اخبار
27 تیر 1395
با حمایت پارک فناوری پردیس و مرکز نوآوری و شتابدهی یاس محقق شد؛

با حمایت مدیران و متخصصان در پارک فناوری پردیس و همچنین مرکز نوآوری و شتابدهی یاس، پیوند «آموزه‌های علمی» و «دانش کارمحور» با اجرای طرح «دانشکار» به عنوان حلقه مفقوده این دو اصل تاثیرگذار در بازار کار، محقق شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، شادی شیخی مسئول برگزاری طرح دانشکار اظهار داشت: اقشار دانشگاهی بعد از فارغ التحصیلی و در آستانه جذب به بازار کار، اغلب با شرایطی متفاوتی میان مطالب درسی و شرایط حقیقی مواجه می شوند؛ در این چنین وضعی بروز تضاد میان داشته های علمی، شخصیت فرد و توقع کاری دانش آموخته با سیاست های کار فرمایان دور از انتظار نیست.

وی تصریح کرد: از این رو، هدف طرح دانشکار ایجاد توازن میان آموزه‌های علمی و دانشِ کار محور فارغ‌التحصیلان و پیوند این دو بخش مهم با یکدیگر است.

این مسئول ادامه داد: از مزایای اجرای طرح یاد شده می‌توان به شناخت بیشتر دانشجو از شرایط کاری آینده خود، ترسیم دورنمایی از توانایی‌های شغلی و ارزیابی توقع‌های شخصیتی از محیط کار اشاره کرد.

به گفته شیخی، دانشجویان با قرار گرفتن در یک شرایط شبه حقیقی درمی‌یابند که برای پیشبرد اهداف تعیین شده صرفا نباید به دانش و آموخته‌های تئوری خود متکی باشند بلکه باید در راستای کسب توفیقات بیشتر، علم را به رویه‌ای کارمحور بدل سازند.

وی اضافه کرد: در رویه نادرست کنونی یک دانشجو پس از فراغت از تحصیل و در حالی که باید برای جذب در بازار کار آمده باشد، متأسفانه مدت مدیدی را به کسب تجربه در همان رشته تخصصی صرف می‌کند که نتیجه آن جزء هدر روی «زمان ذی قمیت» نیست.

مسئول برگزاری طرح دانشکار افزود: در ابتدای امر، دانشجویانی که به تازگی تحصیلات دانشگاهی را به پایان رسانده بودند به عنوان جامعه هدف مدنظر قرار گرفتند، اما در ادامه سیاستگذاری‌‌های مجریان طرح، دانشجویان فارغ‌التحصیل سالیان گذشته و حتی دارای تجربه کاری نیز به مجموعه افزوده شد.

شیخی ادامه داد: این طرح پس از اعلان فراخوان با اقبال بیش از 100 نفری مواجه شد اما به دلیل برخی محدودیت‌های جغرافیایی با پذیرش نزدیک به 50 کارآموز کلید خورد.

وی با اشاره به شرایط برگزاری دوره های طرح دانشکار خاطرنشان کرد: این طرح طی دو ماه و در قالب 6 کارگاه صورت اجرایی به خود گرفت که طبق برنامه‌ریزی‌‌های به عمل آمده کارگاه انتهایی با هدف آشنایی کارآموزان با شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در پارک فناوری پردیس و همچنین آماده سازی بستری برای رایزنی بدون واسطه افراد جویای کار با کارفرمایان برگزار می‌شود.

این مسئول با اشاره به دیگر مراحل کارگاه‌های برگزار شده اظهار داشت: از دیگر مراحل این کارگاه‌های ششگانه می‌توان به آشنایی کار آموزان با محیط‌های کاری، تطبیق شخصیت فردی با شغل مورد نظر، شیوه مکاتبات اداری، نحوه ارائه طرح‌های پیشنهادی به کارفرما، شیوه صحیح نگارش رزومه‌ای از توانایی‌ها و همچنین چگونگی بیان تشریحی داشته‌های علمی و تجربی اشاره کرد.

شیخی معتقد است که برای انتخاب شغل، نیازی نیست که صرفا در رشته تحصیلی دانشگاهی و مسیری بدون انعطاف گام برداشت چراکه شاخص‌های مهمتری نظیر علاقه‌مندی و توانایی را باید به عنوان فاکتورهای مکمل در انتخاب کار مدنظر قرار داد.

وی در پایان از تعامل نزدیک و همفکری مدیران و متخصصان مجموعه پارک فناوری پردیس در راستای پیشبرد اهداف طرح دانشکار تشکر و قدردانی کرد.

  • بازدیدکنندگان: 1445
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ