اخبار
13 تیر 1396
رئیس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت؛

هشتمين نشست سراسري فن‌بازارهاي منطقه‌ای، با حضور نمایندگانی از مركز فن‌بازار ملي ايران، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، جهاد دانشگاهي كشور، صندوق نوآوري و شكوفايي و کارگزاران 15 فن‌بازار منطقه‌اي آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس در این نشست که با رویکرد ارائه تجربه های موفق و تبادل اطلاعات برگزار شده، آخرين وضعيت برنامه ها و فعالیتهای فن‌بازارهاي كشور بررسی شده و تجربيات حاصل از اقدامات انجام شده در راستاي توسعه و رونق بازار فناوري كشور به اشتراك گذاشته خواهد شد.

سیدمحمد صاحبکارخراسانی رئیس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در بخشی از این نشست به ایراد سخنرانی و معرفی خدمات اداره کل امور شرکت های دانش بنیان پرداخت، وی در این نشست گفت: 18هزار شرکت در سامانه مربوطه ورود پیدا کرده اند و نیمی از این تعداد اطلاعات مربوطه و فرم های لازم را پرکرده اند و وارد فرایندهای ارزیابی شده اند، از این میان 4300 شرکت رد شده اند و 3100شرکت تایید شده اند و مابقی هم در فرایندهای ارزیابی هستند.

وی تصریح کرد: در فرایندهای ارزیابی استاندارهای بالایی در نظر گرفته شده و سعی داریم تا شرکت هایی که واقعا دانش بنیان هستند بتوانند از خدمات ما استفاده کنند، از این رو حتی 300شرکت هم که در گذشته مشمول استفاده از خدمات شرکت های دانش بنیان بوده اند اکنون از سیستم خارج کرده ایم، چرا که تاییدیه دانش بنیان داشتن مادام العمر نیست و رمز پویایی دانش بنیان بودن این است که همانطور که وردی دارند خروجی هم داشته باشند.

وی در مقام مقایسه تاکید کرد: فن بازارهای منطقه ای هم باید با توجه به ارزیابی ها و کسب استانداردهای لازم وارد کار شوند و برای راه اندازی فن بازار منطقه ای فقط تمایل کافی نیست و برای حفظ کیفیت و رقابت باید سخت گیری های لازم وجود داشته باشد.

صاحبکار به شروط کارایی و بهره وری بالا از فن بازارها اشاره کرد و گفت: فن بازار زمانی کارایی لازم را دارد که هم فعالان بخش خصوصی و هم نهادهایی که در حوزه توسعه فناوری در مجموعه ها هستند در فن بازار فعالیت کنند، همه نهادهای مربوطه باید وارد عمل شوند و هرچه بازیگران این عرصه حضور پررنگ تری داشته باشند فن بازار موفق تر خواهد بود.

در ادامه به نقش کارگزاران فن بازارهای منطقه ای اشاره شد و صاحبکار در این خصوص گفت: کارگزاران در این مسیر نقش پررنگی دارند و به مثابه زبور عسل می توانند گرده افشانی کنند و در عرصه فناوری و تولید دانش بنیان، زایندگی ایجاد کنند.

وی تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت های موجود استفاده کنیم و کارگزارها هم به عنوان اقشار مرجع در اقصا نقاط کشور سعی کنند سبدی از فعالیت های خدماتی را به شرکت های فعال در این حوزه ارائه کنند، همچنین کارگزاران باید به ما کمک کنند تا بتوانیم مسیر توسعه شرکت های دانش بنیان را هموارتر کنیم و سرعت توسعه را بالا ببریم.

وی به برنامه 110حمایت از شرکت های دانش بنیان که در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین شده اشاره کرد و گفت:برنامه جامع توسعه کسب و کار دانش بنیان در قالب برنامه های خدماتی، حمایتی ، مشاوره ای و حمایت های ذیل قانون تدوین شده تا همه آنچه شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در مسیر خود نیاز دارند را در دسترس داشته باشند و 6 بند از این 110 بند بر عهده فن بازارها گذاشته شده است.

صاحبکار تصریح کرد: گستره این حمایت ها از تسهیلات مالی، معافیت های گمرکی، معافیت های مالیاتی، خدمات بیمه تامین اجتماعی تا خدمات مشاوره ای و حمایت از کالاهای ساخت داخل ادامه دارد.

صاحبکار در ادامه صحبت های خود به رفع نیازهای فناورانه صنایع بزرگ در کشور اشاره کرد و گفت: تمایل داریم با همکاری مرکز فن بازار ملی ایران، تمام این فعالیت ها توسط بخش خصوصی انجام شود و بخش خصوصی با حمایت و کمک بخش دولتی بتواند متولی اصلی رفع نیازهای فناورانه صنایع باشد.

صاحبکار در آخر برای افزایش سرعت در مسیر توسعه دانش بنیان کشور اظهار امیدواری کرد و گفت : اگر هر سال بتوانیم ده درصد سرعت برنامه های تدوین شده را جلو بیندازیم موفقیت بزرگی محسوب می شود و برای این مسیر همه با هم باید گام برداریم.
  • بازدیدکنندگان: 898
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ