اخبار
03 خرداد 1396

محققان در یک شرکت دانش بنیان و در قالب یک طرح کلان ملی موفق به تولید دستگاهی با عنوان گازی سازی پلاسمایی امحای پسماند ویژه تولید انرژی از پسماند شدند.

به گزارش روابط عمومی پارک فناوری پردیس؛ علیرضا زمانی، مجری طرح «گازی سازی پلاسمایی امحای پسماند ویژه تولید انرژی از پسماند» اظهار داشت: ما در شرکت «رایکا گستر پلاسما» با تکیه بر دانش و تخصص جوانان ایرانی موفق به تولید چندین مولد پلاسمایی با کاربردهای صنعتی به منظور رفع نیازهای اساسی کشور شدیم.

وی افزود: تکنولوژی پلاسمایی جدیدترین بهترین روش برای دفع انواع پسماندها به خصوص پسماندهای ویژه از قبیل پسماندهای عفونی بیمارستانی، پسماندهای شیمیایی و دارویی، پسماندهای صنعتی و حتی پسماندهای آلوده به مواد رادیو اکتیو است.

به گفته زمانی، در این روش با استفاده از دمای فوق العاده بالای مشعل های پلاسمایی 2هزار تا 30 هزار درجه سانیتگراد اقدام به تجزیه مولکولی پسماندها شده و تمامی عناصر خطرناک موجود در این مواد شکسته شده و به عناصر کاملا بی خطر تبدیل می شوند.

این محقق خاطر نشان کرد: این تکنولوژی پیشرفته ترین و کارآمدترین سیستم برای پردازش و بی خطرسازی تمامی پسماندهای خطرناک بوده و مورد تایید تمامی سازمان های محیط زیستی در جهان است.

زمانی عنوان کرد: امروزه صدها سیستم با این فناوری در جهان در حال کار هستند که روز به روز به تعداد آنها افزوده می شود، از این رو سیستم «راکتور پلاسمایی امحای زباله های بیمارستانی» مورد نیاز صنایع مختلف در کشور ما به شمار می رود.

وی با اشاره به ویژگی ها و مزایای دستگاه امحای زباله پلاسمایی گفت: کاهش بیش از 98 درصد جرم و حجم زباله و بی نیاز از دفن پسماند، کاهش هزینه های جاری کم خطر سازی پسماندهای ویژه، امحا بدون آلاینده های زیست محیطی برخی از مزایا و ویژگی های این دستگاه محسوب می شود.

گفتنی است، این طرح کلان ملی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است و در ششمین نمایشگاه فناوری و نوآوری اینوتکس 2017 از دوم تا پنجم خرداد ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران به نمایش گذاشته شده است.
  • بازدیدکنندگان: 1477
  • (رتبه بندی جاری 0.0/5 ستاره ها) مجموع آرا: 0
  • 1 0

نظری وجود ندارد.

پاسخ