اخبار
12 تیر 1399
رئیس دانشگاه بقیه‌الله در نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) مطرح کرد:

رئیس دانشگاه بقیه‌الله گفت: به نظر من استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا پس از دوهفته و تزریق به دیگر بیماران مبتلا به این بیماری، دستاورد خوبی بوده است ولی مهمترین مانع بکارگیری گسترده این روش، کمبود پلاسمای دریافت شده از بیماران بهبودیافته است.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع‌رسانی بنیاد مصطفی(ص)، صبح امروز نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع «بررسی روند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی» با حضور آقایان پیمان عشقی؛ مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، حسن ابوالقاسمی؛ رئیس دانشگاه بقیه­الله و عبدالمجید چراغعلی؛ عضو هئیت علمی دانشگاه بقیه­الله و رئیس تیم پزشکی درمان کوویید ۱۹ از طریق پلاسما درمانی در محل بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برگزار شد.

در ابتدای این نشست، سیدعلی عمرانی، مدیر اجرایی بنیاد مصطفی(ص) ضمن خوش­آمدگویی به مهمانان و اصحاب رسانه گفت: بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) ، به دنبال تقویت بنیان‌های علمی جامعه و کمک به هم‌افزایی و همکاری در سطح جامعه جهانی و جوامع اسلامی است. بنیاد مصطفی(ص) تلاش می‌کند تا با استفاده از الگوهای موجود به نیازهای جامعه پاسخ دهد که این الگوها در شبکه‌های مختلفی ایجاد شده‌اند تا با همکاری یکدیگر جامعه را پیش ببرند.

وی در خصوص برگزاری نشست استپ پیرامون ویروس کرونا بیان کرد: هفتمین نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP)در کشورهای اسلامی با حضور دانشمندانی همچون دکتر چراغعلی و سایر دانشمندان جهان اسلام برگزار شد که طی دو روز توانستیم میان افراد اطلاع‌رسانی ایجاد کنیم؛ اما برای ایجاد شبکه­سازی و تقویت آن نیازمند، ظرفیت‌سازی هستیم که این ظرفیت‌ها، جوانان و نخبگان جهان اسلام هستند.

مدیر اجرایی بنیاد مصطفی(ص) با بیان اینکه درتلاش هستیم تا ادبیات علم نافع را ترویج کنیم، اظهار کرد: ما خواهان پرورش مهارت‌های مختلفی هستیم؛ اثربخشی بدون گفتمان میان جامعه صورت نمی‌گیرد و در این مسیر اصحاب رسانه کمک ما هستند. نشست‌های ترویج علم با کمک اهالی رسانه ادامه پیدا می‌کند تا اطلاعات و اتفاقاتی در سطح جهان رخ می­دهد، در اختیار عموم قرار گیرد؛ ما از همه رسانه‌های دنیا دعوت می‌کنیم تا همراه ما باشند که بتوانیم صدای دستاوردهای علمی را به گوش همه جهان برسانیم.

در ادامه حسن ابوالقاسمی، رئیس دانشگاه بقیه‌الله در خصوص تجربیات کسب شده در ایران و انتقال آن به سایر کشورها گفت: ما در زمینه پلاسمادرمانی و کوویید 19، تجربیاتی کسب کرده‌ایم؛ این بیماری دنیا را غافل‌گیر کرده است. بعد از کشور چین، ایران دومین کشوری بود که به این بیماری مبتلا شد؛ در بیمارستان­ها با حجم زیادی از بیماران روبه‌رو بودیم. ما در زمینه همه بیماری‌ها، پروتکل‌هایی داریم؛ اما در زمینه این بیماری، پروتکلی نداشتیم و باید سعی می‌کردیم که مرگ و میر را کاهش دهیم؛ زیرا بسیاری از مردم و افراد چاق و دیگر بیماران در معرض خطر بودند.

وی در ادامه بیان کرد: سوابق گذشته نشان می‌داد که انسان در مقابل عفونت‌ها، بعد از مدتی ایمن می‌شود؛ زیرا در بدن پادتن ساخته می‌شود. در صدسال اخیر توجه انسان بر استفاده از این آنتی‌بادی‌ها بوده است. در برخی بیماری‌ها، آنتی بادی‌های تولید شده در بدن می‌توانند بیماری را از بین ببرند. بنابراین به فکر پلاسمادرمانی افتادیم، مطالعات درمانی در گذشته نشان می‌داد که پلاسما درمانی، خوب است و کشور چین نیز قبلا از این روش استفاده کرده بود. براین اساس ما نیز از ظرفیت‌های موجود استفاده کردیم و در بیمارستان بقیه الله جلسه‌ای تشکیل شد که چگونه می‌توانیم با همکاری بخش خصوصی از این امکانات استفاده کنیم.

رئیس دانشگاه بقیه‌الله با بیان اینکه در زمینه پلاسمادرمانی وضعیت خوبی در ایران داریم، عنوان کرد: ‌سالانه بیش از چهارصد هزار لیتر از پلاسمای افراد سالم را دریافت و به کشورها صادر می‌کنیم و آنان پلاسما را به دارو تبدیل می‌کنند و با شرکت‌ها قراردادهایی منعقد کرده‌ایم. همچنین سازمان بهداشت جهانی هم به دیگر کشورها توصیه کرده است که این مدل را از ایران بیاموزند.

وی در ادامه گفت: تهیه پلاسما برای ما سخت نبود؛ در شرایط دشوار، به این نتیجه رسیدیم که تزریق پلاسمای بیماران بهبود یافته بعد از دو هفته به بیماران دیگر موثر است؛ براین اساس با تضمین، مجوز را دریافت و در بیمارستان بقیهالله تزریق پلاسما را در اواخر اسفندماه سال گذشته آغاز کردیم. هیچ کشوری هم از این روش استفاده نکرده بود؛ تاثیر پلاسما بیشتر از دارو بود؛ چون داروی موثر کوویید19 وجود نداشت؛ در پنجاه مورد اول رضایت داشتیم و تعداد بیشتری از بیماران نجات یافتند. به نظر من استفاده از پلاسمای بیماران بهبود یافته از کرونا، پس از دوهفته و تزریق به دیگر بیماران دستاورد خوبی بوده است.

رئیس دانشگاه بقیه‌الله در خصوص تاثیر قطعی پلاسمادرمانی و موانع موجود تصریح کرد: اول اینکه ما باید ثابت کنیم که وقتی بیمار از روش پلاسما درمانی استفاده می‌کند، دچار بیماری نمی‌شود که این مورد ثابت شده است و دوم اینکه ببینیم تاثیر دارد یا خیر؛ این به معنی این نیست که هرفردی پلاسما دریافت کند، نمی‌میرد؛ زیرا پلاسما درمانی بستگی به حجم پلاسما و زمان دارد؛ براین اساس هرچه زودتر این روش آغاز شود، نتیجه بهتری دارد. اگر بیماران در بدو ورود به بیمارستان، پلاسما دریافت کنند، خوب است و شاید بیماری سختی نگیرند.

ابوالقاسمی اظهار کرد: ما بهترین پلاسما و خون‌ها را داریم اما هنوز به نسبت تعداد بیماران، لازم است بانک خوبی داشته باشیم. پلاسما باید از بیمار بهبود یافته گرفته شود؛ تاکنون این عمل با تاخیر انجام شده است که باید با همکاری وزارت بهداشت برنامه مناسبی در این خصوص تعبیه شود.


  • بازدیدکنندگان: 48
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ