای نگه داری نخبگان باشد

هاشمی مدیر عامل شرکت سازگان ارتباط در ابتدای سخنان خود گفت: به نظر من قبل از هرچیزی ما باید در تعاریف واژه‌ها به یک مفهوم واحد برسیم، هنوز برای عنوان «شرکت فناور» معیار و خط‌کشی مناسبی در جامعه وجود ندارد، همین موضوع موجب آشفتگی و بعضاً سواستفاده از قوانین می‌شود.

وی ادامه داد: تا سال‌ها قبل سوال «علم بهتر است یا ثروت؟» در بسیاری از مجامع مطرح می‌شد، و امروزه پاسخ به این سوال این‌گونه است که واقعا علمی که منجر به ثروت نشود علم نیست، و به نظرم فناوری هم که منجر به ایجاد ثروت نشود فناوری محسوب نمی‌شود.

پارک فناوری پردیس باید روی دو موضوع تمرکز ویژه کند اول اینکه پارکی ثروت آفرین باشد و دوم اینکه برندی فاخر باشد، شرکت‌ها باید بتوانند در اینجا از دانش و فناوری‌شان ثروت بیافرینند، از طرفی نام و برند پارک هم آنقدر فاخر باشد که نخبگان بخواهند در اینجا کار کنند و پارک به عنوان مرکزی برای گردهمایی نخبگان باشد.

هاشمی در آخر پیشنهاد داد: داشتن یک بانک اطلاعاتی حتی در قالب یک کتاب جامع می‌تواند به جوانان تازه کار و افرادی که می‌خواهند مؤسس یک کسب‌وکار باشند کمک شایانی کند، اینکه ما بتوانیم تجارب موفق و ناموفق شرکت‌های داخلی را در یک مجموعه جمع‌آوری و ارائه کنیم کار ارزشمند و مفیدی است.

حلقه ارتباطی پارک باید از حالت نقطه چین به حالت مستقیم تبدیل شود

خیرآبادی مدیرعامل شرکت پویش‌دارو برای شروع صحبت‌های خود ضمن یادآوری روزهایی که تأسیس پارک با چالش مواجه شده بود گفت: حدود 15سال پیش شروع کار پارک فناوری پردیس با چند شهرک صنعتی در کشور همزمان بود و امروز با مقایسه شهرک‌های صنعتی با پارک فناوری، متوجه تفاوت‌ها در سطح روابط، فناوری‌ها، ثروت آفرینی‌ها و غیره خواهید شد، این مساله که وجود پارک‌های فناوری در کشور از الزامات است، دیگر بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: اما به نظر من پارک‌ها هنوز به عنوان واحدهای مستقل در کشور شناخته نمی‌شوند و همین پاشنه آشیل ماست، پارک فناوری باید یک واحد مستقل کشوری باشد، رئیس پارک باید یک فرد ویژه و صاحب نظر و تاثیرگذار در دولت باشد. باید یک واحد مستقل ایجاد کنیم و تمام واحدهای مرتبط کشوری زیر نظر این مرکز فعالیت کنند.

خیرآبادی در ادامه به اهمیت نوآور بودن شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: اغلب شرکت‌های حاضر در پارک‌های فناوری صرفا شرکت‌های فناور هستند برای تبدیل شرکت‌ها به واحدهای نوآور نیاز به استقلال مالی و استقلال قانونی به شدت وجود دارد، پارک باید واحد‌هایی برای تامین اجتماعی، مالیات، ترخیص کالا و ... در خود داشته باشد تا شرکت‌ها دغدغه این هزینه‌ها را نداشته باشد.

وی متذکر شد: حلقه ارتباطی پارک باید از حالت نقطه چین به حالت مستقیم تبدیل شود ما نیاز داریم تا زمینه مسایل مالی، اداری و تسهیلاتی واحد مستقل پارک‌ها تشکیل شود.

  • بازدیدکنندگان: 1007
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ