اخبار
25 اردیبهشت 1398
همزمان با معرفی مجموعه کتاب های «از دانش به ثروت»

آیین رونمایی از کتاب «فرهنگ فناوری، نوآوری و کارآفرینی»، روز چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه، با حضور مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس، در سالن سراج پارک فناوری پردیس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، در این مراسم که مدیران پارک فناوری پردیس، به همراه جمعی از کارمندان و مدیران شرکت های مستقر در پارک حضور داشتند، از کتاب «فرهنگ فناوری، نوآوری و کارآفرینی» رونمایی شد.

در بخشی از مراسم، مهدی صفاری نیا، رئیس پارک فناوری پردیس درباره این کتاب گفت: بسیاری از دانشجویان با اصطلاحات حوزه فناوری، نوآوری و کارآفرینی آشنایی ندارند و نیاز بود که کتابی برای معرفی مفاهیم و یکسان سازیِ استفاده از واژگانِ تخصصیِ این حوزه نگارش شود. چنین کتابی کمک می کند تا ادبیات مشترکی شکل بگیرد، به گونه ای که در زمان استفاده از یک واژگان، یک مفهوم واحد در ذهن افراد شکل گیرد.

وی افزود: ما نیاز به مرجعی داشته‌ایم که در سطح خودش جامع باشد و بتواند به نیاز متخصصان این حوزه پاسخ دهد. با این وصف امیدوارم این کتاب، ‌یکی از کمبودهای حوزه زیست بوم فناوری کشور را مرتفع کند و متخصصان بتوانند آن را مورد بهره برداری کامل قرار دهند.


در ادامه این مراسم «علی مهموری» نویسنده اول کتاب با اشاره به اینکه برای تدوین این دانشنامه حدود 15 هزار واژه انگلیسی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است، گفت: اندیشه نگارش این کتاب از سال 2013 در ذهن من بود تا اینکه در شرایط فعلی، و در هماهنگی با ریاست پارک فناوری پردیس، توانستم آن را به صورت عملیاتی درآورم و کتاب را نگارش کنم.

وی افزود: گنجاندن تلفظ صحیح کلمات انگلیسی در کنار معانی واژگان، یکی از دغدغه های اصلی من در این کتاب بوده است که این ویژگی به مخاطب در استفاده صحیح از کلمات در مقالات و کنفرانس های علمی کمک شایانی می‌کند.

ممهوری اظهار داشت: ‌معرفی فهرستی از 50 دانشمند موثر در فضای فناوری، نوآوری و کارآفرینی از جمله ویژگی های دیگر این کتاب است که به علاقه مندان کمک می کند تا با متخصصانِ نام آشنای این حوزه آشنا شوند و منابع آنها را مورد مطالعه قرار دهند.


معرفیِ کتاب های «از دانش به ثروت»؛ داستان موفقیت شرکت های پارک فناوری پردیس

پیش از مراسم رونمایی از کتاب «فرهنگ، فناوری، نوآوری و کارآفرینی»، دو کتاب دیگر نیز معرفی شد. کتاب‌های «داستان کارآفرینیِ فناورانه شرکت فراطیف پویا» و «داستان کارآفرینیِ فناورانه شرکت ایرانیان بانِژ»‌ از مجموعه کتاب های «از دانش به ثروت»، از جمله کتاب هایی بودند که با حضور مهدی توحیدیان، مدیرعامل شرکت فراطیف پویا و بابک رضایی و رضا رفیعی، مدیران شرکت ایرانیان بانژ، معرفی شد.

در این بخش از مراسم، مجتبی جباری پور، مدیرکل ترویج و توسعه خوشه های نوآوری، با اشاره به اهمیت مستندسازی داستان موفقیت شرکت های کارآفرین، اظهار داشت: یکی از آسیب های حوزه کارآفرینی این است که به عقبه‌ی موفقیت شرکت های پیش‌رو و سختی های مسیری که توسط آنها طی شده است، توجه نمی‌کنیم.

وی افزود: از طرف دیگر، در بسیاری موارد علل موفقیت این افراد و شرکت ها را عوامل غیر درونی افراد تلقی می‌کنیم و کمتر به عوامل درونی و ویژگی هایی که این افراد برای موفقیت داشته‌اند، توجه داریم.

مجتبی جباری پور ادمه داد: باید داستان موفقیت شرکت ها روایت شود تا باور افرادی که به تازگی می خواهند در حوزه کارآفرینی ورود پیدا کنند،‌ مطابق شرایط واقعیِ این حوزه شکل گیرد. این فرهنگ، باور و نگرش ها در حرکت به سوی کارآفرینی بسیار اهمیت دارد.


نقش پر رنگ مرکز رشد فناوری نخبگان پارک در موفقیت «فراطیف پویا»


در ادامه توحیدیان، مدیرعامل شرکت فراطیف پویا، با اشاره به اینکه در سلسله مراتب موفقیت، خودمان را، نه در قله، بلکه در دامنه موفقیت می بینیم، اظهار داشت: تیم ها شاکله اصلی موفقیتِ شرکت ها را تشکیل می دهند و در شرکت ما نیز همین مسئله صادق بوده است. دلیل موفقیت فعلیِ شرکت فراطیف پویا نیز تیم قوی و متخصص شرکت بوده است.

وی افزود:‌ فراطیف پویا شرکتی‌ست که در پارک متولد شده و نقش مرکز رشد فناوری نخبگانِ پارک فناوری پردیس، در موفقیت شرکت ما بسیار پررنگ بوده است.


بعد از ورود به پارک، شکست ها و چالش هایمان ‌بسیار کمتر شد


بابک رضایی، مدیرعامل «شرکت ایرانیان بانژ» نیز در ادامه با بیان اینکه تلخی های مسیر رشد شرکت ما، در این کتاب آمده است، اظهار داشت:‌ امیدوارم این کتاب بتواند به کسانی که قصد دارند استارت آپی راه‌اندازی کنند، کمک کند. هر چقدر تلخی های این مسیر بیشتر بوده، ‌الان شیرینی ها بیشتری می چشیم.

وی افزود: کسانی که این کتاب را می خوانند، به خوبی می توانند درک کنند که مشکلات مانع کارشان نیست و چالش‌هایشان در نهایت حل می شود.

بابک رضایی در پایان گفت: حضور در پارک فناوری پردیس کمک مهمی به ما بود و بعد از ورود به پارک شکست ها و چالش هایمان به نسبت قبل، ‌بسیار کمتر شد.

در انتهای این بخش از مراسم، در اقدامی نمادین،‌ دو عنوان مجموعه کتاب «از دانش به ثروت»، به مدیران عاملِ شرکت هایی که موضوع کتاب به آنها اختصاص داشت، تقدیم شد.  • بازدیدکنندگان: 1593
  • (رتبه بندی جاری 3.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 2
  • 2 0

1 نظرات

پاسخ