اخبار
07 آذر 1396

نشست خبری دومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) امروز با حضور حسن ظهور رئیس کارگروه جایزه، مهدی صفاری‌نیا دبیر شورای سیاست‌گذاری جایزه، نیک‌فر قائم مقام مدیر عامل شرکت همراه اول، و اصحاب‌رسانه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس، حسن ظهور در این نشست درباره فراخوان جایزه مصطفی (ص) گفت: دوره اول جایزه مصطفی در دی ماه 94 در تهران برگزار و از دو نفر برگزیده این جایزه تقدیر شد. دومین دوره جایزه با ارسال فراخوان به 700 دانشمند، 200 نهاد معتبر علمی و دانشگاه‌های معتبر داخل و خارج از کشور، از اردیبهشت 95 کار خود را آغاز کرد.

وی تصریح کرد: در این فراخوان از دانشمندان و نهادهای معتبر علمی خواسته شد تا افراد مورد نظر خود را در 4 حوزه علم و فناوری نانو، علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، علم و فناوری زیستی و پزشکی و همه زمینه‌های علم و فناوری به دبیرخانه معرفی کنند. در سه حوزه اول قرار شد به یک نفر (هر حوزه یک نفر) جایزه اعطا شود و در حوزه چهارم دو نفر تقدیر شوند.

ظهور با بیان اینکه دانشمندان می‌بایست تابعیت یکی از کشورهای اسلامی را داشته باشند، گفت: در حوزه چهارم فقط شرط مسلمان بودن برای افراد تعیین شد این فراخوان به 51 کشور از 57 کشور اسلامی ارسال شد و تا دی ماه 95، 241 اثر از 31 کشور برای داوری مقدماتی دریافت شد و در این دوره از جایزه مصطفی میزبان ۹۰دانشمند از ۳۰کشور جهان اسلام هستیم.

یک ایرانی و یک ترکیه‌ای برنده جایزه علمی مصطفی (ص) هستند

رئیس کارگروه جایزه مصطفی اعلام کرد: ارول گلنبی از کشور ترکیه با اثر «مدل‌سازی و ارزیابی عملکرد سیستم‌های کامپیوتری» و محمدامین شکراللهی از ایران، ‌هر دو در رشته آی‌سی‌تی برگزیده دومین دوره جایزه مصطفی(ص) شدند.

ظهور افزود: سه شرط برای دانشمندان در این فراخوان تعیین شد به این ترتیب که افراد معرفی شده باید جزء دانشمندان برتر در حوزه خود باشند دارای یک اثر علمی خاص بوده و اثر آنها نفوذ جهانی یا منطقه‌ای داشته باشد. 12 اثر به شورای سیاست‌گذاری ارسال و داوری‌های پایانی صورت گرفت البته در حوزه چهارم فقط 21 اثر ارسال و در نهایت یک نفر به عنوان برگزیده انتخاب شد.

ظهور ادامه داد: در جایزه مصطفی فرد نمی‌تواند خود را نامزد کند بلکه دانشمندان برجسته دنیا و مؤسسات دانشگاه‌های معتبر می‌توانند فرد مورد نظر خود را معرفی کنند.

حمیدرضا ربیعی رئیس کارگروه علم و فناوری جایزه مصطفی: جایزه مصطفی علمی است نه سیاسی

در ادامه این نشست حمیدرضا ربیعی رئیس کارگروه علم و فناوری جایزه مصطفی اعلام کرد: برنامه این است که در آینده جایزه مصطفی به صورت نوبل مصطفی جهانی شود کما اینکه هم اکنون رسانه‌های مطرح بین‌المللی از این جایزه به عنوان نوبل جهان اسلام یاد می‌کنند.

وی در خصوص بازیگران این جایزه گفت: شورای سیاست‌گذاری این جایزه متشکل از دانشگاه‌های معتبر جهان اسلام است. 7 داور بین‌المللی در کمیته فناوری اطلاعات هستند و در سطوح خیلی بالا مشاوران بین‌المللی وجود دارند که آثار را بررسی می‌کنند.

ربیعی در پاسخ به یکی از خبرنگاران در خصوص بهتر شدن روابط سیاسی کشورهای جهان اسلام با وجود جایزه مصطفی گفت: جایزه مصطفی یک جایزه علمی است و مسایل و روابط سیاسی را مد نظر ندارد، باید بدانید تمام داوری‌ها بر اساس سطح علمی کاندیداها بررسی می‌شوند و حتما پروسه خیلی طولانی انجام می‌شود تا افراد برگزیده انتخاب شوند.

مهدی صفاری‌نیا دبیر شورای سیاست‌گذاری دومین جایزه مصطفی (ص) :ایجاد یک بنیاد علم و فناوری در سطح جهان اسلام

در بخش بعدی این نشست مهدی صفاری‌نیا دبیر شورای سیاست‌گذاری دومین جایزه مصطفی (ص) و رئیس پارک فناوری پردیس گفت: ‌هدف ما از استمرار جایزه مصطفی ایجاد بنیاد علم و فناوری در سطح جهان اسلام است.

وی در خصوص مبلغ این جایزه گفت: مبلغ جایزه مصطفی 500 هزار دلار به هر برگزیده به علاوه مدال مصطفی(ص) است.

صفاری نیا به تشریح سایر برنامه‌ها در حاشیه جایزه مصطفی پرداخت و گفت: علاوه بر اعطای این جایزه برنامه‌های متعدد دیگری در دبیرخانه جایزه تدارک دیده شده و برگزار می‌شود که نشست‌های تبادل تجربیات علم و فناوری از 11 تا 13 آذرماه در دانشگاه‌های صنعتی شریف، امام صادق، علوم پزشکی شهید بهشتی، تربیت مدرس، علوم پزشکی تهران، تهران، علم و صنعت و صنعتی اصفهان با موضوعات مختلف برگزار می‌شود. همچنین نشست آشنایی با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام در روز 12 آذر در هتل فردوسی برگزار خواهد شد.

وی افزود: نشست‌های کنز در حوزه‌های سلامت، انرژی، محیط زیست، فناوری اطلاعات و اقتصاد و بانکداری اسلامی برگزار خواهد شد. نشست کنز از 13 آذر در دانشگاه‌های شریف، بهشتی و علوم پزشکی تهران برپا خواهند شد.

رئیس پارک فناوری پردیس درباره کشورهای اسلامی شرکت کننده در این جایزه توضیح داد: به کشور‌های عربستان و سایر کشورهای اسلامی نیز در این جایزه فراخوان ارسال شده است حتی تعداد زیادی از موسسات عربستانی و بیش از 60 دانشمند این کشور را در این دوره مشارکت داده‌ایم.

وی درباره تامین منابع مالی برای تهیه جایزه مصطفی (ص) توضیح داد: همه منابع اهدایی به برگزیدگان از محل صندوق موسسه نیکوکاری جایزه مصطفی (ص) تامین شده است این موسسه از دو سال پیش راه‌اندازی شده و تاکنون 150 میلیارد ریال به صورت حقیقی و حقوقی در آن سرمایه‌گذاری شده است.

قابل توجه است که مراسم اختتامیه دومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) روز 12 آذر ماه سال جاری، در تالار وحدت تهران از ساعت 10 تا 12 برگزار می‌شود و به این ترتیب دو برگزیده دومین دوره این جایزه تقدیر خواهند شد.


  • بازدیدکنندگان: 837
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 0 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ